| Alysée a întrebat:

Ateii au ganduri rele, adica credinciosii incearca sa si le inhibe dar ei ce fac le pun in practica sau si ei incearca sa fie mai buni si sa nu raneasca pe nimeni?
incerc sa ii inteleg si sa le cunosc viziunea.
funda

Răspuns Câştigător
| siwel a răspuns:

E buna intrebarea. In general ateii invoca stiinta si ratiunea pentru viziunea lor asupra lumii si au prejudecati fata de cei care cred intr-o divinitate cum ca acestia ar fi inculti si irationali. E un stereotip pe care il vei vedea pe multe situri de atei de pe la noi si de prin alta parte, inclusiv in unele scrieri ale ateilor de pe TPU.
In acelasi timp, faptul ca ateii ar fi niste dezinhibati si niste lascivi gaunosi este o prejudecata a crestinilor (in special a fundamentalistii religiosi) fata de atei.
Deci prejudecati sunt. Unii le si confirmam prin felul in care ne raportam la cealalta categorie.
Prejudecatile intotdeauna sunt niste generalizari nedrepte.
Probabil o intrebare buna e insa: de ce esti ateu? Esti un ateu in urma faptului ca ai studiat serios? Din experienta mea putini atei sunt atei dpdv filosofic (adica au studiat atent celelalte conceptii despre lume si viata si le-au cantarit obiectiv pretentiile si le-au gasit false).
Majoritatea sunt atei pragmatici: sunt atei pentru ca au fost dezamagiti de experiente naspa pe care le-au avut cu religiosii, sunt atei pentru ca nu vor ca cineva sa le spuna ce sa faca cu ceea ce au in chiloti, sunt atei pentru ca o tragedie li s-a intamplat si ei concluzioneaza ca experienta aceasta pare sa contrazica existenta unui Dumnezeu bun... etc. Daca citesti scrierile marilor preoti atei, unii recunosc ca desi spun ca sunt atei dpdv filosofic (adica ei zic ca si-au facut tema de comparare atenta), motivele lor pentru a fi atei cad in categoria de atei pragmatici: adica experiente personale in care au fost dezamagiti sau au vrut mai multa libertate sexuala - celebru aici este Huxley care a recunoscut ca asta a fost motivul de baza pentru a fi ateu.

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Calculatorul nu este produs la biserica s-au la manastire in ruga si piosenie, nici sfintit de popi, este produsul ratiuni, cercetarii si stiintei, ai grije intr-o zi poate sa te muste, arunca-l.

| EmaS a răspuns:

Gandurile rele vin, dar nu le lasam sa-si faca cuib. Orice gand il facem rob ascultarii de Hristos.Pentru crestini pacatul este un accident nu un mod de viata.Crestini incearca sa traiasca dupa modelul Domnului Isus.

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
Bine,eu privesc lucrurile din perspectiva lui Dumnezeu.Scuze,promit sa nu-ti mai dau stupid.

| EmaS a răspuns:

@Lora
Esti purtatorul lui de cuvant?

| EmaS a răspuns:

Draga Lora
Stii ca cei care duc lipsa de atentie si au nevoie sa semnificatie fac orice ca sa iasa in evidenta.Se imbraca extravagant,se machiaza, poarta bijuterii isi pun fotografii ca ale tale(iesite din comun), se cearta cu cine poate.Si acestea tocmai pentru a se baga in seama.Cat despre mine, eu sunt o persoana care ma numesc fericita si implinita.De aici si dorinta de a gasi si ceilalti fericirea pe care numai la Dumnezeu o poti gasi.Am un sot minunat, 3 copii cuminti pe care i-am crescut si educat in spirit crestin cu principii si valori etice si morale, si de care sunt foarte mandra.Dar toate acestea le am datorita bunatatii lui Dumnezeu.De la El vin toate lucrurile bune.

| Vizitiul a răspuns:

Nu cu intrebari de astea poti intelege viziunea unui ateu. Mai intai, incearca sa intelegi viziunea unui crestin si dupa mai vorbim. Nu ateii sau crestinii au ganduri rele, oamenii au ganduri rele, indiferent de sex, rasa, religie etc., dar pare ca e greu de inteles.

| Alphawolf a răspuns:

Asta este una din problema credintelor. Faptul ca, credinciosii ar fi mai buni decat ateii, este un adevar aparent, dar in fapt, el este nascocit. Este un adevar fortat. Se vrea a fi un adevar(subiectivism religios), dar nu este. Acest "adevar" este stabilit din egoism, naivitate si ipocrizie de credinciosi, deoarece sunt in numar majoritar. Ma intreb, de ce vor credinciosii sa desparta lumea in doua(buni si rai)? Majoritatea copiilor au in convingere ca ateii sunt oameni rai. Oare, de ce au copiii aceasta convingere, cum si-au obtinut ei aceasta convingere(tinand cont de procentul credinciosilor si al ateilor)?

| Alphawolf a răspuns:

La @Ema nu-i convine raspunsurile si arunca cu stupizi.

@Ema, vezi draga cum fortezi tu acest "adevar"? Gandeste-te de cine e stabilit acest adevar si in functie de ce anume. Pentru a stabili un adevar trebuie fie impartialitate, altfel, se poate ajunge la un adevar subiectiv, dictat, fortat... Un exemplu: Inchizitia.

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, eu am vrut doar sa te fac atenta, sa vezi realitatea si din alt punct de vedere. Nu ma intereseaza voturile, dar era necesar sa amintesc de ele, pentru a intelege ca nu in toate cazurile voturile fac dreptatea, sustin adevarul, am si argumentat... Voturile au sensul lor, sunt oarecum benefice si necesare pentru orientarea persoanelor...doar ca ele ar trebui sa contina cat mai putin subiectivism. Daca pe viitor imi citesti un raspuns stupid chiar te rog sa-l votezi ca atare.

| ramona30 a răspuns:

Ateii sunt oameni normali. Au si ei vise, sperante, familie. Si ei stiu sa rada sau sa planga.
Nu ne mai priviti ca pe niste ciudati. Ce ganduri rele? ca nu ai enumerat nimic, noi respectam legile si societatea. Singura diferenta este ca suntem mai realisti si ne bucuram mai mult de viata decat voi pentru ca stim este singura viata a unui om, nu ne batem joc de ea traind in minciuna si lingand icoane pentru a mai trai inca 50 de miliarde de ani langa isus.

| NoChanceForUs a răspuns:

Dispari de aici vizionaro,că poate te mușc de beregată!
Sunt un ateu dat dracu văd,am gânduri rele,vreau să fac rău oamenilor, în special ție. Ferește-te, știu unde stai și îl am pe dracu în mine! Of...naivii ăștia...rolling eyes

| NoChanceForUs a răspuns:

Fără atei nu mai exista lumea de astăzi,pentru că nu se prea puneau întrebări ca să se caute răspunsuri.Și dacă se puneau, se făceau în secret, de frica arderii pe rug.Primul om care a îndrăznit să spună că Pământul e rotund a fost ars pe rug.Mai gândește-te puțin, nu arunca cu noroi din start.

| DorelSudoru a răspuns:

Atei sunt oameni normali numai ca nu se duc la biserica nu se inchina si nu cred in d-zeu.e greu?

| DorelSudoru a răspuns:

Ateii sunt ca si ceilanti oameni numai ca nu se duc la biserica, nu se inchina si nu cred in d-zeu.e greu?

| shadovv a răspuns:

Fiecare om e diferit. Nu conteaza daca sunt atei sau nu. Gandurile rele tot vin insa cei care cred in Dumnezeu au puterea de a trece peste tot ce i rau.

| XXXL a răspuns:

este gresit sa credem despre atei ca sunt porniti impotriva lui Dumnezeu, sa luam o persoana care incalca una din cele 10 porunci,dupa ce isi da seama ca a facut pacat merge la popa sa se spovedeasca si va fi iertat,e nu este asa, daca se stie iertat v-a repeta greseala de nenumarate ori, mai bine sa nu cred decat sa pacatuiesc, cei care au citit biblia stiu ca si Satana se infioara si ingenunche la vedere lui Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult succes in incercarea ta.curaj.Iisus a biruit lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns de funditabatting eyelashes
Ateii sunt niste nesimtiti, fac totul fara Dumnezeu, nu aduc bunuri materiale ca jertfa, doneaza aiurea pe la sinistrati fara sa se falfaie pe la televizor si sa se bata cu pumnul in piept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ahaaaa,lora.am sa te blagos-lovesc. daca ne intalnim vrodata, vin cu mos nicolae la intalnire.stii tu care.