soothe
| soothe a întrebat:

Ati fost martor la vreo sedinta de exorcism? Puteti asista la astfel de sedinte, la biserica de langa Manastirea Frasinei.
Daca nu ati fost pana acum, mergeti si veti vedea despre ce este vorba. As vrea sa stiu ce impresie v-a facut o astfel de sedinta.
Pentru cei care vor sa afle mai multe (doar barbatii) pot merge sus la Manastire (probabail stiti, femeile nu au voie pe o raza de cativa km in jurul manastirii, ca la Muntele Athos) si pot sta de vorba cu calugarii de acolo, mai ales cei care se pregatesc pentru a sustine o astfel de sedinta.
In cunostinta de cauza, ce credeti despre acest fenomen, exorcizare, si ce legatura credeti ca are cu Divinul sau cu. partea cealalta? sau cu stiinta?

Răspuns Câştigător
| laura64 a răspuns:

Este o slujba care te marcheaza pentru multa vreme, asistand si doar ca simplu privitor. Sunt putine cazuri de reusita, biserica catolica recunoaste doar cateva reusite, la cea ortodoxa nu stiu numarul, dar este de asemenea mic.
Se citesc in cazul acesta de catre preot Molivtele Sf. Vasile Cel Mare si ale Sf. Ioan Gura de Aur. Cel care se incumeta sa le citesca este constient de riscul la care se expune : poate deveni la randul sau posedat sau poate avea diferite " accidente " ulterior. Razbunarile diavolului sunt pe masura. Sf. Ioan Gura de aur spunea despre cei demonizati : " Pe cei demonizati ii stapaneste diavolul fara voia lor si se mantuie acestia, cäci diavolul stapanindu-i nu fac voia lor. Dar cei stapaniti de diavolde voia lor prin pacat, fac voia diavolului singuri si nu se vor mantui de nu se vor lasa de pacat! " Eu am asistat la o asemenea slujba si am ramas profund impresionata. Ce blasfemii pot scoate din gura la adresa Lui Dumnezeu, a Lui Iisus Hristos, a celui care citeste etc La inceput priveam grupul care astepta inceperea slujbei si incercam sa ghicesc cine era posedatul dar nu am reusit, toti aveau un comportament perfect normal. Cand a inceput slujba intru-n crescendo rapid cel posedat a inceput sa-si schimbe efectiv imaginea fetei, a inceput sa gema sa fie aproape de starea de lesin, ca in scurta vreme sa inceapa sa se zbata cu o putere foarte mare ( abia il tineau rudele toate pe loc ) a inceput sa-l scuipe pe preot si sa injure, a trecut apoi la amenintari legate de religie toate pe o voce pe care numai in filmele de groaza mi-a fost dat sa aud. S-a linistit intr-un tarziu spre finalul rugaciunii cand si-a revenit arata ca dupa km de alergare, atat de istovit.
Nu stiu rezultatul slujbei, am inteles ca se repeta de mai multe ori si tine de puterea si taria credintei preotului, de curatenia sa morala, de rugaciunile rudelor posedatului, de post si de taria duhului rau care este in om.

19 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Nu am fost martoră la o astfel de "şedinţă de exorcism", dar am auzit de misterele acestei mănăstiri, ce a fost zidită la începutul secolului trecut de către Sfântul Calinic, după modelul mănăstirilor din Athos(Grecia); iar la poalele muntelui, unde se află mănăstirea(Frăsinei), se găseşte chiar scris, "blestemul Sfântului Calinic", prin care se interzice/avertizează intrarea persoanei de sex feminin, la care îi slujesc(mănăstirii) numai călugării.
Iar prin tehnica de exorcism(sacroterapie, sacrodetecţie), şi prin tehnica magiei negre - sunt invocate energiile malefice(satanice) în care, se pot sau se realizează fenomenele paranormale, adică - "minunile" ce uimesc lumea. Aşadar, în cazul unui preot, ca să ajung la ceea ce s-a menţionat în întrebare, despre "Divin", exemplificând că, acesta - se foloseşte de rugăciune, cruce, aghiazma şi cădelniţa cu tămâie, şi pe cel în cauză, îl obligă la rugăciune şi postare; în loc de descântece, cuţit, cărbune sau alt obiect magic, ce compromite "parapsihologia"(spiritismul). Deci, (ne) este clar că - preotul lucrează cu energia divină, de astfel şi cu practicarea tehnicei de lucru, anume - sacroterapiei şi sacrodetecţiei - cică, nu ar conta lucrarea tehnicei, ci mai degrabă energia(benefică) ce eu' fost invocată, ...de asemenea, cică, nu cu toţi preoţii dispun de acest "har"(putere), adică de respectivul - "câmp energetic benefic" de la Dumnezeu; happy prin urmare, energie cosmică "neutră" - nu există, ci doar divină(benefică) sau malefică(satanică).

| JeSa a răspuns:

"BeT a răspuns:

@Jessyka, cică, nu cu toţi preoţii dispun de acest "har"(putere), adică de respectivul - "câmp energetic benefic" de la Dumnezeu; prin urmare, în cosmos - energie "neutră" - nu există, ci doar divină(benefică) sau malefică(satanică). Tu vb.de 2 forte; Ce sa inteleg ca sint 2 creatori? Imi poti explica cine este"satan"? Te contrazici singura; odata zici ca aceasta practica este"satanista"apoi cum ca ar fi divina!?!"

Nu mă contrazic, reciteşte dragă, ceea ce am scris şi vei percepe mai binehappy! În primul rând, am spus de "energii", bineînţeles cea divină, ce provine de la singurul Creator al Universului, iar în al 2-lea caz - fiind vorba de energia malefică, ce ţine de "Satan" - care se ştie că, acesta la prima a fost un înger perfect, după care a căzut în păcat. Nu înţeleg, unde mă contrazic? sau mai bine spus - mă contrazicihappy!

| Alphawolf a răspuns:

Niciun fel de exorcizari nu rezolva problema psihica a unui individ. Religia este cea mai veche si cea mai buna metoda de manipulare a maselor. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar daca va spune omul ca indoctrinarea religioasa va spala creierele, va suparati.

| Parintele a răspuns:

Sarmanii oameni "exorcizati". cred ca mai bine s-ar trata la psihiatru. Ma intreb cum de o persoana ce crede in astfel de "ritualuri" poate ajunge "expert TPU". mi se pare o prostie.

| Parintele a răspuns:

BUBU LINA am spus eu ca sunt mai destept decat medicii psihiatri? (nu psihiatrici!)

soothe
| soothe explică:

@ Margo - fiecare are dreptul la parerea lui si accept orice ai zice in cunostinta de cauza. Imi pare rau, insa iti spui o parere complet nefondata. Exorcismul este o "tehnica" la indemana "alesilor"/clarvazatorilor nu numai in biserica crestina ci in toate practicile spirituale, fara a fi un mijloc in sine de a-si etala neaparat puterea.
Asculta te rog frumos inregistrarea de la Moliftele Sfantului Vasile cel Mare, care se citeste de 1 ianuarie si spune-mi ce simti dupa ce o citesti. http://www.soothe.ca/articole/articol_97_Vasile_cel_Mare.htm
Sunt de acord cu tine ca se exagereaza subiectul de catre unii preoti.
Nu incerc sa te conving de nimic, nu fac prozelitism. Incerc sa discut si sa aflu si alte puncte de vedere. Faptul ca nu crezi este una, dar sa afirmi ceva fara acoperire (ca si cum ai fost acolo si ai inteles/simtit ce se intampla, este altceva).
@ MariusZ - interesant punct de vedere si intr-un fel poate fi cel mai adevarat. Maleficul "intra" nu neaparat in cel mai pacatos ci in cel care prezinta mai mult interes (cum este cand fluturii trag noptea la lampa). Se spune ca, cu cat te ridici mai mult spiritual, devii mai "luminos", mai observabil si mai interesant. Inca ceva: faptul ca uneori suntem preocupati de lumea din afara fara sa ne preocupam de ce este in interiorul nostru este suficient lucru, sa lasam "casa" goala si cand ne intarcem gasim toate locurile din suflet ocupate.
@domnisoara cu firul (arriadna) - in afara de pupici (reciproca este adevarata), tu pui totdeauna punctul pe "i" (nu am avut alta rima). Am sa citesc Aiivanhov (desi sunt foarte aproape de Jerry Alan Johnson care macar recunoaste ca lucrurile sunt mult mai vechi decat 2000 de ani). Dar daca zici tu, am sa o fac.
@ laura 64 - multumesc pentru intamplare - am auzit exact ce ai spus tu, povestindu-mi-se de catre un preot;
@ Jessyka - multumesc pentru digresiune; inteleg ce vrei sa spui. mai sunt insa si entitati care plutesc (ca noi), care doar "se uita". Un alt punct de vedere este Yin/Yang care explica multe si din punctul asta de vedere.
@ BeT - tu vrei sa ne sperii si sa ne strici seara; imi pare rau. Am mai zis-o cu un prilej:
- la o sedinta de channeling se intreaba care este lucrul cel mai amuzat pentru Creator (raportat la om); mediumul raspunde "Pacatul!"
Cred si am sa continui sa cred ca Dumnezeu este Cineva mult mai "Mare" si mai "Frumos" decat ni se arata in multe scrieri religioase.
Paste Fericit!

| BeT a răspuns:

Multi care au participat la astfel de sedinte au inebunit iar uni sau sinucis.Acesti calugari sint cei mai mari vrajitori. Feriti-va de ei.

| BeT a răspuns:

@Jessyka, cică, nu cu toţi preoţii dispun de acest "har"(putere), adică de respectivul - "câmp energetic benefic" de la Dumnezeu; prin urmare, în cosmos - energie "neutră" - nu există, ci doar divină(benefică) sau malefică(satanică). Tu vb.de 2 forte; Ce sa inteleg ca sint 2 creatori? Imi poti explica cine este"satan"? Te contrazici singura; odata zici ca aceasta practica este"satanista"apoi cum ca ar fi divina!?!

| BeT a răspuns:

@Jessyca, Ingeri sint un "fel"de roboti, am zis un"FEL", care nu pot alege, Eii fac ce li se spune, asa ca invataturile preotilor tai sint gresite.Singurul-Omul din tot universul care are puterea de a alege,"satan"are 3 functi:te face sa gresesti, apoi tot el te acuza iar la urma i se da dreptul sa iti ia sufletul. Ceea ce fac preoti si calugari este impotriva vointei Creatorului Divin, va veni si ziua acea cind te vei convinge de acest lucru, Rabdare!

| BUBULINA a răspuns:

Nu am fost dar ma tenteaza ...recunosc imi e cam teama

| BUBULINA a răspuns:

@parintele te crezi mai destept ca toti medici psihiatrici?

| MariuZ a răspuns:

Eu stiu ca in momentul cand o exorcizare se termina cu succes, diavolul din cel posedat intra in cel mai pacatos om de fata. De aia cei care se indoiesc sau nu cred nu au ce cauta la asa ceva. Trebuie sa fii foarte sigur pe tine si credinta ta ca sa participi. Eu unul nu am fost niciodata si nici nu stiu daca voi merge.

| emy a răspuns:

Nu am participat niciodata la asa ceva.Doar la televizor am vazut.

| arrriadna a răspuns:

Salut. Nu am participat la vreo exorcizare. Mergeam intr-o perioada, la o biserica pe langa casa, la Moliftele Sf. Vasile (rugaciunea asta e "tatal purificarii" daca ma intrebi pe mine). Am vazut ce inseamna "interventii cu minus", ragete si solicitarea la maxim a puterii de concentrare. M-a uimit f tare, fiindca una e sa "auzi despre" si cu tootul si cu totul altceva sa vezi "live" o fiinta umana trecand prin chinurile iadului doar participand la o rugaciune colectiva.
Daca ma apuc sa iti explic ce cred despre asta... n-am suficient spatiu si timp. Si oricum, exista cel putin 2 abordari (desi cea buddhista- tibetana- si cea crestina seamana izbitor!). Fiind in perioada Sfintelor Pasti atata am sa-ti zic: "poc! poc! zdrang in freza!" (stii ce a facut Iisus, da?! si ce a lasat oamenilor la Inaltare.).
O alta abordare ceva mai pacifista e aia cu "lumina si intunericul ca 2 fatete ale aceluiasi lucru". Si nu explica fenomenul aceasta particular de "posedare". Sunt de acord cu MariuZ. Tati, ori CREZI ori las-o altora...
Dupa mine. Stii cand esti mic si ti se spun povesti cu "ingerasul care te sfatuieste"? Pt mine asta e o intare in rezonanta. E ca si cum ai deschide o usa dar nu stii cine iti vine in vizita, sau crezi ca iti vine vecinul si te trezesti cu hotii. Bineinteles asta depinde f tare si de tine, ca gazda, fiindca, de obicei, intram in rezonanta cu ceea ce este potrivit sufletului nostru si credintelor noastre.
Hai nu-ti mai bate capul cu asta, ca intinzi "antene" prin univers aiurea big grin Citeste nitel aiivanhov ca explica ceva fenomene f frumos si inteligibil. Pupicei!

| PisicaAristocrata a răspuns:

Am fost la manastirea Bodrog, de pe langa Arad. Sincer, mi s-a parut c-a fost totul regizat, nimic impresionant. M-a convins o prietena sa merg, sincer pe mine nu ma pasioneaza asa ceva. Prea semana cu ce se vede la televizor, nimic autentic.

| Anecherry a răspuns:

Mi-ar placea sa fiu de fata la o sedinta de exorcismhappy.

| sensibilosu a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu trebuie sa te duci acolo, fiindca te lasa marcat...va dau un sfat : feritiva de astfel de slujbe nu sti nici odata ce t-i se poate intampla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand intrebarea aceasta mi se pare o "reclama" bisericii de langa Manastirea Frasinei.

In al doilea rand la biserica ar trebui sa mergem pentru a ne ruga lui Dumnezeu nu pentru a privi o exorcizare, pentru ca nu este un spectacol.

In al treilea rand as vrea sa iti spun ca nu am fost niciodata martor dar as vrea sa asist la o exorcizare pentru ca eu sunt unul din cei care cerceteaza inainte de a crede.

In al patrulea rand as dori sa iti pun o intrebare la care te rog sa ne raspunzi:

De ce o fiinta posedata de diavol s-ar lasa dusa (sau cum am auzit in multe cazuri ca merge de buna voie si nesilita de nimeni) la exorcizare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost la o exorcizare cand eram micuta. Nu am intrat in interiorul manastirii din orasul meu, deoarece era foarte multa lume, dar la un difuzor se auzeau sunete urate scoase de femeia care era exorcizata. Apoi la sfarsit tin minte ca am trecut pe langa ea, aceasta era tinuta de doi barbati masivi desi femeia aia era foarte slaba si se zbatea sa plece...Nu e placut. Sper sa nu mai vad in viata mea ceva de genul chiar daca nu m-a marcat. e ciudat.Acum nu stiu ce sa zic.sunt de parere ca unele din aceste persoane posedate sunt de fapt cu boli mintale...