| Sentinel a întrebat:

Ati observat Cerul in ultimele nopti? Ati vazut ca alaturi de Luceafar exista inca o stea aproape la fel de stralucitoare? Ce este aceasta stea? Cum explicati?

12 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Poate ca "prea frumoasa fata" s-a despartit de Catalin si l-a ales pe Luceafar pana la urma.
asta e cea mai buna explicatie!

| sabin89 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Aia cred ca l-a ales pe Lucifer, nestatornica cum era...

| ChioruL14 a răspuns:

"alaturi de luceafar exista inca o stea"
o spui de parca luceafarul ar fi o stea...cauta, cautati pe google si spuneti-mi si mie ce e de fapt luceafarul.

| DrunkenRat a răspuns (pentru ChioruL14):

Lasa, mai, omul in pace, n-ai auzit de polisemie raised eyebrows?

| Dreamer a răspuns:

Steaua Nordului? ...sau un licurici ratacit?

| harciog a răspuns (pentru Dreamer):

Steaua nordului se afla exact la 5 masuri de o schioapa de steaua cea mai putin vizibila din carul mare inspre nord.

| sabin89 a răspuns:

Poate e Steaua fara nume.

| Purec a răspuns:

Pai e acolo dintotdeauna happy abia acum ai observat-o tu happy ce e drept e mai vizibila in perioada ianuarie-februarie...dar. e acolo de milioane de ani happy Se numeste Sirius ( nu sunt 100% sigur insa )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi steaua pulara? aia dupa care se orenteaza marinaurii?

| PDI a răspuns:

Este o stea mai smechera ca celelalte si straluceste mai tare big grin