| ERMO a întrebat:

As vrea sa stiu ce credeti fiecare despere Sirul Numerelor lui Fibonacci, stiti sirul 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...Sirul continua astfel ca urmatorul numar este suma ultimelor doua! Funda

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Sirul lui Fbonacci este considerat sistemul de numarare al naturii sau de masurare a divinitatii. Sirul lui Fibonacci apare peste tot in natura, de la plante pana la configuratia umana. Sirul lui Fibonaci poate fi folosit si ca un cod de pastrare a unor documente, cheia dezlegarii aceteia provennd din sirul lui.

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cum adică ce cred? Este un şir al matematicianului Fibonacci care are aplicabilitate în studierea structurilor de tip ADN/ARN dar şi în informatică.
Nu pricep ce vrei. Tu ce crezi despre mecanica fluidelor? Dar despre fizica cuantică?
Ceaiul meu răcit nu e de acord.
Salut.

| Mentaaaaa a răspuns:

Ehh nu-i mare lucru de capu lui laughing

| yoyodedeea a răspuns:

Am folosit asta cu nr lu fibonacci intr-un proiect, stiu ca se lega si de ceva cu iepuri, dar nu mi-a trezit interesul incat sa-mi dau cu parereatongue

| Mony a răspuns:

| Vitalie a răspuns:

Bună.
Nu ştiu câte persoane care chiar se pricep la matematică vei găsi aici, dar îţi propun să intri pe www.matefizica.com , unde te aşteaptă mai mulţi profesori de matematică şi fizică.
Înregistrează-te şi postează problema ta în categoria potrivită şi vei primi în cel mai scurt timp rezolvarea şi răspunsul.
(Ei pun accent pe calitate şi cunoştinţe, aşa că încearcă să scrii cât mai corect şi mai exact conţinutul problemei, cu titlu sugestiv, etc)

| perry_8917 a răspuns:

Si care e faza cu el, fi mai precis/a in ceea ce priveste intrebarea.