| EmaS a întrebat:

Atunci cand pasim haotic prin existenta, ajungem la un moment dat, sa ne simtim nemultumiti. Ce vrem de la viata noastra? Este o intrebare grea, dar merita sa meditam putin la ea.

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Cu totii pasim intr-o masura mai mare sau mai mica haotic prin existenta...Cat despre ceea ce vrem de la viata, poate daca am sti ce inseamna viata in sine, am sti si ce am vrea de la ea...Dar da, ar trebui cu totii sa avem anumite dorinte de la viata pentru care sa luptam.

41 răspunsuri:
| EmaS explică:

Sirius
Dar tu esti sigur de ziua de maine? Dumnezeu nu o promite nimanui.

| EmaS explică:

Via
Cum,draga?

| EmaS explică:

Via
Este bine atunci.

| EmaS explică:

Sirius
Ce legatura are ziua de maine cu existenta lui Dumnezeu? Ziua de maine nu ne-o promite Dumnezeu.In schimb, ne promite vesnicia.De aceea astazi, daca auziti glasul Lui, nu va impiertiti inimile.

| EmaS explică:

Sirius
Imi pare rau,dar trebuie sa te contrazic. Uite,in momentul urmator, se poate intampla orice! Ies din casa, si nu am siguranta ca ma voi intoarce.La fel de bine pot sa fac un infarct miocardic, sau un accident vascular.Sunt acum si aici,maine, nu stie nimeni ce va fi, sau daca va mai fi.Tu esti sigur ca maine vei mai fi? Stiu unde voi merge dupa ce mor in trupul acesta, unde imi voi petrece vesnicia.

| EmaS explică:

Sirius
Gresesti amarnic.Nu ma las deloc manipulata.De unde ai scos-o si pe asta?

| EmaS explică:

Ardnaxur1961
Tu chiar nu esti capabila sa dai niciodata un raspuns?

| EmaS explică:

Chelstone
Gresit.Eu am ales sa Il primesc pe Dumnezeu in inima mea, si sa Il urmez, la 25 de ani.Si nu am fost manipulata.Am cercetat Cuvantul lui Dumnezeu, am avut experientele mele, si nimeni nu ma poate convinge ca nu exista Dumnezeu.Nu mi-am incuiat mintea,din contra de atunci am inceput sa caut si mai mult,sa studiez pentru cultura mea generala.(Si,referitor la Mos Craciun, nu se pune, eram un copil).

| EmaS explică:

Ardnaxur1961
Pentru tine nici o intrebare nu este suficient de buna.(Doream sa scriu inteligibila, dar sunt sigura ca te legai iar de acest cuvant). Stii cum faci tu, Ruxandra? Imagineaza-ti ca le dai un test elevilor tai.Si ei in loc sa-ti raspunda la intrebari,incep sa despice firul in patru, sa iti aduca invinuiri ca nu ai formulat bine intrebarile, ca nu sunt de calitate.Sunt sigura ca esti o profesoara exigenta. Poate prea exigenta.

| EmaS explică:

Chelstone
Pai cum poti sa le primesti, daca nu exista?

| EmaS explică:

Sirius
Pai tocmai, am citit Cuvantul Lui, si L-am pus la incercare.Si mi-a raspuns.Pentru ca, Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, si El nu este lipsit de putere.In scurgerea vremii, multi s-au luptat sa distruga Biblia, dar nu au stiut ca este protejata de Autorul ei.Cine se lupta cu Dumnezeu, pierde.

| EmaS explică:

Chelstone
Dar Dumnezeu exista!

| EmaS explică:

Tsevaoth
Multumesc.Asa este.,, Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.,,

| Vizitiul a răspuns:

Ce vrem de la viata? Inteleg ca si tu esti inclusa aici...Pai, tu stii deja ca dzo este calea, adevarul si viata. Tu depinzi de el. Nici un fir de par nu ti se misca fara stirea lui. "Pasim haotic"? Iarasi, si tu faci parte din colectiv. Ma intreb ce parere o avea dzo despre asta. Pasesti "de mana" cu el, dar haotic. Oare el cum o fi pasind? Poate ne raspunde el, ca tu nu esti in masura. Eu, de la viata, vreau pofte trupesti, pana-s in putere. Cand o sa am nepoti, o sa am si pofte sufletesti.

| Vizitiul a răspuns:

Ema, daca nu esti sigura de ziua de maine, cum poti fi sigura de existenta lui dzeu?

| Vizitiul a răspuns:

Ema, pfff, are atatea legaturi, dar nu ma astept sa le intelegi. Te-ai inchis in "lumea ta" si de acolo nu mai iesi. Nu ca n-ai iesi, dar nu mai poti. In fine, trecem peste labareli. Auzi, fetito, domnito, feciorito sau cum sa-ti mai zic... Daca dzo iti promite vesnicia, aia inseamna ca-ti promite inclusiv ziua de maine. Daca n-ar fi existat dzo (in mintea ta), nu mi-ai fi zis de promisiunile sale (cum ca o sa traiesti vesnic). Vezi legatura? N-o vezi. Bine!

| Vizitiul a răspuns:

Ema,stai oleaca, ma contrazici degeaba. Siguranta matale nu sta in dzeu? Oare? Sau, acum, sta in tine? Hotaraste-te. Eu nu sunt sigur, nici n-am spus-o. Dar tu, avand in vedere ca-ti pui toate sperantele in divinitate, ar trebui sa fii! Vezi ca dzeul tau e un manipulator (iti spune ca, in cazul in care nu faci binele, o sa te arunce in iad), iar tu, o fiinta care se lasa usor manipulata.

| Vizitiul a răspuns:

Ema, acum, cu toata onestitatea, dar n-am vazut nebun, care sa recunoasca ca-i nebun. Nu faceam aluzie, iti dadeam un exemplu. Te nasti manipulata de biblie. O sa-mi contracarezi raspunsul. O sa-mi zici ca simti, ca ai experimentat, c-ai trait pe pielea ta existenta lu' dzo. Empirism, alea, alea...Ok, dar daca nu citeai biblia si nu aflai de acel dzeu, de unde stiai sa faci legatura dintre dzeu si experientele tale? Subiectul asta e consumat demult. Eu ma opresc aici.

| harciog a răspuns:

Explica -ne te rog cum adeca ai generalizat ca am ramas ca un mitz cazut de la inaltime.Toata lumea de aici stie ca vii cu indreptarul pentru cei care nu merg pe calea domnului,asta fiind numai calea pe care o concepe si o percepe numai mintea ta si deci,prin urmare, asta ar fi calea cea dreapta si deci toti care vor pasi pe calea asta sint oamenii drepti, iar acum vii si pui o intrebare despre cei care "pasesc haotic prin existenta" si sustii sus si tare ca este numai si numai dpdv filosofic.E ca si cum m-as duce in cofetarie si intreb foarte natural vinzatoarea daca au pantofi marimea 42.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Chiar imi pare rau pentru tine daca "pasesti haotic" pe unde-oi umbla tu.
Dar, probabil ai luat lectii de pus intrebari de la NOname ca si ea are puseuri din astea de morala socialista.
Ai crede ca, dupa 21 de ani, a mai disparut limbajul de lemn, dar, n-ai sa vezi!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Oh, ba da, cu conditia sa am la ce sa raspund. Acum sunt prea ocupata cu parerile de rau mai sus mentionate.
Iar raspuns...chiar nu am ce sa raspund, pentru ca nu ma recunosc de nicio culoare in turma ta de rataciti nemultumiti si haotici prin existenta.

| Klepto a răspuns:

Is un Varsator nesimtit si egoist si cum toti Varsatorii sunt anarhisti si haotici, sunt in mediul meu natural.
Ce vreau de la viata? Sa gust din ambrozie si nectar, sa vad lumea, sa gust din toate, sa sar(din nou)cu parasuta, sa practic bungee jumpingul(chiar daca is cardiac), sa gasesc o fata care nu-i ipocrita pana-n maduva oaselor.Nu vreau multe nu?
Pacat ca nu exista nici-o materialista care se arata pe TPU, tare as vrea sa citesc niste dorinte gen: "Vreau sa ma plimb prin lume cu Jimmy Choo in picioare, sa-mi patez rochia de la Vera Wang cu icre de beluga, sa-mi pun in gentuta Luis Vuitton cheile de la un Aston Martin, sa fiu servita de un Richard Gere, sa ma curteze un Casanova, Vivaldi sa-mi dedice muzica simfonica, Shakespeare sa-mi dedice rolul Julietei mie."

Sa meditez? Lobul meu parietal este defect si nu pot sa meditez sau sa ma rog.
Sunt deja putine diem sa carpe si lista mea este mai lunga decat catastiful lui Merlin de ceruri si lista cu copii a lui Mos Craciun.

| chelstone a răspuns:

''pasim haotic prin existenta''
Daca vrei tu n-ai decat sa pasesti haotic, poti sa fii o particula imitand miscarea browniana, de unde stii tu ca noi pasim haotic prin viata noastra? Ce vrei sa aiba toti acelasi drum?! Suntem diferiti, fiecare avem placerile si inclinatiile noastre, unii trec mai anevoios prin viata, altii serpuiesc evitand marile probleme, insa faptul ca societatea este construita pe un staviliment puternic denota faptul ca pasii pe care ii faci in viata nu sunt asa de haotici precum spui tu. Exista tipuri de omeni caracterizati de nemultumire, sunt aceea care nu se multumesc niciodata cu ce au, pe de o parte este bine, pe de alta parte nu este bine, in sensul ca nu trebuie sa agonisesti averi pentru a fi multumit, ai sa fii un continuu nemultumit atunci cand scopul tau in viata sunt crearea de bani si nu satisfacerea nevoilor si dorintelor personale, cele care te fac sa simti ca traiesti si care te definesc ca om cu sentimente si te diferentiaza de categoria masinilor, de facut bani sau orice altceva.

| chelstone a răspuns:

Ema, pai cati din cei manipulati sunt constienti de faptul acesta?! NIMENI, mai ales atunci cand manipularea apare inca din primele zile ale constiintei tale.

| chelstone a răspuns:

''Nu ma las deloc manipulata.''
Minti, asta parca este un mare pacat. Hai spune cu nu te-ai lasat manipulata cand ai tai te-au facut ai tai sa crezi in Mos Craciun sau Mos Gerila, dupa caz?! La fel te-au manipulat si cu credinta, de cand ai fost mica, ca de, e mai greu sa fii manipulata atunci cand incepi sa gandesti si trebuie sa ai pareri, ai crescut iar toate opiniile le-ai trecut prin mintea ta indoctrinata, iar cand planeaza si eventualitatea iadului daca nu crezi intr-un anumit mod (mare libertate de gandire) poti spune ca ti-ai pus lacate mintii tale si ai aruncat cheile in Oceanul Pacific.

| chelstone a răspuns:

Ema, uite eu primesc tote entitatile creatoare in inima mea, pacat ca nu exista...

| chelstone a răspuns:

Ema, tocmai, nu exista dumnezeu

| chelstone a răspuns:

Ema, ''In scurgerea vremii, multi s-au luptat sa distruga Biblia, dar nu au stiut ca este protejata de Autorul ei.''
Coranul a fost distrus?! NU
Credintele egiptenilor in zeii au durat peste 3000 de ani, asta inseamna ca au fost protejati si ca zeii egipteni exista?! NU

| chelstone a răspuns:

Ema, doar vorbe...