| soimos a întrebat:

Cum vaq explicati ca desi exista un singur Dumnezeu, totusi acel Dumnezeu in religia Mozaica si in cea musulmana, nu are copii, iar in religia crestina are un fiu ...si culmea prostiei este ca acest fiu se autodenumeste Lucifer?(Luceafar, Stea stralucitoare de dimineata)?

O fi asta tot o "mare taina" a Dumnezeirii ca in unele religii sa aiba copii si in altele nu?
In asta o fi constand "atotputernicia"Sa?

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Vad ca pedalezi puternic pe ideea asta cu Lucifer, cum ca ar fi Isus. Ai gasit si tu undeva (probabil la Apocalipsa) o referire tangentiala la asta si o ridici acum in varful steagului. Doar ti s-a spus de nspe ori ca sunt si metafore in carte. El mai spune ca e si alfa si omega. Poti sa iei asta literal? La fel o fi vrut sa se asemene cu o stea stralucitoare a diminetii. Ce mare branza? Ii dai a proasta cu Luceafarul. Vino si tu cu chestii mai inteligente.

| soimos explică (pentru sabin89):

Nu dau eu asa a proasta cu Lucifer!
Isus a fost slavit in biserica sa timp de peste 1500 de ani cu acest nume de LUCIFER!
Daca nu ma crezi, cauta si tu pe Wikipedia ca acolo gasesti mai multe detalii despre ce am spus eu aici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te-ai saturat sa apari in fiecare zi pe "prima pagina"? ...nu te-ai saturat sa fii luat drept prost de toti? Deja ai devenit penibil si chiar nu inteleg de ce nu iti tii pareriile pentru tine.nu vei convinge pe nimeni.De atei care au ajuns crestini am auzit dar de crestini care au ajuns atei n-am mai auzit! asa ca fa si tu ceva folositor in viata asta citeste si tu o carte ceva fa-ti prieteni in real life socializeaza si tu cu cineva care nu il intereseaza da orientarea ta religioasa...ca pana la urma e dreptul fiecaruia sa creada in cineva sau ceva!

| RaduMarin a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai sa mori tu ca nu ai auzit de crestini care sa devina atei?
Uite eu sunt unul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"te gasisi"? ...gata esti oltean si se explica! Oameni buni, oltenii ne trag in jos, ar trebui sa-i lasam la bulgari!rolling on the floor

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Poate iti trag tie jos,... izmene!
Oare din ce cauza o fac?
Nu cumva ca nu ti le-ai schimbat toata iarna?

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce e oltean daca a vorbit asa? Si eu vorbesc asa dar nu pentru ca nu pot sa zis cuvantul cu forma mai "normala", zic asa pentru ca in unele cazure de panarama asa vreau eu sa zic.Nu oltenii ne trag in jos. oamenii ca tine ne trag in jos.Care vorbesc pana sa gandeasca. Daca el chiar o fi oltean lasa-l in pace.Nu alege el unde sa se nasca. Daca tu te nasteai acolo si vedeai ce zic altii despre tine ar fi fost bine?
Si da! Stiu! Am scris ca dracu'.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Si atunci cum de mai ai tupeul sa scrii?laughing

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sal, ai revenit pe TPU = pierdere de timp pe pusti de 13, 14 ani cu minti inchise care habar nu au cei religia uni nu stiu nici macar cum arata biblia da so citeasca astfel de discuti asa mature ar fi bine sa le ai cu un teolog nu aici, daca esti ateu ce rost are sa pui intrebari de astea? un mulsulman nu pune intrebari despre crestinii sau un crestin despre zana maseluta

| sabin89 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Bai, ce matur esti tu, la 22 de ani! Nici eu nu te depasesc cu mult, dar ce sa mai zica aia de 40-50 de ani?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru sabin89):

M-am referit matur mintal nu am afirmat eu ca sunt matur

| mat31new a răspuns:

Tu nu ai inteles bine, "fiul" este doar simbolic. in Biblie pot sa il gasesti pe Isus si in vechiul testament cu numele de "Ingerul Domnului". Sunt sigur ca este El din cauza ca in alte dati cand s-au aratat ingerii la oameni nu i-au lasat pe oameni sa se inchine dar cand zice ca a vazut pe Ingerul Domnului, ingerul l-a lasat sa se inchine la el ceea ce inseamna ca a fost Isus adica Dumnezeu care accepta inchinarea.

| soimos explică (pentru mat31new):

Nu stiu daca chiar constientizezi adevarul MARE pe care l-ai rostit, sau doar ti-a iesit un porumbel pe gura?
Intr-adevar in VT, Isus este numit si Ingerul Domnului, doar ca acest Inger care asculta total de Dumnezeu se numea Satana!
Si c ulmea culmilor ca Isus se recunoaste ca fiind Lucifer!
Si care este diferenta intre Lucifer si Satana, sau Ingerul Domnului cum zici tu?