| anonim_4396 a întrebat:

AnnaLovesETF mi-a inspirat o intrebare...
Deci... Explicati expresiile folosite de ea: "Cine se aseamana se aduna" si "extremele se atrag".
De abia astept raspunsurile voastrebatting eyelashes, sa vad cine, ce gandeste!

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

'Cine se aseamănă se adună' se referă că persoanele cu interese comune şi caractere asemănătoare pot forma grupuri.
Cât despre 'extremele se atrag', se referă la faptul că omul este atras de lucrurile diferite faţă de el. Ai putea să fii interesată de o persoană care este total diferită faţă de tine, ai dori să o cunoşti mai bine. Cu toate astea, eu sunt de părere că extremele nu se împacă bine.

2 răspunsuri:
| Fishhh a răspuns:

Se refera la caracter.
Cine se aseamana se aduna -> de obicei vezi in grupuri acelasi gen de oameni cu aceleasi conceptii si preferinte.
Extremele se atrag -> pe cat e de adevarata chestia de mai sus atat e de atras omu' de ceva diferit de el.Cel mai banal exemplu e cand intr-un liceu e o boboaca mai draguta care se imbraca diferit de restul' are un caracter mai aparte

Răspuns utilizator avertizat