| Crisis a întrebat:

Ce poate sa ma faca pe mine, fiind agnostica, sa ma "reprofilez" pe religia ortodoxa?
Adica voi, crestinii, ce ati zice unui agnostic/ateu/ deist, ce lucru credeti ca ar fi indeajuns de puternic pentru a ne schimba parerea?
Pentru atei/agnostici/ deisti, credeti ca parerea voastra poate fi schimbata?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cauta si vei gasi.Bate si ti se va deschide.Stii ce ne poate desparti de Dumnezeu? O inima rea si necredincioasa.

| KlaraWeiss a răspuns:

Nimic. Ortodocsii n-au voie sa faca prozelitism. Daca sunt intrebati ceva despre credinta, raspund. Insa avem datoria sa ne rugam pentru ceilalti. Deci, nu voi incerca sa conving cu nimic (ca oricum sunt slabe sanse sa o fac ), dar ma voi ruga pentru tine sa te convinga direct Dumnezeu. In plus, se spune ca "Vai de cel prin care vine sminteala"; adica vai de mine, daca din nestiinta iti voi furniza vreo informatie gresita (ca teolog nu-s). Eu am o prietena eretica (asa zice ea ca e), nu discut cu ea despre credinta in niciun fel. Nu sunt sigura ca e bine nici macar sa scriu aici pe TPU; uneori, anumite persoane au asemenea prejudecati impotriva religiei incat pot reactiona negativ la ce scrii si sa le faca mai mult rau decat bine (stii cum e, poate, cand cu cat ii spui cuiva ce consideri ca e bine si poate chiar e, acela se incapataneaza sa nu faca asa numai pentru ca tu i-ai spus?). Caci nu stii cine citeste ce scrii. In fine, cum a zis si parintele " Vorba e de argint, dar tacerea e de aur". Nu cred ca cei care nu cred in Dumnezeu sunt neaparat rai; prietena mea, de exemplu, nu este. Dar mi-as dori sa caute mai mult, sa incerce sa afle cum gandesc cei care cred, sa citeasca scrierile Sfintilor Parinti ai Bisericii, ale marilor duhovnici ortodocsi, vietile lor, nu sa fie hotarata ca "nu exista", "poveste", "prostie" samd. Cel mai tare ma doare cand numele lui Dumnezeu e luat in deradere; inteleg necredinta, dar bataia de joc nu. Sper ca n-am inceput sa aberez prea tare, vad ca m-am cam indepartat de subiect. Numai bine!

| miradoniz a răspuns (pentru KlaraWeiss):

"Nu sunt sigura că e bine nici măcar să scriu aici pe TPU; uneori, anumite persoane au asemenea prejudecați împotriva religiei încât pot reacționa negativ la ce scrii și să le facă mai mult rău decât bine "oricum suntem la mila Domnului. Sper totuși, în ce ma privește, să nu se hotărască ce am făcut rău sau bine înainte să ajung la sfârșit.

| Rapunzell a răspuns:

Pentru inceput, o poza mai delicata happy

| Crisis explică (pentru Rapunzell):

Ce-are King? Mie mi se pare foarte frumos tipu' ala.

| LgMihail a răspuns:

Multe! Dar probabil e nevoie de foarte putine ca sa le schimbi parerea. Vezi tu, e maxim in absurditate sa-l "descoperi" pe Dumnezeu(cel Atotputernic, Atoatetiitor si Absolut) pe... TPU laughing. Sau pe un site in general.
Daca chiar vrei sa tinem o discutie, mai ales c-ai pomenit "ortodox", LG. mihail pe Y! Messenger. Doar de fun si poate te-ar si ajuta.

| Bogdanux a răspuns:

Eu la cate "sfaturi" am primit, le am toate intr-un sertar al mintii, numit "Nu prea ma intereseaza". Deci, viziunea mea nu prea poate fi schimbata.

| bogdancyp a răspuns:

Parerea mea este ca deja ai facut primul pas, pentru ca din intrebarea ta asta reiese, cum spunea si Ema: Bate si ti se va deschide. Dumnezeu nu obliga pe nimeni la credinta, de aceea ne-a dat ratiune sa facem noi ce vrem, ce consideram ca e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crisis treci la ateism esti adulta lasa povestile din copilarie dale uitari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate moartea cand va fi la curul vostru cat capra,si o sa vi se para cat elefantul,si o sa strigati ajutor, la mama, dumnezeu si sfintii din cer.crisis? vazut-ai un om care fuge de moarte vreodata? da un copil care e ingrozit agonizeaza de luni de zile si deodata sare din pat si fuge din colt in colt tipand ingrozit? nu va doresc decat sa fiti sanatosi, sa va traiti viata linistiti, si sa aveti un sfarsit rapid si usor.si sa nu aveti parte de o priveliste pe care tocmai am descris-o.sau doamne fereste sa fie copii vostri in situatia respectiva.fiindca atunci deveniti crestini chiar mai catolici decat papa,si mai ortodcsi decat preafericitul. spune-ti doamne fereste,si nu faceti pe vitejii, fiindca am vazut viteji ca voi, multi.foarte multi. unii chiar murdari in partea dorsala, sau uzi in fata, in situatii critice.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

... iar eu am vazut oameni care erau oameni fiindca aveau o morala solida bazata pe principii proprii, in afara oricarei religii, care au murit cu demnitate si nu au avut nevoie de prieteni imaginari sau promisiuni desarte ale unei lumi de apoi. Si?