| zoltan119 a întrebat:

O întrebare pentru atei: daca voi nu credeţi în viaţa eternă de după moarte atunci ce credeţi că se întâmplă cu omul după ce moare?

17 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Asta este o chesti pe care o puteam auzi de la unu' din clasa I.
Ai spsu ca nu credem in viata eterna.Ti-ai raspuns singur. Daca nu e nimic pentru noi dincolo ce naiba sa fie? Ca tu asta ai intrebat. Daca e ceva unde nu e ceva.

| Narcis2007 a răspuns:

Nimic...

| mODIN a răspuns:

Nu mai simti nimic.Lafel ca si cand dormi.

| RAY a răspuns:

Inainte de a muri vb de moarte celebrala sa descoperit ca vedem o lumina alba cauzata de neuroni care mor primi din cauza lipsei de oxigen nu se stie exact cat de complex este acest proces al morti,uni oamenii de stiinta spun ca poate dura pana moare fiecare celula a organismului,apoi nu se intampla absolut nimic, daca tiai pierde memoria ar fi exact la fel, fara creier nu poti exista, creierul se ajuta de corp ca sa-l ajute sa decteze mediu din jurul lui simnturile noastre fara ele nu poti exista, dar nu trebuie sa mori sa mori cu adevarat
pierdere de memorie completa
nebunie
pierderea constintei etc

| Mădă0611 a răspuns:

Moartea inseamna sfarsit, nu exista nimic dincolo. Probabil ti s-a intamplat sa uiti ceva, ca de exemplu ce ai facut in primii ani de viata, e ca si cum acele informatii ti-au fost sterse, ei, dupa moarte totul se sterge, si daca se sterge totul nu mai existi.

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ca să vezi, sânt şi subiecte în care avem aceiaş opinie. happy

| milan9 a răspuns:

După sfarsitul vietii? Iata spre exemplu, Lazăr, cel înviat a patra zi ne-ar fi spus ce s-a intamplat cu el dar nu este intrebat in textul biblic acest lucru. Ideea principala era cu totul alta. Accentul din contect cade pe minunea Mântuitorului Hristos.

| milan9 a răspuns:

Mărturii despre viaţa de dincolo ne aduce chiar săracul Lazăr, cel menţionat în pilda Mântuitorului:

Luca16, 22: „Şi a murit săracul (Lazăr) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.

| sublime89 a răspuns:

Ce sa se intample? Moare. Chiar tu ai spus-o. Si dupa ce un om moare este de obicei ingropat si apoi se descompune.

| M25M a răspuns:

Trupul se descompune, intervine calea fireasca a naturii.
Daca te referi la suflet acesta este un compus al creierului iar dupa ce acesta se stinge dispare si primul mentionat.

| ErrorFound a răspuns:

Nu mai exista.

| Moisie a răspuns:

Noi ateii nu credem ci STIM!
Si stim ca dupa moarte vom fi la fel ca inainte de a ne naste!
La fel vei ajunge si tu!
Si nu te mai amagi pentru ca Dumnezeu Creatorul nu are in oferta sa nicio viata vesnica!
Despre viata vesnica se vorbeste doar in crestinism, adica intr-o religie care NU vine de la niciun Dumnezeu ci a fost inventata de niste oameni (ca sa nu zic sarlatani) stransi la o masa!

| fllu07 a răspuns:

Si biblia spune ca nu este nimic dupa moarte. de ex, lazar de ce nu a spus ce a trait in rai sau in iad? atentie era mort de 4 zile si incepea sa miroase. asa cum, atunci cand dormi esti inconstient, tot asa, atunci cand esti mort nu stii nimic. eclesiastul 9:5, 6.10

| BlackSulphur a răspuns:

Intra in comuniune totala cu natura.

| BogdanVasc a răspuns:

Exact ca moartea cerebrala.

| adrian1419 a răspuns:

Eu sunt ateu si cred in viata dupa moarte
Cred in suflet ca ajunge intr-o lume energetica(devine energie) si poate sa calatoreasca oriunde
Sau atunci cand esti in moarte cerebrala tu visezi chestii si o secunda acolo = o eternitate

| Choi_Min-Rin_1996 a răspuns:

Bine zis! Te sustin tongue :*