| anonimalalala a întrebat:

An nevoie de mare ajutor, stie cineva cum se obtine titanul? Nu gasesc nicaieri, orice informatie e folositoare Va rog mult ajutati-ma

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Titanul este aproape inexistent în stare pură în natură, el fiind extras în principal din minereul de titan. Titanul metalic pur (99, 9%) a fost pentru prima dată preparat în 1910 de Matthew A. Hunter prin încălzirea TiCl4 (Clorură de titan) cu sodiul într-o capsulă de oțel la 700–800 °C prin procesul Hunter. Clorură de titan se obtine prin combinarea clorului cu minereul prin alt proces. E mai complicat sa-ti explic. De ce crezi ca au obtinut strainii minele aurifere pe degeaba? Acolo sunt minerale de metale rare neexploatate inca. E o bataie de joc si un furtisag in tara asta...

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ContDeTest a răspuns:

Erau anumite modele Nokia cum ar fi 6300 sau E50 care aveau carcasa din titan.
Materialul se simțea foarte plăcut la atingere, era ușor dar foarte rezistent.