| TristanTzara a întrebat:

Având în vedere că în "Republica", Platon vorbește practic de o societate în care instituția familiei nu există, mă întreb ce credeți că s-ar întâmpla dacă o asemenea măsură s-ar lua într-o țară de azi? Deci practic toți copiii ar fi crescuți de stat fără a ști cine sunt părinților și nici părinții n-ar ști cine sunt copiii lor. Apropo, nu întreb dacă ar fi realizabil, ci ce s-ar întâmpla dacă ar fi realizat.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Educatia foarte buna in toate directiile ar putea schimba foarte serios societatea
- NU ar mai exista depresii, pentru ca depresiile in general apar numai la oameni nesiguri pe ei, iar asta poate fi rezolvata din educatie
- NU ar mai exista sociopati sau chiar criminali, pentru ca s-ar putea dat teste psihologice periodic si ar fi descoperiti devreme si ar putea fi educati (sau ma rog, eliminati, pana la urma, nu vrei pe unul langa tine care poate sa te omoare oricand) si nu ca acum cand, chiar a fost cineva care a venit si a cerut sa cenzuram dark-web-ul pentru ca, colegii lui intra pe videoclipuri nenorocite cu gore real, SI SE AMUZA COPIOS, apoi fac misto de el ca el nefiind sociopat ca ei nu poate sa faca fata cand vede asa ceva)
- nu ar mai exista crima, sau crima ar fi la niste nivele minore (sau numai la varf... deh, puterea corupe) pentru ca majoritatea hotilor fura ca sa aiba din ce trai (ma rog, si sa nu munceasca, dar asta e altceva)
etc.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine nu se fac copii si treaba rezolvata nu crezi?

| sabin89 a răspuns:

Probabil cazurile de drepresie ar fi mai numeroase. Omul ar avea sentimentul de copil al nimănui. Zic şi eu, probabil.

| RAY a răspuns:

O idee tampita, orice copil are nevoie de mama si de tata ca suport emotional, fizic, aceste doua componente sunt extrem de importante in dezvoltarea unui copil

| TristanTzara explică (pentru RAY):

Dacă cumva spui mai mult sau mai puțin ce spunea sadrian46, aș readuce-o în conversție pe prietena mea care a crescut "la stat" și nu are nicio problemă. Și sub nicio formă nu spun că copiii ar fi crescuți într-un mediu fără atenție sau afecțiune umană, lucru care clar duce la efecte negative, confirmat fiind de experimentele Împăratului mogul Akbar I. Platon, spre exemplu considera că ei ar fi crescuți de părinți, care ar fi o meserie.

Nu consider un lucru așa de important particularitățile unui asemenea sistem, decât dacă tu crezi că e necesar să menționezi asta, ci cum ar arăta o asemenea societate? Asta e întrbarea mea de fapt.

| RAY a răspuns (pentru TristanTzara):

Depinde ce educatie ar primi de la stat, daca ar fi vorba de danemarca ar fi foarte bine, daca ar fi vorba de Romania mai bine la lagarul nazist

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acea țară ar regresa imediat. Un copil are nevoie de laptele matern și de interacțiunea cu mama, ca să se dezvolte emoțional. Aceste două nu ai cum să le înlocuiești cu grija statului. De aici ar rezulta imediat copii handicapați fizic și psihic iar apoi nu ai avea criterii de educație. În fiecare familie care face parte dintr-o comunitate umană sunt straturi de civilizație suprapuse pe care copilul le receptează conștient și inconștient și îl formează. În educația crescuți complet de către stat, cu ce le înlocuiești? Așa că al tău, crescuți de stat, denotă că nu ai habar de ceea ce înseamnă creșterea unui copil.
Așa că, fără acest mic ingredient, acel stat se destramă cu fiecare copil care se naște.

| TristanTzara explică (pentru sadrian46):

Dacă chiar doriți să aducem acestă discuție în zona practicului, am o prietenă care a crescut în sistemul de stat, a fost abandonată la naștere, și azi nu are niciun handicap fizic sau mental, e studentă la drept.

Fără îndoială există niște neajunsuri pe care acest sistem le are cel puțin în țara noastră, dar poate fi argumentat că majoritatea acestora sunt datorită lipsei de fonduri și atenție acordată sistemului.

De asemenea, nu spun că sistemul din această ipotetică ar fi exact identic sistemelor din zilele noastre, doar Platon vorbea de ceva complet diferit, în care a fi părinte e un fel de meserie. Am folosit "crescut de stat" doar pentru a fi mai simplu în exprimare și pentru a nu trebui să explic toată cartea.

| Bizon95 a răspuns (pentru TristanTzara):

Sadrian46 ma ignora pentru ca FOARTE DES BATE CAMPII si daca il confrunti, iti da ignore pentru ca nu poate face fata

asa ca pentru el, ideea e mult prea extrema ca sa o ia in considerare catusi de putin, moment in care raspunde cu o aberatie evidenta ca doar el e superior si deci "cum iti permiti"

citeste raspunsul meu, eu nu l-am citit pe Platon, dar la un moment dat mi-a venit ideea si am evaluat-o singur, din cauza ca, cand am fost mic am avut o educatie foarte proasta din partea parintilor si a scolii (a mediului in general) si la un moment dat m-am gandit cum ar putea fi facuta asta eficient si pentru toti copiii, nu numai pentru cei destul de norocosi sa aiba parintii care sa stie sa faca educatie (si sunt destul de putini, chiar foarte putini)

| TristanTzara explică (pentru Bizon95):

Aceleași benefici le văd și eu unui asemenea sistem! Dar motivul pentru care am pus acestă întrebare e fiindcă chiar sunt curios cum văd alții situația, sadrian46 e bine venit să critice, dacă asta îi e opinia, sunt deschis la dialog.

Deci sunt curios, și tu cum ai vedea alte aspecte ale vieții schimbate într-o asemene societate?

| Bizon95 a răspuns (pentru TristanTzara):

Educatia foarte buna in toate directiile ar putea schimba foarte serios societatea
- NU ar mai exista depresii, pentru ca depresiile in general apar numai la oameni nesiguri pe ei, iar asta poate fi rezolvata din educatie
- NU ar mai exista sociopati sau chiar criminali, pentru ca s-ar putea dat teste psihologice periodic si ar fi descoperiti devreme si ar putea fi educati (sau ma rog, eliminati, pana la urma, nu vrei pe unul langa tine care poate sa te omoare oricand) si nu ca acum cand, chiar a fost cineva care a venit si a cerut sa cenzuram dark-web-ul pentru ca, colegii lui intra pe videoclipuri nenorocite cu gore real, SI SE AMUZA COPIOS, apoi fac misto de el ca el nefiind sociopat ca ei nu poate sa faca fata cand vede asa ceva)
- nu ar mai exista crima, sau crima ar fi la niste nivele minore (sau numai la varf... deh, puterea corupe) pentru ca majoritatea hotilor fura ca sa aiba din ce trai (ma rog, si sa nu munceasca, dar asta e altceva)
etc.

| Bizon95 a răspuns:

1. educatia ar fi foarte bine facuta de profesionisti si s-ar face CUM TREBUIE TUTUROR COPIILOR, asta fiind singurul lucru bun din toata ideea, TOTUSI si asta e doar un ideal irealizabil, in ziua de azi SE DORESTE SERIOS SA *NU* SE FACA EDUCATIE, si inca la nivel global, pentru ca altfel nu ar mai avea cine sa spele strazile si sa curete WC-urile, adica sa faca munca de jos

2. abuzurile asupra copiilor vor fi pe pereti (pentru ca toti copii ar fi pe mana unui grup mic si orice om poate fi corupt, iar daca nu se poate, atunci ORICE OM POATE FI INLOCUIT cu altii corupti, vezi Laura Codruta Kovesi), chiar in Japonia am vazut la un moment dat la stiri despre o retea de prostitutie cu minore care se desfasura binemercic intr-un liceu

3. AR FI RAZBOI CIVIL... sunt foarte putini parintii care isi dau copii mai mici decat de liceu la scoli cu internat, iar pentru o fiinta umana normala, a fi parinte e o faza din viata lui/ei si cu o INCARCATURA EMOTIONALA ENORMA, asa ca marea majoritate zdrobitoare a oamenilor NU VOR SA RENUNTE LA ASTA, ORICE AR FI, in plus si ei dar chiar si cei care nu au deloc dragoste pentru copiii lor TOT ar face spume sa isi dea copiii unor necunoscuti, sa faca aia tot ce vor cu ei!

POATE ideea asta ar putea fi realizata cand nu mai exista oameni care sa faca ei copii, ci doar s-ar recolta sperma si ovule (chiar se poate face biologic, blocare absoluta a posibilitatii ambelor sexe de a mai procreea pe cale naturala, dar in acelasi timp fara sa interzica deloc secsul si nici recoltarea de ovule/spermatozoizi), apoi copii ar fi facuti si s-ar naste artificial, moment in care dupa ce dispare prima generatie care ar fi implementat sistemul, urmatoarele generatii sa fie educate si indoctrinate sa nu le mai pese de facut copii, ci sa se intereseze numai de binele statului, care v-a avea grija implicit si de urmasii fiecarei persoane

a fost in istorie ceva foarte asemanator, in Sparta, nu la nivel de crestere instutionalizata a copiilor, dar la nivel de stat dus la extrem: copii de 8-10 ani erau batuti periodic cu biciul ca sa devina duri, iar pe margine prietenii si familia in loc sa fie oripilati de ceea ce vedeau, il incurajau cat puteau pe biciuit, sa nu lesine si sa se arate a fi dur, iar copii indezirabili (diformi, handicapati in orice fel, etc.) erau omorati, adica practic intreaga societate era de partea statului, pana la un extrem absolut
si mie mi-a placut "300"... dar e o tona de rahat in spatele lui in realitatea reala

| TristanTzara explică (pentru Bizon95):

În (3) mai mult menționezi de ce e imposibil de implementat în zilele noastre, lucru cu care sunt în mare de acord, dar am zis că nu e un lucru de care sunt interesat. Apropo, lucrarea e inspirată puțin cu societatea Spartană, cu care Platon era contemporan

Ei bine, (1) nu cred că există chiar așa de mult um trend în direcția asta, adică multe din meseriile aste încep să fie automatizate. Dar, da, e posibil că o asemenea schimbare ar afecta drastic cum sunt realizate anumite munci.

Legat de (2), întradevăr există o grămadă de abuzuri într-un asemenea sistem, dar poate fi argumentat că acestea sunt cauzate de lipsa de fonduri și atenție sistemului, lucru care s-ar schimba cu siguranță dacă toți copiii ar fi în el. Iar corupția ia mai mukte forme, și deși e un lucru care pare a fi universal, marca românească de corupție sigurat nu o găsim peste tot.

| Bizon95 a răspuns (pentru TristanTzara):

Societatea are o inertie ENORMA si fara un soc, nimic nu se schimba decat extrem de lent
si in ziua de azi casatoria e "sfanta" chiar daca nici o treime din casatorii nu rezista, casatoria e practic un drept de proprietate a sotilor unul fata de celalalt, si mai ales, daca, calci stramb O SINGURA DATA, din pura intamplare (ca in fimul "Oh, Ramona" ) atunci s-a terminat, complet total si definitiv, pentru ca regula jocului este batuta in cuie, la modul absolut

si paradox-uri incredibile cum ar fi nici un presedinte American nu poate ajunge presedinte fara o familie solida (toata lumea il desconsidera daca nu are) si apoi poate sa arunce bombe dar nu se poate culca cu o stagiara, sau intoarce complet invers intreaga idee, cand nu mai are nimic de pierdut se apuca sa "Wag the Dog" (este un film, Robert DeNiro, Dustin Hoffman, Kristien Dunst) https://www.imdb.com/title/tt0120885/ lucru facut in realitatea reala:
Bill Clinton A FABRICAT scandalul Monica Lewinsky care e un scandal sexual, fara importanta, dar ca sa acopere un scandal mult mai grav: CIA facea trafic cu "crack" in Los Angeles, iar Billy oricum nu mai avea nimic de pierdut pentru ca era la sfarsitul celui de al doilea mandat, iar apoi CIA a omorat reporterul care a descoperit povestea, ba nu "lasul" s-a sinucis cu 2 (doua) gloante in cap (adica si-a tras un glont in cap, apoi s-a sculat si si-a mai tras unul)
toata chestia a fost povestita in filmul "Kill the Messenger" https://www.imdb.com/title/tt1216491/

asta dovdedeste cu varf si indesat cat de puternica e inca ideea de anti-adulter (daca provoaca un scandal care reuseste sa acopere complet un scandal mult mai grav, Monica Lewinsky a fost pe coperta zilnic, CIA a fost doar odata la pagina 14) si deci cat de tare e inradacinata ideea de familie

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

INTR-o țara ca România...

Răspuns utilizator avertizat