| DonEduardo a întrebat:

Ateilor, după voi ce se întâmplă cu energia creierului după ce un om moare?

59 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Fara sa mai respiri organismul nu mai poate pastra homeostazia deci celule nu mai pot produce semnale electrice. Fara alea, neuronii nu mai pot comunica, constiinta dispare si mai departe stii povestea.

Energia creierului consta in semnalele alea electrice, fara ele e doar o adunatura de apa si grasime.

| DonEduardo explică (pentru RoCkKiD):

Mai e si biomagnetismul.

| RoCkKiD a răspuns (pentru DonEduardo):

Conceptul ala, cel putin in universul asta, e bazat pe curent. Fara ala nu mai ai nici bio si cu atat mai putin magnetism.

| RAY a răspuns:

De ce naiba pui întrebare daca singur iți dai răspunsul, clar ca mintea e praf la capitolul rațiune
creierul produce energie din alimentație, sursa este soarele, daca omul numai capătă energie externa s-a terminat procesul, scoate laptopul din priza va sta pe baterie apoi adio

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspunsul nu are de a face cu faptul că sunt ateu sau nu.
Energia creierului nu are ceva special legat de atitudinea mea față de religie. După ce un om moare, energia creierului nu mai are nici un după.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Ce se intampla cu ea, dispare?

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

Să ne clarificăm. Omul este o colecție de celule care conviețuiesc. Fiecare celulă este integrată în sistemși are rolul ei. Celulele corpului și cele ale creierului sunt mici viețuitoare. mici ființe. Până corpul este în viață, celulele creierului sunt alimentate cu oxigen și hrană. Când corpul moare, nu mai au oxigen și mâncare. Astfel ele mor. Energia vitală pe care o aveau atunci când funcționau în sistem încetează să mai existe.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Energia nu poate sa dispară.

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

Fiecare celulă din creier este o fabrică de energie. Cât timp omul este în viață, celulele produc energie, care este folosită în toate procesele vitale. Când omuil moare, nici o celulă nu mai produce energie. Astfel nu se poate pune problema dispariției energiei din creier.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Tu iti zici fizician?

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai este fizician sadrian46, a fost prof de fizica.

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu îmi zic, ci chiar sunt. Din 69. Dar tu te plictisești și nu ai cu cine vorbi.

| Mosotti a răspuns:

Dispare energia creierului, ca energia e data de glucoza care circula in sange si care e benzina care dezvolta energie, odata ce inima s-a oprit, sursa de energie dispare, deci s-a dus totul.
Ca daca de ex scazi mult glucoza din sange, ai sa mori, deci e f clara treaba.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Biomagnetismul nu e dat de glucoza.

| Frank51 a răspuns:

Intră la pensie.

| Holiday a răspuns:

Defineste "energia creierului".

| johnnny123 a răspuns:

Același lucru care se întâmplă cu energia unui computer când îl scoți din priză.

| DonEduardo explică (pentru johnnny123):

Uita-te la ce i-am scris lui GabiDumitrescu.

| johnnny123 a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu are nici o legătură cu conservarea energiei din univers.

Când un organism moare, nu mai produce energia necesară funcționării creierului iar acesta încetează să funcționeze. Nu "se întâmplă" nimic mistic cu energia. Doar că încetează să fie produsă în acea formă de către acel organism.

| DonEduardo explică (pentru johnnny123):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Biomagnetism
Cu asta ce se intampla atunci?

| johnnny123 a răspuns (pentru DonEduardo):

Nici o legătură cu "energia creierului" și nici cu conservarea energiei în univers.

Alergi în zece direcții diferite după cai verzi pe pereți

| DonEduardo explică (pentru johnnny123):

Ba da, are. Biomagnetismul e o forma a energiei?

| DonEduardo explică (pentru johnnny123):

Cu punct in loc de semnul intrebarii.

| johnnny123 a răspuns (pentru DonEduardo):

Ai auzit vreodata de efectul Dunning–Kruger?

Tu ești exemplul perfect de persoană care se situează în primul segment al curbei.

| DonEduardo explică (pentru johnnny123):

Am auzit. Iar tu probabil esti antivaccinist.

| johnnny123 a răspuns (pentru DonEduardo):

Ha ha ha, ai nimerit-o exact la fel cum le-ai nimerit și pe toate celelalte.

De fapt eu sunt unul dintre ăia care au condus 700 de km doar ca să-și facă vaccinul mai repede.

| Brizbriz a răspuns (pentru johnnny123):

Nu CHIAR
creierul are activitate electrica ORE dupa ce a murit
asta e motivul principal pentru care e traditional in majoritatea culturilor sa se acopere ochii decedatului

| johnnny123 a răspuns (pentru Brizbriz):

De acord, dar asta este doar o mică tehnicalitate, nu are legătură cu ceea ce vrea el de fapt să exprime prin întrebarea asta (povești cu suflet, reîncarnare, spirite eterne care se plimbă prin univers, etc).

Și în cazul decapitării creierul mai bâzâie o perioadă până rămâne fără baterii. Nu e nimic mistic, este doar biologie, fizică și chimie.

| Brizbriz a răspuns (pentru johnnny123):

Da, sunt de acord

| Brizbriz a răspuns:

M-am razgandit, dupa ce o sa mor eu voi ajunge "one with the force"
be cuz... "the force is with me"
big grin

| mastadont a răspuns:

Dat fiind faptul că după moarte corpul nu mai produce energia necesară susținerii vieții e clar că creierul nu mai primește și nici nu mai generează impulsuri electrice devinind doar o materie moartă care se va descompune în timp și va deveni hrană pentru bacterii, insecte și viermi.

| DonEduardo explică (pentru mastadont):

În caz ca nu știai, energia nu poate fi distrusa și nici nu dispare.

| DonEduardo explică (pentru mastadont):

Știi ca în organism nu avem doar energie chimica, da?

| suntserios a răspuns (pentru DonEduardo):

Energia se transforma in lucru mecanic si in final e consumata. E simplu. Fizica de clasa a6a parca. Daca organismul nu mai e alimentat cu energie, energia nu mai exista. Si mai simplu.

| suntserios a răspuns (pentru DonEduardo):

Ce sa se intample?
Inima este organul care procude impulsuri electrice care te tin in viata. La radul lor acestea produc niste unde magnetice.

Ia ghici tu ce se intampla cand inima nu mai functioneaza... exact, te ai prins nu se mai produc nici unde magnetice.

| DonEduardo explică (pentru suntserios):

Si creierul produce.

| suntserios a răspuns (pentru DonEduardo):

Iti este atat de greu sa pricepi ca toate energiile din corp sunt produce pentru a supravietui de organe care functioneaza... iar odata ce organele respective nu mai functioneaza nu mai exista enegii...

serios acu, nu trebuie sa fii vreun expert neurolog, cardiac samd ca sa intelegi niste lucruri de baza in anatomie.

| DonEduardo explică (pentru suntserios):

Energia nu are cum sa nu mai existe. Si arata-mi tu mie unde scrie ca aceasta energie e din mancare.

| suntserios a răspuns (pentru DonEduardo):

Am inteles, vrei sa demonstrezi ceva legat de religie. bla bla. Mergi pe subiectul cu crearea lumii. Acolo stiinta inca nu are toate raspunsurile. Ai si tu o paine de mancare acolo. La partea cu energiile din organism le cam stie stiinta.

Eu zic sa nu mai mananci vreo 2 saptamani si afli tu cum e cu energia si cu mancarea.

| DonEduardo explică (pentru suntserios):

Cum as putea sa-mi masor campul magnetic din jurul creierului?

| mastadont a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu dispare însă este consumată. Dacă scoți computerul din priză mai are energie? Poți să butonezi la tastatură până îți rupi degetele și acesta tot nu va funcționa, ne având energia necesară. Așa se întâmplă și cu corpul uman: o dată ce mecanismele de generare a energiei s-au oprit, atunci corpul nu mai are cu ce să funcționeze și începe să se descompună. După ce ți s-a descărcat bateria de la telefon unde a dispărut energia? Nu a dispărut, însă a fost consumată de către componentele telefonului pentru ca acestea să funcționeze la parametrii optimi. Dacă nu-l încarci, atunci nu ai energie. Și corpului, dacă nu-i asiguri oxigenul, hrana și apa de care are nevoie atunci celulele vor începe să cedeze din lipsă de nutrienți și oxigen, componente pe care le descompun și le transformă în energie pe care corpul să o poată folosi.

| bookofknowledge a răspuns (pentru mastadont):

Https://www.youtube.com/watch?v=9OVtk6G2TnQ
Poti vedea aici ca electronii sunt atrasi de priza ca sa continue reactia de oxido reducere la o baterie, Daca scoti telefonul din priza mult timp mai are energie? Deoarece toti electronii se duc spre oxidare si nu mai poate face lucru mecanic, energia electrica se transforma in energie chimica(energia chimica se transorma si ea in energie electrica, nu uita de reactiile unde se folosesc catalizatori, ei raman neschimbati dar dupa un timp isi pierd din eficienta( cel mai probabil isi dau din energie mediului de reactie) Ce se intampla cu energia din organsmul uman? Cel mai probabil se pierde ca caldura sau se transforma, stii despre teoria universului rece? Nu inseamna ca energia moare, gandeste-te asa:ai un soare care are cateva zeci de mii de grade, si se imprastie pe o suprafata de milioane, nu miliarde ori suprafata sa, nu chiar si mai mult, gandeste-te cu cat creste temperatura spatiului -273, 15 +probabil ceva foarte aproape de 0 va fi tot 0, si spre deosebire de univers spatiul e infinit, deci cu cat mai mult timp dureaza, cu atat va fi mai frig si energia se va risipii. Corpul uman mai are energie si dupa moarte, calcura care este eliminata(putina) de exemplu, daca nu ar avea energie, ar fi fost la -273.15 grade si ar fi primit caldura de peste tot, si tot ar fi ajuns sa primeasca energie.

| DonEduardo explică (pentru mastadont):

Dar energia nu dispare. Deci moartea nu e sfârșitul.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Foarte bine spus, energia creierului e data de glucoza care este combustibilul, cand sangele nu mai circula, benzina nu mai e si es stinge tot.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Energia dispare odata ce sursa de energie dispare.
Daca se termina benzina la masina, masina nu se opreste? Tocmai ca energia dispare, ca fara energie masina se opreste.
Daca opresti turbina, dispare energia electrica si aia e, nu mai ai curent in priza.
Iar daca se termina benzina de la turbina, se opreste, pentru ca energia care invarte turbina, dispare.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Energia nu dispare, doar nu mai e acolo.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Ba dispare energia ca nu mai are cine sa o produca, n-are unde sa plece energia aia daca nu mai e produsa, ca ea nu mai exista.

| CIaudiu a răspuns:

Dispare. Au dezvoltat mai in detaliu @mastadont, @johnnny123 si @suntserios despre asta, si vreau sa ii felicit pentru raspunsurile lor foarte corecte si bine interpretate.

| DonEduardo explică (pentru CIaudiu):

Energia nu dispare. Nu poate. Ce -i asa greu de inteles?

| suntserios a răspuns (pentru DonEduardo):

Energia se transforma in lucru mecanic... si se consuma. Cat de complicat e conteptul asta pentru tine?

| DonEduardo explică (pentru suntserios):

Energia nu se transforma in lucru mecanic ci in alte forme de energie.

| suntserios a răspuns (pentru DonEduardo):

Ai lipsit la multe lecții de fizica sau ești în troll foarte proast. Oricum concluzia e că nu mai merita sa îmi pierd timpul cu tine.

| DonEduardo explică:

Energia respectiva nu mai circula prin circuit, însă asta nu înseamnă ca a dispărut din univers.

| Strwberrs a răspuns:

Nimeni:
nimic:
Tu cu o intrebare de 14 cuvinte.
Tot tu cu 46 de raspunsuri.
Halal")

| AdeLeu a răspuns:

Dispare lol

| DonEduardo explică (pentru AdeLeu):

Energia nu poate disparea.

| Yohei a răspuns:

Nu stiu sincer, poate ca dupa moarte nu exista nimic, dar eu vreau sa cred ca se va intampla totusi ceva!

| RandomJ a răspuns:

Nu cred că viața se termină odată cu moartea. Nu cred în rai sau iad, dar nu pot zice că noi suntem doar formați din materie vizibilă