| navarre a întrebat:

,, Arca lu noe":
Inaltime: 13.716 m
Lungime: 137.16 m
Latime: 22.86 m

Atentie, masurile sunt luate din biblia evreilor care cica nu minte. Si apropo, Noe avea 500 de ani iar noi toti, toata populatia lumii de 6 si ceva miliarde de oameni suntem urmasii familiei Noe,
Nu, religia nu necesita logica. Trebuie doar sa crezi!

Acum vin si intreb:pe aceea,, arca" ar fi incaput atatea fiinte descrise in biblie? si asta cu toate cele necesare supravietuirii:hrana, apa, multe animale erau carnivore deci iar hrana, timp de 371 de zile +inca 40 pentru. potolire apelor. Oare este de ajuns sa credem fara sa fim rationali si sa ne punem intrebari? Stiati ca povestiri perfect asemanatoare gasim si la sumerieni, egipteni si in multe alte mitologii a altor popoare?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Pentru crestini Posibil! A stat familia lui Noe 1 an si 10 zile impreuna cu 2 exemplare din fiecare specie din toate vietuitoarele pamintului si in tot acest timp cu mortalitate zero. Problema este la pesti ca mediul lor de trai este ori in apa dulce ori in apa sarata. Dupa ce apele sau retras ne putem inchipui cum cangurul coboara de pe muntele Ararat din trei salturi iar dupa mai face trei sa ajunga in Australia sau inchipuitiva voi animalele existente coborind de pe munte si facind o plimbare...

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si dinozauri?

| danut a răspuns:

De unde ai luat tu toate datele astea privind dimensiunile?

nony
| nony a răspuns:

Eiiii, stai linistit ca or sa apara unii care or sa zica : Cu vointa lui D-zeu au incaput toti in barcuta aiawinking Yeah, right! As fi vrut sa vad cum bagau acolo un pui de Tiranozaur rolling on the floor

nony
| nony a răspuns:

@Raul, interpreteaz-o cum vrei.Si logic si mistic, Biblia ramane o carte fantezista.Creata de minti frenetice. Daca exista coca pe vremea aia intelegeam exact ce s-a intamplat.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Tocmai de aceea Biblia este aşa de mistică...deoarece nişte "oameni raţionali" o interpretează prea mot-a-mot, aşa cum faceţi voi.

| unu a răspuns:

Nu e posibil daca ne gandim numai la rezeve (hrana si apa). Dar un crestin ti-o taie spunand ca dumnezeu face minuni (da cu toiagul in stanca si iese apa in mijlocul desertului), asa ca n-ai ce zice.

Răspuns utilizator avertizat
| Eron a răspuns:

Ceea ce la oameni este imposibil la Dumnezeu este posibil. Mintea omului este marginita. Ea nu poate patrunde asemenea taine.
Vad ca tu esti total impotriva Bibliei sau aproape total. Puterea lui Dumnezeu este incredibila. El zice si se face.Repet:mintea omului este marginita.Pacatul ne-a adus in aceasta stare.Numai Adam a fost desavarsit, apoi a cazut si el, si apoi toti oamenii au decazut pana au ajuns la imoralitatea de astazi, incat oamenii contrazic ceea ce Dumnezeu a spus in Cuvantul Sau(Biblia), crezandu-se mai inteligenti(fara ofensa). Si deja am cam inceput sa ma satur de fel de fel de inteligenti care stiu ca este total imposibil ca sa se fi intamplat asa ceva.Este clar ca Biblia a avut dreptate, deoarece acolo spune ca in zilele din urma pacatul isi va atinge apogeul si multi vor tagadui puterea uimitoare a lui Dumnezeu.Confirmarea este la tine si la raspunsurile de mai jos. Fara suparare.

| Silvia a răspuns:

Daca crezi in ceva, nu prea gandesti logic. Daca vrei sa crezi, crezi, iar daca nu, nu. Logica ne incurca uneori.

| Alien a răspuns:

Fel si fel de povesti, tu inca mai dai importanta?

| andalu a răspuns:

A crede in "spusele" Bibliei /= de a crede in Dumnezeu.Biblia este foarte utila in sensul de a intelege acele pilde, f interesante de altfel, si a extrage invataturile necesare.Sunt multe lucruri care nu fac logica insa, asa cum am precizat, sunt si multe lucruri intelepte, care sa te ajute in viata de zi cu zi, insa nu sa te dermine sa crezi ca exista Dumnezeu.credinta o ai, sau nu o ai, daca te bazezi doar pe cele scrise in Biblie si esti o persoana rationala, ajungi sa nu mai crezi in existente unei entititati superioare (de fapt nici nu prea stiu ce ar putea sa te determine sa crezi in,,,"El" atata timp cat niste dovezi concrete inca nu exista.
Sa raspund concret la intrebare: nu cred ca este indeajuns sa credem fara a fi rationali si a avea dovezi concrete. O astfel de credinta este o credinta impusa de noi pentru ca "asa trebuie", credinta pe care o interpretam ca pe o axioma, o pastram acolo si nu incercam sa ne mai punem niciun semn de intrebare in privinta ei.Consider ca astfel de persoane sunt persoane "slabe" care au nevoie sa creada intr-un "ceva" pentru a le simplifica viata si a le diminua temerile!

| mariobros a răspuns:

Nu ai cum sa fii urmasul lui Noe, pe Arca au fost adunati oameni din mai multe semintii, dar cred ca ai omis acest lucru ( hmmm... oare cu ce scop ma intreb!?). Stii cum se cerceteaza un lucru? Studiezi ambele tabere si tragi concluzii, dar cum sa tragi concluzii cand tu cauti inadins sa negi existenta dovezilor si din partea religiei? Arca exista, ca relicva, pe muntele Ararat, dar cine stie, poate au pus-o acolo niste popi ca sa te induca pe tine in eroare.
Vrei sa pari ca stii adevaruri si te straduiesti sa le arati altora, dar poate copii de pe site te-ar putea crede intr-o anumita masura, caci majoritatea adultilor, chiar si cei care nu cred in religie, si-ar pune intuitiv intrebarea: Dar daca?, si ar cauta veridicitatea celor expuse de tine.
S-au tot pus pe TPU intrebari cu privire la creationism/evolutionism, uite un link http://www.sfaturiortodoxe.ro/dovezile-fosile.htm, poate ai timp sa-l studiezi; nu sunt povesti, sunt alcatuite de oameni de stiinta, deci nu de preoti, asta ca sa nu te induca in eroare denumirea link-ului. Si citeste-l tot, de la inceput pana la sfarsit, daca ai rabdare si bineinteles daca poti accepta studiile unor oameni de stiinta, nu al unor amatori ca noi.

| powergirl a răspuns:

Pai daca crezi ca D-zeu exista si el nu are inceput si sfarsit cum scrie tot in biblie atunci trebuie sa crezi si asta asta doar daca vrei religie e ceea ince crezi cu adevarat. nu ti-ai dorit ceva foarte foarte mult si ai crezut ca ti se va intampla si numai tu ai fost acel care credea in acel lucru si nimeni altcineva? daca nu crede sa vezi ce se intampla dar daca nu crezi cu toata inima nu vei avea parte de acel lucru niciodata asa e si cu noe

| romanionu a răspuns:

Crezi in Dumnezeu crezi si in asta.
Am citit intr-un numar nou al revistei OrthoGraffiti o replica foarte interesanta data de un copil de 10 ani happy
Si suna cam asa: "Singura data s-a vazut pe Pamant cum e in RAI, atunci cand la Potop animalele s-au tinut de mana, doua cate doua, sa se suie in arca lui Noe si nu mai stia nimeni de muscat:")

| Lawrence a răspuns:

A luat fiecare specie care exista atunci pe planeta(cred ca inclusiv si bacterile), ar fi trebuit sa ia si specile de pesti(inclusiv un rechin si o balena), trebuia sa ia si un elefant. Cred ca arca trebuia sa aiba cam: 100 m inaltime, 1300 m lungime si cam 100 latime... fara dimensiunile astea nu cred ca incapeau specile si mancarea necesara pentru 371 de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Navarre, tu insuti esti o arca a lui noe.la cata flora si fauna ai in tine. daca tu mori, nu toate din tine mor. unele se hranesc din tine.inchipuiesteti.chiar si mort esti folositor.si eu si el si toti.arca lui noe reprezinta nr ala mica care a ramas dupa potop, de a repopula pamantul, cu oameni si animale, speranta adunata in jurul singurului om ramas probabil, impreuna cu familia lui.si cu ce mai aveau pe arca. oricum un potop a fost, fiindca e pomenit in toate culturile si studiile, si cercetarile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A luat fiecare specie care exista atunci pe planeta(cred ca inclusiv si bacterile), ar fi trebuit sa ia si specile de pesti(inclusiv un rechin si o balena),trebuia sa ia si un elefant. Cred ca arca trebuia sa aiba cam: 100 m inaltime, 1300 m lungime si cam 100 latime...fara dimensiunile astea nu cred ca incapeau specile si mancarea necesara pentru 371 de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cultura ta generala.NOE a facut CEL mai mare sacrificiu pentru a stabili rasele ce,, vor,, popula Pamantul. Daca nu crezi in posturi religioase, TE rog sa-mi explici de ce nu mor oamenii de foame, dar mor de sete.Pentru A termina povestea, TE intreb:TU DE UNDE VII? De acolo de unde vii AI cunoscut pe Arhanghelii MIHAIL si GAVRIL? EI SANT CEI DOI REGI AI STIINTEI.Fiecare dintre EI au imbratisat cate o parte a energiei:pozitiva si negativa si/sau negativa si pozitiva.Pentru generatia de acum, dupa studii TITANICE, EI sunt cei DOI DUMNEZEI la care nu te poti imparti. Unul Sumerian iar altul Egiptean.RATIONALITATEA se calculeaza DUPA cantitatea de materie cenusie ce OMUL, VREA sa o foloseasca, iar incapacitatea rationalitatii este un nivel MIC de materie cenusie folosita in cautarea RATIONALITATII.PA, si NU UITATIbig grinUMNEZEU sta deasupra tuturor.

| CassandraCass a răspuns:

Am auzit de toate astea...intr-adevar!
Dar toate astea sunt dintr-o,, coincidenta,, big grinUMNEZEU

| ichthusreturns23 a răspuns:

Interesant punct de abordare. Te astepti ca altii care cred acelaeasi lucruri lipsite de orice sens (cum ar fi teoria evolutiei care contine o groaza de gappuri) sa iti dea raspunsuri si sa te simti bine ca "ai dreptate"? sau chiar cauti ADEVARUL? DACA da, atunci http://www.drdino.com/dinosaurs-and-the-bible-seminar-part-3/aici ai sa gasesti raspunsuri. La fel recomand tuturor care au scris pe acest post. Vizionati si comentam dupa, ce spuneti? O sa va faceti oare timp? sau preferati Ignoranta>>?!?!?!

| ichthusreturns23 a răspuns:

Interesant punct de abordare. Te astepti ca altii care cred acelaeasi lucruri lipsite de orice sens (cum ar fi teoria evolutiei care contine o groaza de gappuri) sa iti dea raspunsuri si sa te simti bine ca "ai dreptate"? sau chiar cauti ADEVARUL? DACA da, atunci http://www.drdino.com/dinosaurs-and-the-bible-seminar-part-3/ - aici ai sa gasesti multe raspunsuri. Tu decizi si tragi concluzii. La fel recomand tuturor care au scris pe acest post. Vizionati si comentam dupa, ce spuneti? O sa va faceti oare timp? sau preferati Ignoranta>>?!?!?!

| ichthusreturns23 a răspuns:

Navvare, ai citit Biblia? :) Cum poti afirma ca nu e nimic spus despre dinozauri in biblie? Vezi, asta e o problema mare in ziua de azi. Oamenii sunt ignoranti si prefera sa inghita tot ce li se baga pe gat de Indoctrinarea cu New Age prin diferite documentare "stiintifice" amestecate cu bullshit. Stiu, e mult mai confortabil, asta credeam si eu odata...insa doar cercetand fiecare lucru vei dobandi intelepciune. Exista Adevaruri Absolute intr-o lume careia ii place sa creada ca totul e relativ.

www.proofthatgodexists.org ( ai un mic joc de logica pura la inceput).