| itscloudyoutside a întrebat:

"Cine se aseamana se aduna" sau "extremele se atrag"? Care din ele e adevarata de cele mai multe ori?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

In viata de zi cu zi, "extremele se atrag" doar o perioada de timp, dupa care intervin certurile, neavand puncte comune.
Asa ca se verifica "cine se aseamana, se aduna".
Dar daca te gandesti la 2 magneti?
Ei, ce zici?

9 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Se aduna (in adevaratul sens al cuvantului!) exact cei ce nu sunt la extreme sau cei ce nu se aseamana deloc.

| FucktheSystem a răspuns:

În cazul meu se aplică "Cine se aseamană se adună", nu am de gând să-mi pierd timpul cu oameni cu care n-am nimic în comun, în primul rând m-aș plictisii pentru că n-am avea ce să vorbim și în al doilea rând ne-am certa pentru că am vedea cât de diferiți suntem și ce concepții diferite avem.
Deci prefer să am cu cine să discut și să nu mă cert ca idioata la fiecare tâmpenie.

| Paulla a răspuns:

'Cine se asemănă se adună' e de obicei adevărată, mai des vezi grupuri formate din persoane cu interese comune şi caractere asemănătoare decât grupuri formate din persoane cu interese diferite şi caractere diferite.
Cât despre 'extremele se atrag', se atrag ele, dar nu se împacă.

| Dash a răspuns:

Ambele.

| Claudiuu a răspuns:

Cine se aseamna se aduna este intalnit de cele mai multe ori deoarece sunt cluburi sportive discoteci biblioteci unde se aduna oameni cu acelasi interes.Pe de alta parte ''Extremel se atrag '' se intalnesc mai rar dar se intalneste din cauza ca uni oameni au nevoie de ceva nou ( ex: cei monotoni sar aduna langa cei distractivi pentru a incerca ceva nou, pentru a sacpa de monotonie).

| xt9000 a răspuns:

Cine se aseamana se aduna

| Fishhh a răspuns:

Ambele sunt adevarate.E logic daca te gandesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte am observat eu,"Cine se aseamănă se adună" este cea adevărată de cele mai multe ori.E o "regulă" după care merg și eu în viață.De obicei aduni lângă tine oameni ca tine,care îți seamănă în gusturi,interese,obiceiuri, dorințe, idealuri etc.
La "Extremele se atrag" e puțin diferit.Se atrag prin faptul că vezi în celălalt ce-ți lipsește ție.Și admiri asta.Dar nu cred că unul de la un cap cu un altul de la celalat cap chiar s-ar înțelege așa bine (și pe termen lung). Apar acele diferențe care îi duc la extreme, iar asta face să nu se potrivească.

| lolytagirl a răspuns:

Extremele se atrag clar.