| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva niste chestii mai interesante si mai rar intalnite despre sirul lui Fibonacci si numarul de aur? Multumesc.

3 răspunsuri:
| MillzBya a răspuns:

E un proiect pentru la scoala. Si as vrea niste lucruri pe care nu le-ar scrie toata lumea. big grin

| Ioan_Claudiu_Hornar_1993 a răspuns:

Prin definiţie, primele două numere din sirul lui Fibonacci sunt 0 şi 1, şi fiecare număr este ulterior suma a precedentelor două. În termeni matematici, Fn secventa de numere Fibonacci este definit de relaţia recurenţă 01, 1, 2, 3, 5, 8,12 21 34 55 89 144 formula. sirul fibonacci este :Fn=Fn-1+Fn-2
cu valori de samanta :F0=0,F1=1. de aici te descurci nu trebuie sa primesti chiar tot eu ti-am zis mai pe intales definitia si formula