| Wehrmacht a întrebat:

Avem dialogul urmator:

"De unde pot face rost de nişte Petrolether? Cam cât ar costa? Cum se numeşte în limba română? Ştiu că în Germania se găseşte în fiecare farmacie pentru microscopuri.
Mersi "

"Pt. ce iti trebuie?"

"Numele meu nu spune multe? Adică vreau să fac o bombă "(nume : burn_day)

"Vai, nu.
Ai grija sa nu strici vreo ceva - nu ca ai mai avea ce."

"fa o bomba, vreau s-o punem!"

Ceva timp mai tarziu:

http://www.gandul.info/......t-11802328

Ce parere aveti? Nu ma refer la ce a facut el.
Acum ceva timp imi ziceam : "daca intri cu o automata ascunsa sub un palton intr-un magazin si ii spui unui politist de acolo pe un ton mistocar ca ai o arma si o sa ucizi pe toata lumea... poti astepta linistit pana pleaca dupa care poti deschide focul".
Ce ziceti? Ar fi asa? Am dat dialogul ala dintr-un singur motiv:

Daca le spunea "nu conteaza" sau ceva similar i-ar fi spus sa nu faca nimic ilegal cu Petrolether-ul,dar le-a spus ca vrea sa faca o bomba(se poate aprinde odata cu explozibilul ca sa fie aruncat peste tot) si nimeni nu l-a luat in serios.Ce parere aveti despre asta?

Asta s-ar fi incadrat la "stiinta si filosofie" pentru ca vorbesc despre oameni.

Ce urmeaza s-ar putea sa se incadreze la legislatie, politic, social dar pun tot in intrebarea asta.

El a spus ca bombele erau slabe(ca putere) dar cica cei de la DIICOT l-au contrazis.Totusi,nu exista nici o informatie despre cantitatea de explozibil care era in bomba, ce tip de explozibil era si ce carcasa avea(conteaza si asta-unele permit acumularea presiunii chiar daca asta se petrece foarte repede).De ce? Din moment ce ei spun ca au fost de putere mare de ce nu o si demonstreaza? Puteau macar sa puna un video cu cea detonata.Mi se pare ca inspaimanta lumea exagerand.Sunt sigur ca daca o persoana ar avea una dintre acele bombe la 10-15m de ea ar muri doar daca l-ar atinge un fragment de metal.

Si ce m-a "socat" cel mai tare: unii au zis ca are gandirea unui copil de 13.

Si ce m-a enervat cel mai tare: din moment ce se platesc taxe la stat si curcanii au echipamente de spionaj si alte chestii d-astea, de ce nu au fost in stare sa previna asta? Nu poti spune ca au facut o treaba buna.A fost prins deoarece si-a expus dorinta pe net.Detonase deja niste bombe.Una ca sa testeze putere iar alta ca sa distruga cupa unui excavator.Si din moment ce a putut sa obtina substante cum ar fi Acidul Nitric/Sulfuric concentrat fara sa stie politia nu putem spune ca cei care aveau ca sarcina prevenirea chestiei asteia s-au descurcat.

Pareri?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sigur nu eşti tu?
...că te ştiu şi pe tine pasionat, LaTeroristuuuu.hee hee

| Wehrmacht explică (pentru NOname):

Sincer sa fiu, cand l-am vazut pe Remus in masina politiei m-am gandit la Woodenpints pana am vazut si alte poze cu el tinand o pusca si un arc...
Ai idee daca gasesc oxid rosu de fier pe la magazinele cu vopsele sau chestii pentru pictat/desenat?

| NOname a răspuns (pentru Wehrmacht):

Şi eu tot la Wooden m-am gândit prima dată, dar te ştiu şi pe tine cu plete (şi terorist-piroman).hee hee
Am idei, dar alte. tongue

| Wehrmacht explică (pentru NOname):

Ce idei?

| NOname a răspuns (pentru Wehrmacht):

Alte. Vrei să le auzi pe toate? : ))

| Wehrmacht explică (pentru NOname):

Da! Sau la ce te referi tu cu acele idei?

| NOname a răspuns (pentru Wehrmacht):

La tot amalgamul toxic şi fermentat de idei zăpăcite din capul meu.
Poate fi cam exploziv şi el. Nu ţi-l recomand.hee hee

| Wehrmacht explică (pentru NOname):

Macar spune despre ce sunt ideile alea.

| doctorandus a răspuns:

Daca s-o fi referind la Anarchist Cookbook, cartea de plina de vrajeala si exagerari, e un manual pentru tampiti.

| Wehrmacht explică (pentru doctorandus):

Am vazut cartea aia.Nici o vrajeala. Poate doar exagerari in privinta instabilitatii explozibililor.Cuvantul potrivit ar fi "pericol".Ai sanse sa te omori singur daca faci unele chestii de acolo.Si nu uita ca a fost facuta acum mult timp deci posibil ca unele chestii legate de tehnologie sa nu functioneze.

Si unde ai vazut tu scris despre Anarchist Cookbook?

| JucărieLEGO a răspuns:

De-aia nu dormi tu noaptea.