| Sociopatul a întrebat:

Artistul joaca rolul de creator. El este capabil sa reproduca si sa-ti induca anumite trairi prin creatia lui. Consider ca un artist isi joaca cu adevarat rolul atunci cand este capabil sa-si expuna pe panza toate trairile emotiile pe care le-a avut in acel moment. Opera de arta nu este doar o lucrare in plan fizic ci si in cel emotional prin emotiile pe care ea este capabila sa le dezlantuie. Un adevarat artist isi joaca bine rolul atunci cand prin ceea ce face este capabil sa iti arate ceea ce tu iti doresti sa vezi.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Mda...intradevar interesant. big grin
Daca extrapolez putin, "artisti" suntem cu totii, caci "creator" intre "creatori" este cuvantul, sub orice forma a sa.
Sarind peste faptul ca unii au sesizat asta de cand cu: "Sa fie lumina", si s-a facut, ideea e ca unicul atribut fara limite al fiintei umane este gandul.
Nu are o fizica, nu are distante de parcurs caci e instantaneu, si cum nu suntem telepati, exprimam esenta lui prin cuvant.
Din nou, interesant eseul, dar fata de o panza datatoare de emotii, cuvantul creeaza emotii la distanta care e acum intre comunicarea prin telefoane, fata de panza incremenita undeva la stadiul de cod Morse.
Sunt curios daca cineva vine cu o "varianta" chiar mai puternica, in ceea ce priveste creativitatea...

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsul tău aici...

| Sociopatul explică (pentru anonim_4396):

Ce anume?

| sabin89 a răspuns (pentru Sociopatul):

A vrut probabil să spună că tu ai scris aici un răspuns, nu o întrebare. Un răspuns la o întrebare subînţeleasă. Aşa e?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sociopatul):

Dar tu ce anume ai intrebat?

| Sociopatul explică (pentru sabin89):

Da laughing

| Sociopatul explică (pentru anonim_4396):

Ca nu intelgeam raspunsul tau big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sociopatul):

Discutia asta devine din ce in ce mai interesanta.

| Sociopatul explică (pentru anonim_4396):

Chiar ca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sociopatul):

Acum ca sa ma refer si la ce nu ai intrebat, nu e atat de important cat de bine isi exprima artistul trairile si emotiile, ci mai degraba ce emotii reuseste sa trezeasca celor carora li se adreseaza arta lui si in niciun caz scopul lui nu ar trebui sa fie acela de a-ti arata ceea ce iti doresti tu ce vezi, ci de a te face sa privesti lucrurile din alte perspective, sa iti pui intrebari si poate sa gasesti raspunsuri.
Mai pe scurt, sa te ajute sa evoluezi, nu sa te incurajeze sa te complaci in confortul si siguranta unei zone pe care poate simti nevoia sa o creezi in jurul tau, fara sa te gandesti ca in felul acesta te limitezi singur.