| ITstul a întrebat:

Cum se explica faptul ca persoane aflate in moarte(deci fara activitate cerebrala) si revin la viata povestesc tot ce s-a intamplat in acea perioada de moarte clinica

10 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

E ca atunci cand dormi...insa mult mai profund...

| ania a răspuns:

Am citit si despre persoane oarbe sau surde din nastere care dupa ce si-au revenit din moarte clinica au povestit ca si-au vazut trupul de sus, au auzit ce au discutat doctorii puteau sa spuna pe la ce etaje ale spitalului a fost transportat trupul lor etc. Cred ca e o dovada ca avem suflet care se desprinde de trup si care poate reintra in corp, ca esenta identitatii noastre nu e creierul, trupul.

| carpediem a răspuns:

Moartea clinica e diferita de exitus.

| NOBODY a răspuns:

Moartea clinică e ca una dintre întrbările care le-ai pus mai înainte. ceva de genul unei dedublări

| lplostonyou a răspuns:

Salut.Daca ne gandim la faptul ca omul e din trup si suflet, atunci aceste lucruri sunt posibile.Am citit si eu numeroase cazuri din acestea despre persoane care au suferit accidente de masina sau din alte motive au ajuns in stadiu de moarte cerebrala si toti acesti oameni relatau cum ca de fapt sufletul a iesit din corpul lor si ca si cum ar fi avut un al patrulea ochi puteau sa-si priveasca trupurile din exterior in timp ce erau de pilda pe masa de operatie sub anestezii si alte chestii,unii chiar povesteau cum au intrat in lumea cealalta si acolo cineva le-ar fi sfatuit sa se reantoarca inapoi in lumea noastra deoarece inca nu ar fi pregatiti pentru lumea cealalta, iar dupa ce s-au trezit din aceasta stare de coma sau moarte cerebrala au povestit cum ca nu simteau nici un fel de durere fizica si ca ar fi patruns intr-o alta lume unde era o lumina puternica si unde toti oamenii erau fericiti, era o atmosfera de pace deplina.

| Adynna_9523 a răspuns:

Si eu sunt la fel de curios? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea clinica nu inseamna un shutdown complet, creierul inca mai acceseaza informatii, avand in vedere ca dupa ce primesti o ranga in cap ce te lasa inconstient, vezi culori si forme haotice sau chiar ii vezi pe cei la care te gandesti cel mai mult.La mine e ema, dupa ce mor stiu sigur ca n-o sa-mi apara vreo luminita alba, va fi doar ema in...ta...toata splendoarea ei happy
Autosugestia si felul in care asimilezi informatiile iti pot prestabili si ce anume vei vedea cand esti in coma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte corecta intrebare.In moarte clinica, subconstientul inceteaza activitatea pentru scurt timp.Sufletul.paraseste corpul.tot ce se intimpla in acel timp, este retinut.Revenirea in corp, povestirea, este logica.NUMAI BINE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cum iti explici ca cei morti nu vin sa ne spuna ce e dincolo? cum de nu ne-au spus cei reveniti din moarte ce-si amintesc? sau macar din lesin? sau dintr-un somn fara vise? profund? se culca omul si habar nu are ca a fost ca mort.se trezeste si o ia de la capat.dar? cine se ocupa cu asa ceva,si descifreaza aceste fenomene daca sant atat de destepti si de inteligenti, cum de nu vin cu niste adevaruri lamuritoare odata pentru totdeauna? ci doar cu niste ipoteze care nu pot fi verificate de nimeni in afara de ei insisi? ca ei sant cei mai avizati? minciuna e maaaareee emanuel.e extraordinar de mare si daca ne preocupa mult inseamna ca ei au castigat.te-au bagat si pe tine in ceata, au castigat si bani si glorie stiintifica.ti se rupe maciuca de atata stiinta nestiinta.