| anonim_4396 a întrebat:

Avem o limba frumoasa? cum o privesc strainii?

13 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Momentan sunt în Germania în vacanță și mi se pare foarte dubios să vorbesc româna pe stradă. Adică, mai văd copii care se întorc și apoi îi întreabă nu știu ce pe părinți.
Și de când sunt aici chiar sunt curios cum sună pentru un străin limba asta. Mă gândesc la o combinație de rusă și italiană? Habar n-am.
E limba în care sunt cel mai fluent. N-am de ales decât să o consider frumoasă.

| zurick a răspuns:

La fel cum privesc eu engleza sau chineza.Este ceva nou și e normal să pară dubioasă.Mie îmi place româna sau poate-mi place că o înțeleg mai bine decât altele.

| sublime89 a răspuns:

Strainii n-o prea privesc nicicum, pentru ca marea majoritatea a lor nu cunosc nimic despre limba noastra.

| Duucu a răspuns:

E o limbă complicată cu tot felul de articulații etc...
Vorbisem cu un străin din Germania și mi-a spus că la sunet e "ciudată".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba, nu stiu despre tine, dar mie mi-e rusine sa-mi arat limba la toti strainii, ca mama m-a invatat ca nu e frumos.
O arat doar la fete, in particular.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niciodata nu am suferit limba asta. Oribila. Poate pentru ca o privesc prea ca un strain.
Dar sa nu se inteleaga ca geografia tarii nu-mi place. Si o parte din istorie.

| Bøøgey a răspuns:

Ba, nu stiu a ta, dar a mea e putin crapata pe lateral.

| Miree a răspuns:

Limba maternă este frumoasă! În ceea ce îi privesc pe străini, părerile sunt împrăţite. Unii spun că este frumoasă şi uşoară, alţii nu sunt de aceeaşi părere.

| ElGreco21600 a răspuns:

Mai, eu nu pot spune ca limba voastră, romana, e urata... Dar nici frumoasa nu e. Si e grea. Atâtea genuri, articulari, chestii, trestii... Bine ca m-am născut in Romania ca altfel nu cred ca reuseam sa încât limba. Iar străinii privesc romana asa cum o privesc si eu. O limba al naibii de grea, cu o grămadă de accente, articularii, timpuri verbale, genuri... Foarte complicata, dar totusi interesanta. Eu tot rămân de părere ca cea mai frumoasa limba e italiana (ca parca a fost creata special pentru cantareti, e asa de frumoasa limba asta) si cea mai usoara e araba (au un singur gen, unele cuvinte au mult mai multe sensuri adica vreo 5-6 sensuri, e un singur accent, si e super usor de invatat daca vrei sa inveti calumea)

| suntserios a răspuns (pentru ElGreco21600):

Tu trantesti o fraza intreaga in romana, si pe urma te referi la romana ca limba noastra?

daca nu iti place limba noatra ce cauti pe un site romanesc?

| DeusCorrupti a răspuns:

De ce ne intrebi pe noi cum privesc strainii limba noastra?

| unprietenaproape a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Fiindca vreau sa stiu cum suna. cum li se pare lor. pentru ca eu nu resesc sa mi dau seama si nici nu am avut ocazia sa vorbesc cu straini care sa mi raspinda la intrebarea asta

| Dodgge a răspuns (pentru unprietenaproape):

I think about Roamnian language a lot of things, but is a prety language with one unic resonance and a lot of words.
I want to learn romanian language, and spanish too, but is not very easy, that grammar sucks...
Finnaly ....my conclusion is: nice language it sound like a song to me.