| Darkaers a întrebat:

Trebuie sa încep aceasta întrebare cu niște informații, sunt un minor și mie îmi place sa petrec timp cu persoane care stau într-un cartier militar. Astăzi, eu am avut o disputa cu un copil din acel cartier, iar părinții lui au fost chemați, nu s-a întâmplat nimic mai mult ca niște vorbe doar ca fără motiv s-au supărat pe mine. Ei au spus ca nu sunt din cartierul acela asa ca dacă se mai întâmplat ceva ma pot da afara și sa cheme politia, sau ca nu am dreptul sa fiu aici fără părinții dacă sunt minor. Este adevărat? Mi se poate întâmpla ceva sau părinților sau familiei mele dacă cheamă politia?(având în vedere ca nu am făcut nimic ci doar am înjurat). Și ce le pot spune polițiștilor sau familiei lor dacă chiar îi cheamă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai peste 14 ani poti fi amendat, conform L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  1)săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora;"
Daca nu ai implinit inca 14 ani nu poti fi amendat, minorii sub 14 ani nu raspund contraventional.
In schimb poate fi amendat un parinte, pentru lipsa de supraveghere.
Iti pot interzice prezenta doar daca acel cartier este proprietate exclusiva a unei unitati militare.

| Darkaers explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc, dar dacă as avea 18 ani și as fi considerat adult am voie sa petrec timpul în acel cartier? Sau dacă m-as opri din înjurat

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Spatiul ăla ("cartier militar") e public sau privat?

| Darkaers explică (pentru sierra1):

Privat

| Ioandelasal a răspuns (pentru Darkaers):

Daca este privat poti petrece timpul doar cu acordul locuitorilor.
Si daca ai injura poti fi amendat de fiecare data.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

Nu pățești nimic