| Dorotheea21 a întrebat:

Anime m-a "conectat" la misterele universului. laughing
Se cunoaste un motiv pentru care temperatura negativa are un zero absolut, iar cea pozitiva nu are limite?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Pentru ca temperatura e definita de cat de repede se misca atomii. Cata energie au. Teoretic pot sa aiba energie infinita. Dar mai putin decat 0 nu au cum sa aiba. La 0 absolut atomii nu mai vibreaza deloc. De asta nu se poate mai putin de atat.
Sper ca ti-am raspuns la intrebare.

| Dorotheea21 explică (pentru CuriousStuff):

Mi-ai, si chiar corect. happy

| ALGator a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ar mai fi un mic amănunt. Ceea ce ne derutează e noțiunea de temperatura negativă. În realitate sub zero grade Celsius apa are chef sa devină solidă. Iar noua ca organisme ne place căldura. Alte substanțe îngheață la alte temperaturi.
Kelvin a pus puntul zero de temperatura acolo unde se oprește mișcarea, ceeace reflectă realitea fizica.
Asta implica si faptul că nu există temperatura negativa, idee care a si stat la baza acestei întrebări ingenioase :-)

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu exista temperatura negativa.happy deci tot ce este pana la 0 grade K este temp pozitiva.Mai jos de asta nu se cunoaste.Ca vorbim noi sau am facut o scara sa delimitam ce ne place de ce nu ne place asta e alta poveste.Si nu stiu ce legatura are atomii cu temperaura,dar in fine o avea habar nu am, sau poate nu am auzit eu. Temperatura este una iar atomi alta mincare. temperatura pana la urma este o stare sau nu stiu sigur o forta habar nu am, uite o chestie de aflat, iar atomi is ceva fizic este materie, deci nu vad sensul raspunsului dat si nici nu inteleg intrebarea pusa.Ti-am spus din pct de vedere fizic nu exista em negative, totu este pozitiv.Acum ca la temp de zero absolut atomii inceteaza sa se mai miste aia asa este.Mda nu stiu poate nu inteleg eu sensul intrebarii, dar mie imi plac chestiile simple, adica sa vorbim asa babeste cum spun unia, adica pe intelesul oricui.E cam greu dar se poate.Asta sa poate intelege oricine.Este interesant am citit mai de curand ca oamenii ar fi scazut tem si mai mult de zero ala K asa se spune si ca ar fi studiat atomii in starea aia, si ca ar fi reusit metoda asta stiuta de multa vreme.Bine acu si eu vorbesc pe linga intrebarea ta ca sincer nu stiu ce ai vrut sa intrebi.Deci posibilitatea sa studiezi atomii ca memtoda asta e cea mai buna sa ii ingheti si le poti vedea aproape toate componentele sa zicem asa. Suna f interesant.