| bestialu96 a întrebat:

Ateism sau Crestinism? si de ce?

Intrebare(nr2.):"Problema răului" e probabil cel mai vechi și mai puternic argument al ateismului contra religiei. Pe scurt, existența răului în lume e incompatibilă cu existența unui Dumnezeu binevoitor, și e mai rezonabil să concluzionezi că Dumnezeu nu există decât că există dar nu face nimic să oprească Răul.
Această problemă a fost formulată prima dată de filosoful grec antic Epicur, de aceea mai este cunoscută și sub numele de Paradoxul lui Epicur:
"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"

6 răspunsuri:
| charonmario a răspuns:

Ma atata va duce capul ma doar atat ma Dumnezet a dat doar bine i n eden daca omul a pacatuit a incalcat o singura regula amarata plus ca am fi fost si nemuritori armonie omul si-a facut-o cu mana lui ce vina are Dumnezeu istetilor

| SilentNoteA a răspuns (pentru charonmario):

Dar ce vina au miile de copii care mor in fiecare zi?

| charonmario a răspuns (pentru SilentNoteA):

Copiii nu au vina de ce mor copii de malnutritie vom afla cand trecem dincolo

| kscorpio a răspuns:

Da. Buna intrebare. Intrebarea asta mi-o pun si eu de cate ori se intampla sa moara copii nevinovati, animale fara aparare, crime si alte alea. Si ma gandesc ce frumos sta El sus, pasiv si se uita ca la un film de groaza la tot ce se intampla aici jos si doar suntem copii lui!

| cornelmarius a răspuns:

Sa iti raspund eu: in primul rand Dumnezeu nu impiedica nimic ci lasa ca totul sa se desfasoare dupa o dreptate, fiecare sa isi suporte propriile cosecinte ale alegerilor lor proprii. Bineinteles ca Dumnezeu nu a dorit ca raul sa para, dar totul tine de alegerea fiecaruia ce a vrut iar asta nu a tinut de neptutinta Lui ci de ce ai dorit. Tu ai vrut sa mergi in rau, a fost alegerea ta, ai fost liber. Daca Dumnezeu ar fi intervenit atunci ai fi spus ca iti opreste propria ta libertate de a alege, deci nu este rauvoitor! Diabolic nici atat pentru ca nimanui nu i s-a impus nimic si nu a fost mintit cu nimic pentru ca toti au stiut despre ce este vorba. Ecuatia este pusa gresit in citat!

| Iiulia a răspuns:

Aleg Crestinismul pentru ca mi se pare normal ca dupa ce murim, sa dam socoteala pentru faptele noastre. Daca nu ar fi nimic dupa moarte, atunci ar fi o discrepanta, pentru ca cei care au avut o viata plina de placeri sau au facut rau trebuie sa pentru asta. Iar cei care au suferit trebuie sa fie rasplatiti.