| Nechifor20062 a întrebat:

Are science fiction vreo legătură cu viața reală? Adica zic chestiile astea din Rick and Morty sau alte seria pot sa aiba legatura cu viata reala sau doar fantezie? Dau funda

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si multe chesti din ziua de azi erau fantezi acum un secol sau jumatate de secol =asta referitor la acele tehnologi, cat despre alte civilizati probabilitatea e mare sa existe multe, doar ca nu avem inca tehnologia sa le detecam si sunt si departe

| TristanTzara a răspuns:

Da și nu. Anumite lucruri pot fi bazate pe lucruri reale (ex.: Neuromancer) altele sunt practic la fel de fantezie ca Stăpânul Inelelor (ex.: Star Wars). Există weak Sci-fi și hard Sci-fi, cel dintâi e doar fantezie care înlocuiește magia cu știința, cel de pe urmă chiar explorează concepte științifice.

Rick și Morty e weak Sci-fi, poveștile spuse nu au rolul de a explora anumite posibilități ale științei, știința e doar un instrument pentru a spune poveștile. Rick ar putea fi la fel de bine un puternic vrăjitor iar lucrurile ar fi la fel.