Antonia_4818
| Antonia_4818 a întrebat:

AVETI SECRETE? UN SECRET AL VOSTRU, DOAR AL VOSTRU DE CARE SA NU STIE NIMENI? PUTETI PASTRA UN SECRET? SUNT SECRETE PE CARE LE POTI SPUNE LA SPOVEDENIE, AVAND IN VEDERE CA POPII AU FOST INFORMATORI AI SECURITATII SI POATE MAI SUNT?
CREDETI CA UN OM POATE AVEA UN SECRET AL LUI, DOAR AL LUI TOATA VIATA? O POVESTE DE DRAGOSTE SECRETA, SAU CA FEMEIE UN AVORT, SAU ORICE ALTCEVA..., FIECARE UN SECRET AL SAU?

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

happy Sa-ti zic ceva amuzant: trecea regele Chinei printr-o padure, in urma unui accident, fiind singurul supravietuitor, si-a dat de-o batrana. Cerandu-i de mancare, aceasta nu avea absolut nimic in afara de taratze. Regele, rusinat, a acceptat de foame dar a rugat-o pe femeie, dupa ce i-a multumit, sa nu mai zica nimanui ca el a mancat taratze, indiferent pe cine va intalni. Intr-o zi, saraca batrana se tot gandea, o macina secretul acesta si nu stia ce sa faca. La un moment dat a zis: ma duc sa ma eliberez. A mers ea in padure, a gasit o scorbura mare la un copac si a inceput sa urle: regele-a mancat taratze, regele-a mancat taratze! happy Ei bine, peste cativa ani, acel copac, la fel ca si altii, a fost taiat pentru mestesug. Din copacul cu scorbura s-au facut fluiere. Iar la targ, un barbat canta din fluierul facut din copacul respectiv, iar cantecul spunea: regele-a mancat taratze, regele-a mancat taratze! happy Morala? NU ESTE TAINA PE PAMANT. (Mi-a zis-o o batranica).
Altfel, ce pot sa spun este ca e ABSOLUT NECESAR totusi sa stim sa pastram un secret, si sa NU DAM CREDIT NELIMITAT NIMANUI! Iar daca ni se cere un lucru sa ramana secret, e bine sa ramana secret. Daca respectivul secret este unul urat si periculos pentru ceilalti si pentru persoana in cauza, e bine sa o sfatuiti sa spuna! NU VOI! Eventual doar amenintati ca veti spune. Asta in caz ca e CEVA FOARTE GRAV. In rest e bine sa ai un secret... pentru a stii ca NIMENI nu are dreptul sa te cunoasca PERFECT decat TU si ACEA ENTITATE LA CARE TE GANDESTI CAND SIMTI CA ESTI SINGUR SI NEAJUTORAT (Dumnezeu de exemplu)

8 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Da, poti avea secrete si nu trebuie sa i le spui neaparat cuiva. Nu stiu ce treaba au popii aici caci niciunul nu-ti cere sa spui secretele tale la spovedanie sau... poate ca nu ai inteles rolul spovedaniei...

| andi a răspuns:

Da, cu totii avem secrete, unele care trebuie sa ramana secrete chiar si in viata de apoi!

| Paula a răspuns:

Secrete, am multe doar ale mele, sincer, nu-mi place sa ma laud big grin. Si daca imi zici ca sa nu mai zic la nimeni, asa va fi. niciodata nu-mi incalc promisiunea. imi place sa fiu respectata si sa respect. Si da cred ca un om poate avea un secret doar al lui...

| mikiscence a răspuns:

ORICINE ARE UN SECRET AL LUI(CEL PUTIN UNUL)!

| nicp a răspuns:

Eu nu am secrete fata de D-zeu si sot. In rest e discutabil...si fata de parintii mei mai am secrete... Daca le-as spune orice si-ar face prea multe griji. Cred ca o persoana odata si odata tot va spune secretul...asa e firea umana.

| zuzukaeu a răspuns:

Orice om are unul sau mai multe secrete unii le pot duce cu ei in mormant altii o data si o data tot se scapa si isi descarca sufletul la cineva.secret pot pastra daca cineva mi se confeseaza.si ale mele mai greu am facut greseala de a fi sincera si asta ma costat enorm!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu crezi ca securitatea era interesata de secretele oricui? de povesti de dragoste ori de avorturi?

| xyz a răspuns:

Normal ca poti avea secrete.toti avem secrete