| Anonim34231 a întrebat:

Avand in vedere dupa ce a zis Einstein : Daca sunt 2 frati unu pe pamant si unu care se urca intr-un avion si face inconjurul pamantului cu viteza luminii adica 299.792 m/s, teoretic, cel care este in avion, imbatraneste mult mai greu fata de cel care traieste pe pamant, din cauza timpului. Timpul intr-un fel este dat inapoi.
Intrebarea mea este, daca molecula are viteza luminii, de ce este vizibil? De ce nu dispare?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu miscarea cu viteza luminii produce trecerea mai lenta a timpului, ci miscarea accelerata de la viteza zero la viteza luminii, pe urma accelerare in sens opus pana la viteza luminii in sens opus si treptat incetinire.

| rrrp a răspuns (pentru doctorandus):

Sunt mai multe cazuri in care timpul trece diferit.
ideea cea mai simpla e atunci cand doua sisteme se misca cu viteze diferite. timpul trece altfel pentru fiecare fara sa accelereze pozitiv sau negativ... asta e demonstrata (chiar si la viteze relativ mici exista ceasuri care pot masura diferenta).

din nou gravitatia influenteaza trecerea timpului.

iar ce zici tu e adevarat in esenta si asa au incercat sa explice diversele probleme ce au aparut cand a aparut teoria. (si cel mai probabil e si adevarata ideea). uite aici unde scrie 'Relative velocity time dilation', ca sa numai scriu eu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Time_dilation

| doctorandus a răspuns (pentru rrrp):

Cand doi gemeni se misca in miscare rectilinie si uniforma unul fata de altul, situatia este simetrica: geamanul A va vedea ca geamanul B imbatraneste mai incet (deoarece se misca la mare viteza fata de A), iar geamanul B va vedea ca geamanul A imbatraneste mai incet (deoarece se misca la mare viteza fata de B). Asimetria apare doar cand unul dintre ei se misca accelerat (si gravitatia se pune drept acceleratie).

| rrrp a răspuns (pentru doctorandus):

Nu neaparat accelerat. accelerat inseamna ca viteza se modifica in timp. poate sa se miste cu o alta viteza decat a ta -- constant.

uite aici un filmulet:

https://www.youtube.com/watch?v=ev9zrt__lec

| doctorandus a răspuns (pentru rrrp):

La viteza constanta: situatia este simetrica. Daca cineva i-ar lua printr-un mijloc magic si i-ar aduce in acelasi loc ar fi la fel de batrani (sau chiar cel ramas in campul gravitational al Terrei ar fi mai tanar).

La miscare mai accelerata in cazul unuia dintre ei: situatia este asimetrica. La reintoarcere cel care a calatorit la viteze foarte mari prin miscare accelerata va fi mai tanar.

Pana sa intelegi relativitatea lui Einstein mai intai trebuie sa intelegi relativitatea lui Galilei. Nu exista viteza pur si simplu sau repaus absolut, exista viteza fata de un reper si repaus fata de un reper. Cand merg cu trenul, orasul vine cu viteza inspre mine.

| T0T a răspuns:

În primul rând nu este musai să atingă viteza luminii ci o viteză foarte mare(ca să fie notabilă schimbarea) în raport cu viteza celui de pe Pământ. Conform teoriei relativității restrânse pentru un corp care se mișcă cu viteze mai mari în comparație cu celălalt, timpul trece mai încet. Dacă ești într-o navă care se mișcă cu viteza luminii-4km/h și tu vrei să alergi cu 5 km/h, neputând să depășești viteza luminii(care e constantă pentru orice sistem de referință) ce se poate întâmpla? Timpul va încetini suficient de mult ca să nu poți să o depășești. Fotonul având masă de repaus 0 este o particulă ce poate atinge limita de viteză universală. Cu cât viteza crește, masa va crește și ea de factorul Lorentz ori de aceea alte particule ar avea nevoie de un nivel imens de energie ca să o atingă, spre deosebire de fotoni(la calculul masei relativiste a fotonului în mod obișnuit folosind factorul Lorentz obții caz de nedeterminare însă din fericire putem aplica o anume metodă în acest caz special pe care pot să o detaliez dacă vrei, deci fotonul da are masă de mișcare). De aia e considerată viteza limită. Fenomenul ăsta nu are nicio treabă cu dispariția niciunei molecule, nu știu de unde până unde ai adus în discuție asta.

| relian a răspuns:

Povesti,asa sa dam din gura cand nimeni nu poate confirma o putem face si noi,dar cand vorbeste un fizician se pare ca lucrurile devin mai serioase,se zice ca aia umbla cu fizica cu matematica,calculeaza ei fac dreg,dar niciodata no sa poti demonstra sau pune asta in practica, asa ca omu este credibil pana una alta ca vorba aia era fizician, unde pui ca se pare ca era si ajutata f mult de altcineva, pana la urma se pare ca marele nostru savant de talie mondiala era de fapt cu numele pe ce teorii scoatea, altcineva ii da ideile si calcula lui teoriile adica nevastasa care nu dorea sa fie bagata in seama zic unia, iar el a spus las draga mea ma bag eu la inaintare si uite asa ajungi si geniu laughing Chestia asta cu viteza si alte povesti nemuritoare nu prea le mai inghite multa lume in ultima vreme.Cum adica la viteza mare creste si masa? Adica daca un autobuz se misca cu viteza X deja isi mareste masa? Wow asta da explicatie.Si cum anume isi mareste masa ca sunt si eu curios? Ia masa de unde anume? Aidica arunc cu prastia o piatra si aia deja in aer devine stanca sau cum?laughing niste povesti de adormit plozi.De ce nu pot sa imi pastrez masa? De ce enevoie sa mi-a maresc si de unde sau cu ce o maresc? Iau de la cine anume masa? Eu vad ca in filme aia nu zic nimic de astfel de chestii si din cate imi aduc aminte cele mai multe chestii, adica care au fost luate de fizicieni aia desteptii sunt din filme, din scrieri sf, Deci sa inteleg ca un scriitor sf este un geniu? Adica da clasa unui fizician sau cum? Ce mai fizicieni frate si ce mai calcule au facut ei au rupt norii, vine un scriitor care habar n-are de fizica de matematica, care nu face nici un calcul si bum le da clasa la fizicieni.Vine Eminescu Poet filozof si le da clasa ceara si lu Einstein marele geniu,care hop top il copie de fapt pe eminescu,Eminescu care studiaza nu stiu ce filozof,dar scoate in versuri teoria lu Einstein tare de tot laughing asta vine si o transforma in definitie si gata omu s-a scos,o pune pe neavstasa sa faca ceva calcule ca el se pare era cam paralele cu matematica si ceara si cu fizica si deja devine fizician de talie mondiala. Divorteaza de nevsta,se apuca sa scoata alta poveste fantastica si nu mai reuseste se pare,nu-i mai iese nimic si the end laughing Cei frate cu povestile astea frate tanar frate batran astea sunt simple banuieli,sunt povesti, astea le au romanii dinaintea lui Einstein asta ala fat frumos care mergea zbura pe cal si ramanea tanar mereu, totu murea laughing deci vedeti si voi cum jongleaza unia cu vorbele, daca bagi doara vorbe esti filosof, daca mai bagi si o formula matematica deja esti fizician le dai clasa laughing si uite asa nimeni nu poate verifica aceste povesti ca nau cum, nu au cum nici peste un milioan de ani nici peste milioane de ani si omu ramane deja in istorie.Frumos uite asa iau unia milioane pe vorbe, altul da cu apa o viata da de mincare si la restul si astuia si traiesti vai mama lui.Ca sa vedeti si voi cum e lumea asta cu sus in jos, Mai vine unu mai scoate o manea si ia si ala milioane.laughing pacat ca Einstein asta nu era si cantaret laughing Ok sa revenitm, deci daca tu dai o tura cu bicicleta cu viteza luminii pana la stiu si eu ce stea si vi inapoi sa zicem in 10 min pentru tine trec 10 min si pentru mine tot atatea trec, adica eu am stat 10 min timp in care tu doara parcurgi o distanta,ce faci tu fata de mine e ca mergi mult,dar asta nu afecteaza timpul msurat care tot ala este.Ei zic ca timpul asta ar fi ceva o bada imagineazati o banda din aia rulanta eu ma tarai pe bada aia si ajung la capatu ei matarn,pe cand tu alergi si ajungi tanar la capat,acolo ne gasim tu batran eu tanar laughing frumoasa poveste.Dar pana una alta trebuie sa si demonstrezi ca acea banda exista,asa doara vorbe uite la mine cate vorbe am aruncat pe aici,multi o sa spuna ca bat campii ca vorbesc prostii si stii de ce? Pt ca eu nu-s fizician,nu bag formule de aia is numai din asta ce da din gura,nici filosof nu pot sa fiu ca nu-s cunoscut, nu am scris carti deci is nebun laughing cam asta e lumea asta scrii ceva, canti ceva, bagi o formula ceva esti vzut bine. Daca muncesti, esti harnic, esti vazut prost laughing

| NGheorghe a răspuns:

Dacă te iei după ce a zis Einstein nu ai cum sa deduci așa ceva! (Einstein a zis ca timpul trece mai repede... in compania unei persoane plăcute). Dacă te iei după ce zice teoria lui Einstein atunci este cu totul altceva. Cu toate astea teoria este teorie iar practica te omoară, adică este exact pe dos: Cu cât esti mai aproape de nivelul marii cu atât timpul trece mai încet... si din cauza asta sateliții GPS trebuie sincronizați din canc in când cu un ceas de la sol pentru ca ceasul lor o ia înainte. Halal teorie.
( era km/s in loc de m/s)

Răspuns utilizator avertizat
| rrrp a răspuns:

Orice are masa nu se poate deplasa cu viteza luminii. poti atinge (teoretic) 99.99% din viteza luminii dar nu o poti atinge, pentru ca masa ar deveni infinita... trebuie sa inveti multa fizica sa incepi sa gandesti asa cum se intampla lucrurile de fapt, si nu stiu daca te ajuta daca scriu formule dar ideea e ca timpul, masa, spatiul nu sunt fixe, sunt variabile si depind unul de celalalt. de fapt timpul nu este dat inapoi, doar trece mai repede pentru unul si mai incet pentru celalalt (niciodata inapoi :P).

https://www.theguardian.com/......d-of-light

| SemperPrimoris1992 a răspuns:

Ai vrut sa spui km/s
Pentru m/s mai ai nevoie de 3 cifre acolo

| Bazarca_Liviu_1995 a răspuns:

LOL In primul rand viteza lumini 299.792.458 m/s Circumferinta pamantului este de 40 076, 59 km de unde rezulta ca in 0.015 sec tu reusesti sa inconjori pamantul ....Nu imbatraneste nimeni in timpul asta big grin daca ai calatori cativa ani lumina atunci vb de teoria relativitati ...Si ai inteles gresit Timpul nu este dat inapoi Pentru tipul ce se afla in nava este incetinit adica vei avea viata normal dar tu stai 1 an 2 cat dureaza calatoria pentru tipul ce se afla pe pamant si el va avea viata normal doar ca lipsa ta va fi simtita 40 -80 de ani big grin Dar nu inteleg ce treaba are molecula in problema asta LOL