| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, cum gandeste un artist (un pictor, un sculptor, un actor, un regizor, un poet)?
Cineva imi scria ca, oamenii cu asemenea profesii nu gandesc logic precum un om care nu are tagenta cu arta.
El, artistul, are obiceiul de a deforma realitatea, adica, de multe ori, el gandeste ilogic.
Este adevarat?

6 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Daca vrei sa ii cunosti cu adecarat pregateste-te sa le dai sa bea si sa mamance gratar friptura vin palinca votca suc...

mergi intr-un tâtg la muzeul satului taranului... si invitai la un gratar ai un pahar de vorba

| GdX a răspuns:

Lol. Ce e logic pentru tine altuia i se pare ilogic si viceversa. Nu compara un inginer cu un artist. Artistii sunt persoane visatoare ce pot vedea frumosul din uratul altuia. Arta se simte si se traiesti. Artistii sunt mai spirituali. Logica nu prea are de aface cu nimic in treaba asta.

| Werrich a răspuns:

Ca sa știi și tu artiștii sunt mai metaforici, mai creativi.

| StrongHeart a răspuns:

In general nu e bine sa generalizezi.Vezi ce am facut acolo?laughing
Pictorul gandeste intr-un fel, sculptorul intr-un fel, actorul, regizorul in alt fel, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea este că o astfel de persoană gândește mai mult cu sufletul, cum se spune, empatizează profund, simte profund. Asta se aplică mai mult poeților sau pictorilor.

| Andry01 a răspuns:

Creativitatea e data de nivelul de constientizare a fiecarui individ. Persoane foarte creative cum sunt artistii, ating niveluri ale constientizarii destul de inalte si atunci ˝gandirea˝ lor devine mult mai profunda. Cei care gandesc logic, din pacate, nu acceseaza niveluri inalte alte constiintei. Creativitatea vine din subconstient, logica vine din mintea constienta. Mintea constienta se bazeaza doar pe informatiile care le-a primit de-a lungul timpului din diverse surse : de la scoala, parinti, profesori, mediu, etc. Mintea subconstienta insa, nu are limite. Acolo e potentialul nostru. Acolo se acceseaza creativitatea. De acolo vine intuitia si nu gandirea.
˝Pana nu iti faci subconstientul conștient, acesta iti va influența viața si tu il vei numi soartă˝