| SaveTheNature a întrebat:

Ampus o intrebare legata de moartea clinica, si se pare ca ateii au venit cu aceeasi placa, in lipsa de cunostinte.
Acum sa clarific:
1. Cei care se intorc din moarte clinica Nu-l vad pe Isus sau pe Dumnezeu. (in general vad campuri cu flori si copaci viu colorati, si totul foarte luminat)
2 Cei ce se intorc din moarte clinica nu povestesc un vis, vag cu intreruperi, ci trairi reale, similare cu cele pe care le simte trupul omenesc.
3.Cei din moarte clinica descriu, si momente de pe masa de operatie din postura de "asistent" din postura privitorului, a propriului trup.
Nu mai induceti lumea in eroare cu detalii religioase. Aici vorbim de simtiri si nu de religie.

24 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Din punctul meu de vedere, este foarte simplu, nimic special.
Boala ii poate provoca la om stari de halucinatie. Omul(creierul) inlocuieste durerea si oboseala provocata de boala cu imaginatii, cu vise placute.

| SaveTheNature explică (pentru Alphawolf):

Ce boala si durere, ca majoritatea ajung direct in coma in urma unui accident. Mai incearca.

| Alphawolf a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si acel accident nu-i provoaca durere si oboseala omului in cauza? Eu am fost la reanimare, am fost mai mult inconstient decat constient, dar am fost in amandoua starile pe durata cat am stat acolo.

| Miauti a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca o luam cu boli, inseamna si cand ne ducem la wc avem halucinatii. Foametea ne poate duce la halucinatii? dar sexul?

| Inferno a răspuns:

1.) Fals. Anumiti indivizi il vad si pe Iisus si pe Dumnezeu. Creierul privat de oxigen da nastere halucinatiilor, in acest timp este secretata si o doza marita de epinefrina care face ca halucinatiile sa fie placute. Cum creierul tau asociaza campiile verzi cu placutul, ai sa vezi campii verzi.

2.) Nu poti compara un vis, cu o halucinatia datorata absentei oxigenului.

3.) Fenomenul a fost reprodus artificial prin excitarea anumitor portiuni din creier. Rezultatul a fost similar. Pacientii au simtit o detasare de trup, asemeni celor aflati in moarte clinica.

| Hombre a răspuns (pentru Inferno):

Si daca eu vreau sa vad cai verzi e cineva imotriva? laughing

| SaveTheNature explică (pentru Inferno):

Culmea e ca nici unul nu asimila placutul cu vile cu piscina, masina, femei goale etc. Culmea nu?

| Lizzu a răspuns (pentru Inferno):

"Creierul privat de oxigen da nastere halucinatiilor, in acest timp este secretata si o doza marita de epinefrina care face ca halucinatiile sa fie placute. Cum creierul tau asociaza campiile verzi cu placutul, ai sa vezi campii verzi."

--Foarte obiectiv si interesant raspuns.

| Lizzu a răspuns (pentru Lizzu):

Eu,odata,cand aveam vreo 17 ani, a trebuit sa fac o operatie, si mi s-a administrat anestezie totala.
Am avut ceva ca un vis sau o halucinatie pe timpul inconstientei in care apareau imagini in copie exact ca pe banda rulanta, constand in dracusori rosii, aveau coarnele bine definite, coada ascutita la varf si ochi mari.
Imaginile se derulau incontinuu si tin minte ca doar ele apareau ca si cum tot timpul s-ar fi stricat placa (? )

Pareau niste desene animate. A fost ciudat. I-am spus mamei despre asta si ea i-a comunicat medicului. El a spus ca a fost ceva normal sa apara aceste "desene animate" sau ce-or fi fost, habar n-am.

| Inferno a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si ce vrei sa spui? Ca mai exista o realitate, exact ca aceasta? Cu vile, cu campii, pomi si tot tacamul? Slabe sanse.

| SaveTheNature explică (pentru Inferno):

Arata-mi un filmulet in care cineva il vede pe Dumnezeu sau pe Isus.

| Nicoleta a răspuns:

Ai certitudinea ca ceea ce crezi tu e adevarat? Ca ceea ce spun altii e fals?

| RAY a răspuns:

1 si eu daca iau medicamente care provoaca halucinati voi vedea de alea fara sa fiu in moarte clinica, asta nu dovedeste ca exista viata dupa moarte, de ce nu a inviat nimeni din cimitir? stiu ca nu putem accepta realitate ca e dura ca mintea e programata sa creada in vesnicie dar asta e realitatea accepto asa cum este ea
2 moartea clinica e doar o coma, aparatele moderne numai fac greseli din trecut in prezent cine e mort e mort, metoda de a declara pe cineva mort sa mai imbunatatit, desigur in africa invie multi nu vezi cati sunt si cati sunt in lume astia sunt ca evrei si aia au inviat dupa razboi

3 sa stii ca fiind in coma poti auzi, ultimul simt care dispare e auzul, chestia asta a vrut sa se demonstreze s-a pus niste bilete sau chemat cativa de astia din pacate nu au ghicit nimic, auzul poate da senzatia de imaginatie ca esti acolo in fine, multe sunt si inventi pe banii omul e cea mai rea creatura, e prost cine crede in oamenii

| relian a răspuns:

Dar tu ce cunostinte ai? Vii cu povestile unor obsedati de religie ca au vazut siau visat sau ceau mai vazut. Daca tu crezi asemenea povesti se pare ca subiectul este inchis.Nu prea se poate discuta pe baza de cea spuis nea crestinoidul care numai asta are in cap.Atunci cind esti indoctrinate, cind ai anumite idei fixe alea o sa le vezi daca ai vedenii.Creierul pe alea ti le baga sa le constientizezi ca alea te fac pe tine sa te simti mai bine.Stai linistit ca creierul stie ce face astfel incit sa te poata salva sau macar cel putin face tot posibilulul.Deci dincolo de moarte nu exista nimic.Ai murit pa si la gara dispari, te transformi in energie si upa 10 ani esti deja uitat de toti.

| Lizzu a răspuns (pentru relian):

Esti cam optimist tu...10 e cam mult pentru a fi dat uitarii...

| Lizzu a răspuns (pentru Lizzu):

10 ani*

| relian a răspuns (pentru Lizzu):

Na am pus si eu o suma rotunda.Acum depinde si ce personae ai linga tine

| Wøodenpints a răspuns:

Cât timp ești în moarte clinică, creierul nu poate stoca informatii pe care să le redea când te trezești. Deci n-ai amintiri.
Probabil ăia care spun că au văzut nuștiuce căcat, povestesc visul pe care l-au avut în somnul dinainte să se trezească.

Nu cred că este vreun om capabil ca atunci când e în moarte clinică, să facă diferența între vis sau orice altceva.

| ErrorFound a răspuns:

Atunci de ce ai postat aici? De ce n-ai postat la stiinta si filozofie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu am fost coma cand am facut o convulsie de epilpsie si am vazut ca bunica avea spital mi se parea foarte real deci chiar avea bunica spital?laughing Fi serios cum au zis toti ceia ce se intampla in moarte clinica este o haluginatie.

| Mikhtarian a răspuns:

Si eu de unde sa stiu ca tu nu minti? Daca pe ei nu-i crezi, carora li s-a intamplat.
Ti-e nu ti s-a intamplat, tu nu cunosti situatia, deci, de ce te-as crede?
Ca esti un user pe TPU mai smecher? Not.

| RuxandraBianca a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=-j8Sva2PZeo
sincer...eu cred ca sufletul se desparte o perioada scurta de timp de trup cand esti in moarte clinica. documentarul scurt de mai sus e foarte interesant

| Messerschmitt a răspuns:

Toti aveti lanterne-n cap, fara bec si baterii, in loc de pachete-ntregi de neuroni. D-aia scrieti tampenii.

| нσяяσя a răspuns:

De unde sa am eu certitudinea ca tu nu aberezi?