| jACKiLLdARK a întrebat:

Astept pareri la afirmatia :"Daca Dumnezeu ar exista, nu ar permite existenta raului in lume. Ori, din cate vedem, raul exista." tongue

Răspuns Câştigător
| DorelSudoru a răspuns:

Hahahalaughingpai daca e sa o luam dupa crestini raul vine de la satan laughing Dar fara rau ceati face? Fara rau n-am rade n-am fi fericiti deci go go go cu pacatele

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Iti trimit un citat dintr-o carte, care pe mine m-a ajutat enorm de mult, "Crestinismul redus la esente", de C. S. Lewis. Cartea merita a fi citita pentru ca iti da multe raspunsuri cu o logica de fier la intrebari aparent contradictorii ale credintei.
"Orice persoană care are autoritate ştie cum un lucru poate să fie conform cu voia sa într-un sens şi să nu se conformeze ei în alt sens. Poate fi foarte firesc ca o mamă să le spună copiilor ei: „Nu am să mai vin în fiecare seară să vă oblig să faceţi ordine în camera de studiu. Trebuie să învăţaţi să menţineţi ordinea din proprie iniţiativă". După aceea, într-o seară merge în cameră şi găseşte ursuleţul, călimara de cerneală şi cartea de franceză aruncate în cămin. Starea aceasta de lucruri este împotriva voinţei ei. Ea ar prefera ca toţi copiii să fie ordonaţi. Pe de altă parte, tocmai voinţa ei este cea care le-a dat copiilor libertatea să fie dezordonaţi. Aceeaşi stare de lucruri ia naştere în orice regiment, organizaţie sau şcoală. Faci ca un lucru să fie voluntar, şi după aceea vezi că jumătate dintre oameni nu-l fac. Nu este ceea ce ai vrut tu, dar voinţa ta l-a făcut posibil. Probabil că la fel stau lucrurile şi în univers. Dumnezeu a creat lucruri care au avut voinţă liberă. Aceasta înseamnă creaturi care pot alege binele sau răul. Unii oameni cred că ei îşi pot imagina o creatură care să fie liberă, dar care să nu aibă posibilitatea să facă răul; eu nu-mi pot imagina aşa ceva. Dacă un lucru este liber să fie bun, atunci este liber şi să fie rău. Voinţa liberă este cea care a făcut posibil răul. Dacă este aşa, de ce le-a. dat Dumnezeu voinţă liberă acestor creaturi? Deoarece voinţa liberă, deşi face posibil răul, este de asemenea singurul lucru care face posibilă o dragoste, o bunătate sau o bucurie pe care merită să le ai. O lume de roboţi - de creaturi care funcţionează ca nişte maşini - nu merită să fie creată. Fericirea pe care Dumnezeu a conceput-o pentru creaturile Sale superioare este fericirea de a fi unite cu El şi unele cu altele de bunăvoie şi libere într-un extaz al dragostei şi desfătării în comparaţie cu care cea mai fermecătoare iubire dintre un bărbat şi o femeie de pe pământ este doar o vorbă goală. Pentru aceasta creaturile trebuie să fie libere. Desigur, Dumnezeu a ştiut ce s-ar putea întâmpla dacă ele şi-ar folosi în mod greşit libertatea: se pare că El a considerat că merită să-Şi ia acest risc. Poate că noi ne simţim înclinaţi să nu fim de acord cu El. Dar există o dificultate în a nu fi de acord cu Dumnezeu. El este sursa din care vine toată puterea noastră de gândire: nu se poate ca tu să ai dreptate şi El să greşească, după cum nu se poate ca un râu să se înalţe mai sus decât izvorul său. Când Îl contrazici pe Dumnezeu, tu contrazici însăşi forţa care te face în stare să contrazici: este ca şi cum ţi-ai tăia singur creanga de sub picioare. Dacă Dumnezeu consideră că această stare de război din univers este un preţ care merită să fie plătit pentru voinţa liberă - că merită să creeze o lume vie în care creaturile pot face bine sau rău şi în care se poate petrece ceva cu adevărat important, în loc să creeze o lume care se mişcă numai atunci când trage El sforile - putem crede şi noi că este un preţ care merită să fie plătit."

| Angel0 a răspuns:

Esti pe drumul cel bun.Este intrebarea nr 1 pe care ne-o facem la inceputul evolutiei spirituale.Trebuie sa-ti gasesti singur raspunsurile, altfel nu o sa le pretuiesti daca-ti vin prea usor.
The alchemist si-a pierdut timpul cu tine de pomana sa-ti repete un adevar universal acceptat de majoritatea religiilor.Succes!

| thealchemist a răspuns:

Serios? deci raul vine de la Dumnezeu? cred ca ai lipsit de la clasa de bun simt.
oamenii au liberul arbitru, si asta inseamna libertatea de a alege raul. daca nu ar avea aceasta optiune, ar fi aidoma animalelor. ti-ar placea mai mult varianta asta?
iar raul nu "exista", nu in mod activ, ca o alegere, este doar absenta binelui cum si intunericul este absenta luminii. deci raul nu exista este doar alegerea oamenilor de a ignora binele.

| Pomar a răspuns:

Bineinteles ca daca dumnezeu ar exista nu ar exista rau in lume dar dumnezeu nu exista deci... Dn moment ce dumnezeu nu a creat raul si nici nu il poate controla nu este atotputernic si de aici rezulta o contraditctie intre ideile religiei si orice om mai descuiat poate sa isi dea seama ca dzeu nu exista...

| greudespus a răspuns:

Pai raul este intretinut in primul rand de noi insine, cel putin pana in momentul in care incepem sa-l constientizam. Apoi poate unii incearca sa-l biruie dar este cu neputinta, o victorie totala. De aici prima concluzie, este ca avem nevoie de un ajutor dinafara omenirii, intrucat toti oamenii sunt neputinciosi.
Cine cauta, in final va si gasi!

| Miauti a răspuns:

Iacov 1:13
Nimeni, cand este ispitit, sa nu zica: "Sant ispitit de Dumnezeu". Caci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca sa faca rau, si el insusi nu ispiteste pe nimeni.

(Geneza 6; 5-6) (1 Petru 5:7)

Matei 4:8-9
Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte inalt, I-a aratat toate imparatiile lumii si stralucirea lor, si I-a zis:
"Toate aceste lucruri ti le voi da tie, daca te vei arunca cu fata la pamant si te vei inchina mie."

(Ioan 12:31 14:30 16:11) (2 Corinteni 4:3-4)(Ioan 5:19)

(Habacuc 1:3 )tot capitolul) (Eclesiastul 9:11 e vb despre oamenii pot suferi daca se afla in momentul nepotrivit la locul nepotrivit)
... e mult de discutat daca ai citit o sa ti dai seama ca lumea e condusa de cel rau... si ca nu il poate distruge pe Satan ca e la fel ca noi e si santem fii lui Dumnezeu

| MeMyseIf a răspuns:

Nu, D-zeu a creat si raul si binele, doar ca el are grija doar de cea buna, pe cind cealalta a lasat-o sa fie condusa de ala...
Deci, noi cu totii cit traim pe acest pamint, suntem in permanenta supusi unui test complex din numeroase sarcini si influientele raului asupra noastra ne impune sa manifestam o reactie :sa luptam sau nu cu ea.Si asa everyday.happy doar pu a intelege ce carctere suntem si cit de mult meritam atentia Domnului.

| Dee0tzaA a răspuns:

Parerea mea este ca Dumnezeu lasa raul in lume pentru a vedea care oameni merita sa traiasca dupa ziua judecatii si care nu. El si-a transmis invatatura in lume, iar oamenilor le lasa libertatea dea alege ce vor. Scrie si in Biblie.

| TheSkyNow a răspuns:

Calitatea oricarei entitati biologice inteligente este ca poate alege rational, iar alegeriile facute iti definesc caracterul.
Asa zis-ul dumnezeu, cum ar aprecia pe cineva daca acel cineva nu ar avea capacitatea sa aleaga liber.

| jACKiLLdARK explică:

What?"daca nu ar fi rau, ce ai intelege prin bine?"...asta e ceva de genul "taie-ti mana dreapta ca sa vezi dupa aceea ca tu aveai doua maini"!

| jACKiLLdARK explică:

Anonimule, eu ti-am dat toate trei... ideea era ca eu am habar de religie, dar nu am la suflet Teologia, Dogmatica...si nu, nu sunt ateu :-|Oricum, un punct de gandire : daca unii prin "liberul arbitru" exercitat de ei incalca "liberul arbitru" al altora, asta ce inseamna?

| jACKiLLdARK explică:

Mai, alchimistule, intai citeste si intelege intrebarea ca sa poti da un raspuns util! afirmatia spune ca raul exista, nu ca raul e creat de dumnezeu (sau vine de la el)! si, da: ma consider aidoma animalelor; sunt pornit de aceleasi nevoi primare ca si celelalte animale. aici ramane sa mai adauge vreun "inteligent" frustrat ca noi avem gandire, limbaj etc. aaa, sa nu uit: prin comparatia facuta de tine, ca raul nu exista in mod activ, e absenta binelui cum e intunericul absenta luminii...aici, te-ai cam incuiat singur... ca sa te citez: "cred ca ai lipsit de la clasa de" (si aici completez eu) stiinta! ia si te documenteaza putin si vei vedea ca intunericul chiar exista; au fost descoperite asa-numite "particule" de intuneric si inca in urma cu cativa ani! deci, daca stii sa folosesti un silogism simplu, argumentarea ta cade! big grin

| lumipapusica a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu dar nu el a creat raul ci raul s-a creat singur.
Mai intai au fost inger iar api diavoli.
Parerea mea e ca fara rau nu exista bine si fara bine nu exista rautongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista este atat de BUN incat a lasat liber arbitru fiecaruia dintre noi chiar si ingerilor si atunci e si normal ca ingeri cazuti sa intretina raul in lume iar Dumnezeu sa le lase libertatea in continuare pana la Judecata de Apoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru Nefolositor, Amuzant si Stupid dar eu va spun ca habar nu aveti de Religie de fapt de Teologie, Dogmatica etc.(sa inteleg sa atei mi-au catalogat raspunsul asa deoarece habar nu au ce vreau sa spun)

| dmg_7958 a răspuns:

Daca n-ar fi raw u ce ai intelege prin bine