Întrebare recomandată | sabin89 a întrebat:

Am un topor de spart lemne, care pentru mine are mai mult o valoare sentimentala, pentru ca il am de la bunicul, pe care l-am iubit mult. Vreau sa-l pastrez cat mai mult, eventual sa-l las si la urmasi. In urma cu cativa ani am inlocuit lama metalica, pentru ca dadea semne de o uzura pronuntata. Intamplarea a facut ca am gasit la un magazin o lama exact de aceeasi forma, aceeasi culoare si acelasi material. S-a potrivit perfect. Dupa inca ceva timp a trebuit sa inlocuiesc si coada de lemn, pentru ca incepuse sa se degradeze si ea. Tot asa, intamplarea a facut sa gasesc una de aceeasi forma, material si culoare. Nici ca se putea mai bine. Intrebarea este: toporul e acelasi acum, sau e altul? P.S. Vezi si povestea cu barca lui Tezeu.

Răspuns Câştigător
| copchiluCUîntrebăriDOI a răspuns:

Asa se intampla si cu castelele. Renovari peste renovari si ajungi sa schimbi si fundatia.

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Chiar daca elemntele componente nu mai sunt originale, ele fiind schimbate succesiv in amintire ramane "toporul de la bunicul"

NOname
| NOname a răspuns:

Toporul nu mai e acelaşi, dar dacă pentru tine are aceeaşi valoare sentimentală şi îl percepi cu acelaşi ataşament, atunci pentru tine a rămas acelaşi.

Este unul din acele cazuri când sentimentele sfidează logica.

| sabin89 explică (pentru NOname):

Tare chestia "sentimentele sfideaza logica"

| Kaℓi a răspuns:

E un paradox si ca orice paradox, suporta ambele interpretari. Eu zic totusi ca schimbarea unei parti sau a tuturor componentelor nu anuleaza identitatea obiectului.
Pieta lui Michelangelo mai e aceeasi? (a fost lovita cu ciocanul de un nebun si restaurata drastic)
Rondul de noapte a fost taiat si restaurat de atatea ori... mai e acelasi?
Cristi Minculescu mai e acelasi? are un ficat nou happy
Chiar daca se schimba lama, coada toporului, ramane esenta, intelesul pentru tine, informatia.

| Wøodenpints a răspuns:

Este ca şi um îti mor părinţii şi te înfiază alţii. Normal că nu mai este acelaşi din moment ce l-ai schimbat pe tot.

| copchiluCUîntrebăriDOI a răspuns (pentru Wøodenpints):

Bai uden, tu te-ai uitat prea mult la spiderman.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, din,, mostenirea,, bunicului n-a mai ramas nimic.Din acea lama nu exista nici un obiect cioplit de el, iar acea coada n-a atins-o niciodata.

| dragos9234 a răspuns:

Ai un telefon(Nokia 1100) si il schimbi cu altul.
Intrebare:Mai ai acelasi telefon?

| dragos9234 a răspuns (pentru dragos9234):

Insa schimbat pe bucati s-ar putea sa aiba aceeasi valoare sentimentala(aici depinde de fiecare)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca s-a pastrat valoarea sentimentala, pentru ca n-ai uitat de unde il ai.
De la bunicul meu aveam trei decoratii din tabla. Dupa ce-au ruginit, am zis sa le schimb, dar nu gandesc ca lipseste acum ceva si din contra, cred ca am dat continuitate unor amintiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine ascuteai si lustruiai fierul iar coada o uscai si o lacuiai daca voiai sa-l tii. Trbuia sa-l conservi si astfel il puteai lasa generatilor.Dar cred ca are aceeasi valoare sentimentala pentru ca tu ai vrut sa pastrezi acel in memoria bunicului tau(Dumnezeu sa-l odihnesca). Daca ai putea gasi bucatile din toporul care a fost a elui raposat cred ca ar fi perfect dar,repet, si acesta pentru ca arata exact ca cel original il poti pastra. Daca vrei sa-l tii nu-l mai folosii, incet, incet, coada crapa din orice material ar fi(mie mi-a crapat unul cu coada de salcam)iar fierul un-doi rugineste sau se ciobeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai poate fi la fel ca inainte. Dc? Deoarece acea lama invechita avea amintiri ramase pe ia acea coada avea zgarieturi semne pe care bunicul le-a facut avea amprentele bunicului si un anume miros. Inlocuindule cu ceva mai bun (nou) deja s-a pierdut tot nu mai poti vedea acea ''poveste'' nu iti mai poti aminti de unde a venit ''zgarietura aia'' deci prin urmare nu mai este deloc acelasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate că toporul nu mai are acelaşi aspect dar totuşi sub ambalaj el dezvăluie amintirile cu tine şi cu bunicul tău.Mereu facem greşeala să cerem de fiecare dată mai mult de la viaţă în loc să ne "mulţumim" cu ce avem. Eu nu i-aş fi schimbat nimic toporului pentru că ştiu că e perfect aşa cum e, aşa cum l-a lăsat bunicul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca un om moare, corpul sau dispare cu timpul, dar, pentru credinciosi ramane sufletul, pentru atei, nu ramane nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,tu l-ai schimbat total, cel vechi nu mai exista.

| Niklauss a răspuns:

L-ai schimbat comlet mai bine il lasa-i asa ii ca si cum ai fi luat alt topor!

| usuk a răspuns:

Chiar daca seamana cu cel vechi, nu inseamna ca si este cel vechi.
obiectele isi obtin valoarea in timp, nu are rost sa inoiesti ceva ce, odata cu trecerea timpului, devine mai "bun", deoarece, acele imperfectiuni datorate timpului dau adevarata valoare unui obiect

| DiamantulAuriu a răspuns:

E ca si cum ai renova o casa si incet incet faci alta

| MVRARIVM a răspuns:

Vai de tine si de tine, i-ai distrus autenticitatea! Toporul ar fi fost acelasi daca il restaurai.

| AddaElly a răspuns:

Nu ..nu mai e acelasii laughing Deoarece l-ai schimbat complet... dar daca vrei poti sa il iei in considerare ca fiind cel vechii... Nu conteaza daca mai este acelasi topor sa il vezi ..conteaza daca mai e acelasi in inima ta. kiss**

| Anonima2o2o a răspuns:

Toporul normal nu mai este acelasi pentru ca ai schimbat cateva bucati, dar are aceeasi valoare sentimentala

| MirabelaOana111 a răspuns:

Nu e tot acelasi dar are aceazi valoare sentimentala in schimb poti sa il foosesti pe asta pentru spart lemne si bucatile de la bunicul tau sa le pui undeva unde le vei avea si vor fii neatinse

| livana a răspuns:

Eu cred ca toporul nu e acelasi.TU iai schimbat lama si coada.El nu e acelasi

| Atlass a răspuns:

Toporul e altul doar daca vrei tu sa fie.