| RAY a întrebat:

As vrea sa vb cu o persoana pasionata de psihologie, de interpretarea viselor

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Visele nu se interpreteaza, sunt pur aleatoare facute de creier. Se mai intampla cand te gandesti la ceva mai tare, sa visezi despre aia.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Dar de ce le creaza creierul?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Asta nu se mai stie. Nu se stiu multe despre creier. Probabil ca se activeaza niste receptori pe acolo ca la droguri, exact cum ai iluzii cand te droghezi, cine stie ce se intampla si apar visele care tot iluzii sunt de fapt.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Visele sunt create de catre psihic-sigur, prin intermediul creierului, dar creierul ca organ nu este numai un instrument al psihicului. Iar psihicul uman creaza visele in asa fel incat sa ne faca sa acceptam mai usor anumite situatii, sa traim o implinire surogat a unor dorinte profunde, sau chiar sa ne ajute sa luam o anumita directie in viata psihica. Primul care a studiat functiile visului a fost Sigmund Freud, sigur ca psihologia nu s-a oprit la el; am vazut ca stii de cea mai elementara carte a lui, era pe site-ul tau, nu ai citit-o?

| RAY explică (pentru minrest):

Psihanaliza viselor,nu am citit, dar am vazut documentare despre acest subiect, incerc sa imi inteleg creierul, intelegi, astfel ma voi intelege mai bine

| minrest a răspuns:

Nu am mers mult in directia asta, pentru ca nu poti sa te dezvolti in toate directiile; tu incepe discutia cu mine si mai vedem. Ai un vis, ceva?