| Kosuchin a întrebat:

Ateu :: Agnostic :: Deist

Toti duc (aproximativ) acelasi stil de viata : nu isi consuma timpul nici resursele, inchinandu-se unui zeu si/sau adunand puncte for the afterlife =P.
Totusi, majoritatea "militantilor" sunt atei, din cate observ eu.
De ce oare xD? Au ateii mai mult "cojones" decat ceilalti laughing?
Sau poate, nu observ eu bine o. O".

19 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Frate, dar eu cred ca filozofia la aceasta intrebare cam sta in felul urmator: ca nu am ajuns inca sa cercetez cam cat ''cojones'' ar putea avea fiecare, ca sa-mi pot forma macar o parere, si sa ti-o pot impartasi, in a-ti spune exact si cam cat/cine ar detine/are mai mult ''cojones'', decat ceilalti.
Asadar, scuze, irelevant ce spui tu..., caracterele oamenilor, sunt diferite, indiferent de ce religie au, tocmai pentru ca suntem unici- fiecare in felul nostru; chiar daca vrem sa imitam si/sau sa impartasim o aceeasi religie sau baza militara- cu x, y sau z- doar in a fi simpatizanti cu ei, si pentru a le confirma teoria ca acestia au cojones mai mult.

| wales a răspuns:

Lipsa Lui Dumnezeu din sufletul ateilor creează un gol, iar acel gol trebuie și el umplut cu ceva și fiecare se apucă să facă ce-l taie capul, ex.; unii militează pentru ceva, iar acel ceva se numește închinare, pentru că ateismul este tot o religie ce nu se încadrează la teo, ci este (a)-teo.

| Angel0 a răspuns:

In general cei mai mari sfinti ai omenirii au fost atei.Ateii (anumiti)sunt autentici cautatori ai adevarului.Ca deocamdata nu l-au gasit, asta e alta problema.Toate la timpul lor. Unii se calugaresc la batranete, si pana atunci debiteaza numai prostii.

| thealchemist a răspuns:

Ateii se inchina si ei la cineva, si anume la propria persoana. e normal sa fie mai activi, cind te consideri tu propriul Dumnezeu e firesc sa mergi la propria "biserica" mai des, mai ales ca e vorba de ceva simplu precum o oglinda.

| miradoniz a răspuns:

hee hee top newshee hee toți suntem oamenihee hee

| Skylar a răspuns:

@thealchemist sa mori tu ca ma "inchin", ce parte din -ateu- nu intelegi?

| Paulla a răspuns:

@Ecea rasist, huh? Si ma rog ce ti-au facut tie oamenii aia? "rromi,manelisti,evrei,negri, arabi, si politicieni romani". In primi, as trage si eu, dar doar in 90% dintre ei. Uita-te in jur, ai sa observi si rromi "normali". Manelisiti? Da, sunt niste prosti, niste inculti. Dar pana la urma e vina lor ca s-au nascut asa? Merita sa moara doar din cauza asta? Si aici, totusi, as trage in ei, dar nu in toti. Sunt unii care merita omorati. Evreii. Si ce ti-au facut ei ma rog? Da, sunt unii din ei care merita sa moara. Dar din orice categorie cineva trebuia sa moara. Explica-mi si mie de ce ai trage in ei. Negri si arabi. Okay, la fel ca si la evrei. Opreste-te din rasismul asta. Inteleg, o parte din ei comit fapte imorale, dar nu e cazul sa pornesti un genocid sau ceva de genul. Politicieni romani. Aici sunt cu tine. Dar, nu toti. Si nu numai cei romani. As trage cu zambetul pe buze in toti oamenii "de la conducere", din orice tara, care ne mint. As trage si in cei care sustin regimurile totalitare. Die hards!

| Paulla a răspuns:

@Ecea aberezi. Ce importanta are culoarea pastei de dinti? Sau a cremei de fata? Pentru 2-3 buni nu poti generaliza. Asa ca din cauza celorlati 5 vei porni un genocid. Btw, tot o dai inainte cum ca esti ateu si credinciosi ar trebui ucisi. Sunt atee, dar nu cred ca persoanele care isi pierd viata inchinaduse la niste zei ar trebui omorati. Ar trebui o galeata cu apa rece turnata in capetele lor, pentru a se trezi la realitate. Cei care tot nu-si dau seama ca nu este vorba decat despre indoctrinare, nu merita nimic. Lasa-i sa traieasca in cacatul lor.

| Paulla a răspuns:

@Ecea nici eu nu am crestinii la inima dar daca sunt cam prosti de felul lor merita morti? Probabil jumatate din ei da. Dar restul? Whatever, da am intalnit persoana de alta etnie. Si nu, n-am vazut o diferenta. Cel putin nu la toate. Personal, si eu consider ca Hitler a avut dreptatea lui, dar stii tu, dreptatea e relativa.

| Ecea a răspuns:

In armata exista posibilitatea sa omori oameni, iar in biblie si in cele 10 porunci spune sa nu-ti omori semenii.Multi considera asta "pacat" desi din punctul meu de vedere este mai mult placere sa omori decat pacat. In special rromi,manelisti,evrei,negri,arabi,si politicieni romani. daca mi s-ar da acest privilegiu de a omora astfel de oameni ma dedic total armatei.

Stiu ca o sa spuna credinciosii ca sunt posedat de rau sau mai stiu eu ce aberatii,dar cu putin ghinion v-as omora si pe voi cu sange rece prin chinuri si torturi cu unghii zmulse,pleoape taiate,etc. big grin

Da au ateii mai mult sange in cravata,dar sunt cei mai pacifisti cred eu.
Cand vad crime pe la TV majoritatea criminalilor,violatori,pedofili,scatofili,etc sunt credinciosi. dupa ce fac ceea ce fac se roaga si le pare rau pentru "pacatul" facut.
Nu am vazut atei rai. Oricum, natura ne aseamana, educatia ne deosebeste :=)

| Ecea a răspuns:

@ Widiach Hahaha,sunt posedat.m-am saturat de prostia din Romania si de "necunostintele" voastre despre religie,dumnezeu, etc.

@DUTCH Sunt posedat prietene, am eu placerea sa vad oamenii astia morti.Nu mi-au facut nimic personal,dar uita-te-njur happy
rasa pura e mai frumoasa.

@NICU in biblie dumnezeu are sabia, el este cel care omoara copiii si pe cei care nu cred, iar in viata reala pot fi eu dumnezeu pana la urma si imi inmanez sabia pentru a face dreptate.

| Ecea a răspuns:

@Paulla da, foarte rasist.Dar si tu esti rasista, si toata lumea este rasista. Unde ai vazut tu crema de fata neagra? sau pasta de dinti neagra? Vezi? si asta tot rasism este.Eu sunt calator in viata,si am intalnit evrei,negrii, rromi, indieni de toate natiile.Desigur sunt si exceptii, dar pentru 2-3 buni,nu pot generaliza.

@Widiach,In familia mea toti sunt credinciosi,unii chiar exagereaza cu credinta,dar asta sa stii ca nu ii face oameni minunati,si a trebuit sa renunt la toti fara resentimente. Familia este aia care iti baga in cap sa crezi,sa ai o orientare politica si te indruma,ceea ce mi se pare o prostie sa fiu manipulat,sau infuentat de catre ei cat timp ideile sau dorintele mele nu sunt aceleasi ca ale lor.
Da sunt penibil,si prost,probabil pentru ca am curajul sa traiesc pe propriile puteri,neajutat de dumnezeu ca voi si neindrumat de parinti,si cu toate astea la varsta mea am realizat destule, spre deosebire de tine, sau de altii care stau in mila parintilor pana la 30 de ani.
Si apropo, daca aveam dreptul sa va omor pe toti o faceam ranjing big grin dar din pacate nu il am, avem aceleasi drepturi(deocamdata). Viitorul suna bine happy connex go

10 atei care am mai fi ramas in viata reusam sa construim oricum o lume mai buna decat lumea voastra bolnava.

| Ecea a răspuns:

@Paulla,da chiar era o aberatie,si daca nu ai observat cam toate comentarile mele pe aici sunt spuse in batjocura,chiar ma distrez atacand oamenii astia credinciosi.
Cat despre rasism,sunt total PRO,nu am nimic cu credinciosii in general,sunt doar prosti,si ma foarte enerveaza propaganda lor.
Cat despre negrii,evrei, etc cred ca sunt sustinator Hitler, si lumea ar putea fi mult mai buna fara ei.Nu stiu daca ai cunoscut, dar eu intalnesc zilic astfel de rase.

| DUTCH a răspuns:

Ecea, tare prostut esti. Ce ti-au facut negrii sau evreii? Esti un xenofob frustrat, eu te-as omori pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ecea, nu stiu unde am citit in biblie ceva de genul : "Ti-am dat sabia, apara-te!"
Majoritatea militantilor sunt atei, nu cred ca un ateu este mai tare in cojones decit un credincios fanatic.
Mai rar intalnesti in ziua de azi un ateu adevarat care rationeaza singur si tot singur isi pune intrebari, majoritatea celor de pe acest site sunt atei de forma, ca sa fie bagati in seama, de fapt nici atei formali nu ar fi denumirea corecta, mai bine un om cu idei preconcepute. Pe acest site nu exista mai mult de 5 atei, restul sunteti mimi.

Deşi sunt mulţi cei care îşi spun atei, în realitate acest termen nu şi-l poate însuşi nimeni. Ar trebui ca cel care îşi spune ateu să fie omniscient pentru a putea face afirmaţia categorică "Nu există Dumnezeu". Aşa că avem de-a face cu AGNOSTICI care NU ŞTIU dacă există Dumnezeu… si totuşi orice om ştie (Romani 1:19-20)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Ecea'' - pentru zilele cand crezi ca mai prost nu se poate.

| Widiach a răspuns:

Daca ateii l.ar opri in vreun fel pe care il stiu ei mai bine si pe Ecea din filmele de groaza realizate fara noima, crestinilor nu le-ar mai ramane ocazia de a.l "recupera" pe acest baiat. happy

Intrebare: De ce, din pacate, ateii devin din ce in ce mai ascultati?
Raspuns: Uitati.va la diferenta dintre primul si al doilea raspuns (Ecea si Dennis). happy...ne ducem de rapa.Doamne, Ajuta-ne putin!

| Widiach a răspuns:

@ Ecea.aha...si pentru ca noi suntem toti prosti, nepregatiti si mult inferiori tie sa inteleg, ai dreptul, ba chiar este neaparat nevoie sa ne ajuti omorandu.ne, nu? laughing

Prietene, esti penibil. Familia ta ce parere are? Sunt sigur ca macar unul din ei tine randuiala ortodoxa: spune o rugaciune, se spovedeste, se impartaseste etc... si pe ala il omori? confused Dar nu mai zic nimic.Desi @ Via e amuzant si i.am dat dreptate in prima faza, dar m.am razgandit repede gandindu.ma ca totusi nu e in totalitate vina ta. duhovnicul tau ar trebui sa aiba o discutie serioasa cu tine daca nu a avut.o pana acum.

| Dennis_7541 a răspuns:

N-au cu nimic in plus. Eu unul sunt ateu.