| Fara_H_Jonny_1996 a întrebat:

Am aici mai multe argumente gasite pe ici, pe colo, cu putin ajutor de la prieteni:
Bineinteles ca nu au fost facute de niste oarecare oameni, ci de niste savanti, si/sau profesori.

I. Argumentul Perfectiunii.
Sustine ca este ilogic, imposibil ca un Dumnezeu perfect sa construiasca o lume imperfecta (cutremure,eruptii, etc.).

II. Argumentul Raului
Crestinismul sustine urmatoarele afirmatii :
1. Dumnezeu este atotiubitor, absolut, bun.
2. Dumnezeu este omnipotent.
3. Dumnezeu a creat omul si universul.
4. Dumnezeu isi vegheaza, influenteaza si controleaza creatia.
Evident afirmatiile de mai sus sunt false, deoarece daca Dumnezeu este atotiubitor, omnipotent, absolut bun si vegheaza, controleaza universul, de ce exista raul? O fiinta absolut buna si omnipotenta nu ar permite existenta maleficului.

1.a. Crestinii cred in Dumnezeu pe baza Bibliei *
2.b. Crestinii cred in autenticitatea Bibliei pe baza existentei lui Dumnezeu! - Asta e un total non-sens. Adica crestinii cred in Dumnezeu fiindca Biblia dovedeste asta, si ei cred in Biblie pentru ca Dumnezeu exista.

Niste pareri?

30 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Când în cadrul unei singure întrebări, pui n întrebări, nu te vei alege, cu răspunsuri utile.

| cosmin1211 a răspuns (pentru MMihai):

De fapt ti-a dat niste argumente si ti-a cerut parerea fie ea buna sau rea in legatura cu ele.

| n0matterman a răspuns:

"Argumentul perfectiunii" este pueril, in rest sunt bune.

| martzian a răspuns:

Tu vrei pareri sau ceva sa iti linisteasca constiinta?

| unbaiatanonim a răspuns (pentru martzian):

De ce eziti sa dai un raspuns?

| martzian a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Tu ce raspuns ai da la intrebarea "niste pareri"?

| martzian a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Mai ales ca el nu are o parere ci ceva de la "niste savanti, si/sau profesori."

| unbaiatanonim a răspuns (pentru martzian):

Puteai sa aduci niste contra-argumente. (asta in cazul in care ai thinking)

| martzian a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Dragul meu, vrei alte argumente in afara celor care DEJA au fost date? Cat de penibili sa fim sa vi le repetam mereu, cat de greoi in gandire sa fiti pentru a le intelege? Atata timp cat lansam idiotenii si le reinnoim, in ideea in care am primit raspunsuri, la ce te astepti?

OK, iti fac un mic hatar, sa vezi cum putem cadea in derizoriu atunci cand noi insine credem si nu cercetam (dar ii acuzam pe ceilalti ca procedeaza la fel). Dumnezeu ne spune ca noi ar trebui sa fim constienti de existenta Lui CU sau FARA Biblie:

"Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuri a oamenilor, care înăduşă adevărul în nelegiuirea lor. 19 Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu, le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. 20 În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi, 21fiindcă măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat." Romani 1:18-21

Deci, a afirma ca "Crestinii cred in Dumnezeu pe baza Bibliei" te califica doar la capitolul de a fi naiv si mistocar, nicidecum ca si partener serios de discutie. Eu am crezut in Dumnezeu INAINTE sa descopar, placut surprins, cuvintele Bibliei. Multi cercetatori onesti au sfarsit, dupa ani de studiu greu, prin a crede in existenta lui Dumnezeu.

E perfect valabil si aplicabil (ma refer la penibilul derizoriu) pentru "Crestinii cred in autenticitatea Bibliei pe baza existentei lui Dumnezeu!". Biblia si-a demonstrat autenticitatea. Are cele mai multe profetii implinite din istorie. Prezinta argumente stiintifice pe care noi oamenii le-am validat mult mai tarziu (vezi forma pamantului, pozitia in spatiu, metoda invatarii experientiale din pedagogie - si sunt doar 3 din cele expuse de mine aici, cand tu nu spuneai nimic de argumente), in plus, schimba vieti!

Argumente? La ce? La gogomanii de genul nu cred pentru ca... nu cred, sau ca asa au spus "niste savanti, si/sau profesori", dupa cum frumos si sec se exprima distinsul nostru postac?

| cosmin1211 a răspuns (pentru martzian):

Ca a formulat-o gresit e una, dar stii foarte bine la ce se refera. Vrea parerea ta in legatura cu teoriile prezentate. Asa ca pur si simplu semnalati ca a gresit formularea nu mai postati lucruri inutile.

| martzian a răspuns (pentru cosmin1211):

"Ca a formulat-o gresit e una, dar stii foarte bine la ce se refera." Tocmai ca stiu la ce se refera. La o pozitie copiata de pe net, la care oricum s-au oferit argumente pana acum.

"Vrea parerea ta in legatura cu teoriile prezentate." Nu vrei si TU vrei parerea mea? Interesant ca intervii asa hotarat. Sunteti cumva una si aceeasi persoana sau e mai timid simte nevoia de sustinatori?

"Asa ca pur si simplu semnalati ca a gresit formularea nu mai postati lucruri inutile." Daca ai o intrebare, pune-o, iti voi raspunde cu placere, mai ales daca nu vii cu o atitudine atat de aroganta ca cea de fata. Ce spuneam eu este ca, in mod absolut stupid, intrebam mereu ACELEASI lucruri, dar pornind de la supozitii total nejustificate (cum ar fi legatura dintre credinta, Biblie si Dumnezeu). Iar daca vii, in mod stupid, cu argumente ilogice si copiate de pe net (vezi raspunsul meu de mai sus) la ce te poti astepta? Atitudinea este de genul: am dreptate pentru ca asa ziceau (citez) "niste savanti, si/sau profesori". Care savant? Ce profesor? Ce preda? Educatie fizica si sport sau tehnologia materialelor de constructie la Liceul CFR?

Later edit: am oferit, totusi, pe scurt, reluarea raspunsurilor la cele trei "argumente". Sper ca te ajuta daca chiar nu le citise-i pana acum. O seara buna!

| martzian a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Ok, te rog sa imi spui cu ce nu esti de acord din contra-argumentele mele (asta in cazul in care ai ceva de spus)

| martzian a răspuns:

Pentru ca facem pe desteptii cu (citez) „mai multe argumente gasite pe ici, pe colo, cu putin ajutor de la prieteni" care, la randu-le au impresia ca vin de la (citez) „niste savanti, si/sau profesori" (fara sa le dea numele), dar si pentru ca sunt cativa copii (evident netrecuti prin prea multe lecturi) care au impresia ca daca nu raspundem la provocari puerile, repetand raspunsuri deja oferite, ne-am pierdut cuvintele, haide sa o luam pe rand.

„I. Argumentul Perfectiunii. Sustine ca este ilogic, imposibil ca un Dumnezeu perfect sa construiasca o lume imperfecta (cutremure, eruptii, etc.)."

Dumnezeu NU a cosntruit o lume imperfecta. Te rog sa parcurgi Geneza si sa imi spui ce era imperfect si mai ales CAND a inceput totul sa se destrame. Dupa ce omul a ales independenta, pacatul a intrat in lume, iar pamantul a fost blestemat din cauza lui. Prin urmare argumentul este simplist, dat parca de un copil din grupa pregatitoare. In cel mai fericit caz el ar indica faptul ca ati adoptat dictonul "crede si nu cerceta" desi il asociati gratuit si nedrept cu crestinii.

| martzian a răspuns:

"II. Argumentul Raului"

Desi s-a mai raspuns, mult mai pe larg, sintetizez:
- Dumnezeu NU a creat raul. Raul a intrat in lume odata cu pacatul, prin neascultarea omului (Geneza cap.3)
- Desi nu Dumnezeu a creat raul, el este necesar unei lumi cu adevarat libere. Daca Dumnezeu este drept, oferindu-i omului liberul arbitru, posibilitatea de a alege, era nevoie de pozitiv (bine) si negativ (rau).
- Dumnezeu ar putea opri raul. De ce nu o face? Pentru ca te iubeste pe tine si pe mine. Nu ai mai scrie aici, acum, daca El nu ar avea rabdare cu noi. El nu doreste moartea pacatosului (vezi Ezechiel 18:23) ci ca el sa se intoarca de la caile lui si sa traiasca. Biblia ne mai spune ca El se poarta cu noi ca un tata cu copiii lui (Ps. 103:13). Adica? Ne permite sa facem greseli, pentru care exista consecinte. Asa crestem si ne maturizam, pentru a semana tot mai mult cu Tata.
- Dumnezeu are solutia pentru rau. Prin moartea lui pe cruce, Isus a oferit solutia pentru pacat (raul din aceasta lume) si un nou inceput. (Ioan 3:16)
- Nu in ultimul rand, Dumnezeu, care este drept, va pedepsi raul, iar asta nu este o gluma desi e la mare moda sa ne batem joc pe astfel de forumuri, unde oamenii nu stiu cine suntem dar El... da.

Argumentul este, de asemenea, nefondat si simplist, dovedind doar lipsa de informare sau refuzul de a accepta argumentele de pana acum, desi nu ai altele mai bune. Nu spune nimeni sa iei pe nemestecate, dar, totusi, cand numesti ceva "argument" ai putea veni cu ceva la care nu s-a raspuns atat de clar.

Pentru ultimul tau pseudoargument nu mai postez din nou. Uita-te mai sus, am raspuns, dovedind ca nu are o baza.

| DyNo a răspuns:

Tot ce scrie in Biblie este gresit, uita-te doar la ''Crearea lumii''.

| martzian a răspuns (pentru DyNo):

"Tot ce scrie in Biblie este gresit, uita-te doar la ''Crearea lumii''." - Ne poti demonstra asta sau doar te dai "dottore"? happy

| DyNo a răspuns (pentru martzian):

Da va pot demonstra. Daca vrei sa-ti explic nu ai decat sa-mi dai mesaj in privat pentru ca eu numai comentez nimic aici.

| martzian a răspuns (pentru DyNo):

"Da va pot demonstra." Suna putin arogant, in ideea in care lumea stiintei este total impartita si cei ce sustin punctul de vedere cu care veniti dumneavoastra nu au putut a le "demonstra" nimic celorlalti - sau "nu inca" dupa cum spune stiinta de cand ne stim. Ar fi chiar descoperirea secolului, iar asta ar merita sa fie publica, pentru ca sa va primiti meritele. Ca sa fiu onest si daca ati fi cu o inalta calificare in domeniu (ceea ce nu cred - ma insel?), probabil ca ar aparea o disputa disproportionata, pentru ca eu nu sunt. Eu, din dezbaterea greilor, doar observ laculele mult prea evidente ca sa nu le luam in seama. Imi plus ma umfla rasul (si tu ai experimenta asta in locul meu) sa vad cum oamenii incearca sa demonstreze lipsa unui Dumnezeu care mi-a schimbat viata si care nu mai este de mult o figura din carti pentru mine...

| DyNo a răspuns (pentru martzian):

Sunt multe de vorbit pe tema asta si multe alte lucruri pe care nu le stii. Oricum, Dumnezeu, poate fi descris in mai foarte multe moduri, nu cred ca noi doi il vedem la fel. Nu, nu am o inalta calificare in domeniu, dar am multe informatii ''in domeniu''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.ai cautat dovezi pentru a nu crede si le-ai gasit pe ici pe colo.eu am cautat sa vad de ce cred altii si am ajuns sa cred, gasind dovezile pe care tu tocmai le contesti; cuvantul lui Dumnezeu catre noi oamenii{biblia}, si prezenta lui Dumnezeu in viata mea, in orice clipa.fistecare cu cautarile lui.eu am gasit ce am cautat.vad ca si tu ai gasit.felicitari.problema e care sursa e mai de incredere?

| AlexeHellsing a răspuns:

Ți-aș răspunde la asta, dar aș face păcate grele.

| TheDifference a răspuns:

O sa iti raspund doar la al 2 lea argument de ce exista rau bla bla...gandeste asa daca ar fi totul perfect, fara sa moara oameni nevinovati, fara boli incurabile, fara foame de ce ar mai crede cineva in Dumnezeu ( ar gandi in genul: totul e perfect de ce sa ma rog cuiva, pentru ce?) si nu imi spune ca in momentele grele nu simti nevoia sa te rogi cuiva

| Fara_H_Jonny_1996 explică (pentru TheDifference):

Pai daca Dumnezeu ne iubeste, de ce lasa raul sa existe?

| TheDifference a răspuns (pentru Fara_H_Jonny_1996):

Daca ai fi fost atent la orele de religie ai fi stiut ca un inger (Lucifer cred) voia sa aiba puteri mai mari ca ale lui Dumnezeu si a fost alungat din Rai, fiind urmat de alti ingeri si au devenit demoni [sa ma corectati daca gresesc, nu mai stiu exact]...asa ca vezi raul a existat mereu si nu poate fi facut sa dispara [si mai citeste odata primul meu raspuns, acolo e raspunsul si la intrebarea ta ]. sa te mai intreb ceva: tu daca nu crezi in Dumnezeu, in Satana crezi? si dupa parerea ta ce o sa faci dupa ce o sa mori?

| Fara_H_Jonny_1996 explică (pentru TheDifference):

Eu sunt ateu slab, nu cred in nici o divinitate.Nu am de unde sa stiu ce se va intampla dupa ce voi muri.Imi traiesc viata fara sa imi pese cand o sa mor si de ce.Pana voi muri, vreau sa fiu fericit.

| busu11 a răspuns:

Am si eu niste argumente asupra unor afirmatii
1 BINELE nu exista fara RAU, doarece sunt intr-o armonie perfecta.Adica de fiecare data cand faci ceva rau iese si ceva bine.
2 Dumnezeu nu a creat universu din mai multe motive unul dintre ele fiind imperfectiunea. Dupa Stephen Hoking care a demonstrat asta in emisiunea Curiositi episodul "dumnezeu a creat universul?"

| Fara_H_Jonny_1996 explică (pentru busu11):

"Stephen Hoking" e de fapt Stephen Hawking, si de unde stii tu ca el spunea ceva bun? Cum a mai spus cineva mai sus, nu stii in cine sa ai incredere.

| martzian a răspuns (pentru busu11):

"Nu vă înşelaţi: „Dumnezeu nu Se lasă să fie batjocorit." Ce seamănă omul, aceea va şi secera. Cine seamănă în firea lui pământească va secera din firea pământească putrezirea; dar cine seamănă în Duhul va secera din Duhul viaţa veşnică". Galateni 6:7-8

Howking mai are doar creierul... negresit genial dar insuficient in a-l combate pe Cel care a creat cerul si pamantul, si isi varsa intreaga furie pe El, pe care arunca intreaga vina, tragand si alti naivi in eroarea in care se stinge. Uita-te la Hawking, la Voltaire si la altii ca ei si spune-mi daca Dumnezeu se lasa sa fie batjocorit!

"S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit; şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare." Romani 1:22-23

| Lelouch a răspuns:

Este corect. Până la urmă oamenii ce vor? Aşteaptă ca răul din lume să înceteze datorită unei entităţi? Până la probă contrarie oamenii sunt singurile fiinţe cu raţune până când poate se vor descoperi alte forme de viaţă. Majoritatea omenirii e dusă de mult dacă s-a ajuns ca pentru probleme să dai vina pe Unu De Ăla cu Coarne sau numai ştiu eu ce grupări gen Illuminati.Omul vrea să se simtă special, că poate el are un rost dat de cineva, că a fost adus aici pentru a face legea nu ştiu cărei entităţi.