| Purec a întrebat:

Avortul este o crima? cu argumente va rog

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Da. O crima si un pacat, ucigandu-ti propriul prunc.
Mai multe detalii despre strigatul mut vei afla ce simte pruncul in timpul avortului (asta numai daca ai inima tare sa citesti si sa te uiti la clip) http://strigatulmut.ro/

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru lolosaurus):

Inseamna ca tu ai fost gaina, din moment ce spui atatea prostii pe care nici nu le cunosti! Consulta un medic si iti va da raspunsul.

Răspuns utilizator avertizat
37 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca legea permite avortul atunci nu este crima. Si daca legea interzice avortul tot nu este crima, considerentele intezicerii sunt altele, de regula scaderea natalitatii.

regis
| regis a răspuns:

E discutabil, problema nu e asta, ci faptul ca multe persoane inca il considera ca fiind metoda de contraceptie.

| shadovv a răspuns:

Omori un om... mie mi suna a crima. Argumente? Ce argumente?

| Andrei7520152 a răspuns:

Sa mor eu, voi vedeti totul in alb si negru; dar daca se stie ca copilul se va naste cu malformatii grave si nu va apuca sa traiasca doi ani? sau poate va naste sanatos, dar va muri femeia in timpul nasterii; sau poate cea care naste e o fetita de 11 ani de la tara violata de taicasau (copilul se va naste cu malformatii, fata nu are bani, suportul material, educatia, nici macar nu e majora, nimic) si atunci e CRIMA si e o javra pacatoasa. adica ce, circumstantele nu conteaza deloc?!
Nu spun ca sunt de acord, doar ma leg de felul ciudat in care gandesc unii. adevarul e ca vreo 50% din sarcini se termina cu avort spontan, o buna parte la inceput cand femeia nici nu stia ca era insarcinata. cu sufletele lor ce se intimpla? stie cineva?

| scarharo a răspuns (pentru Andrei7520152):

Deoarece, daca ai conceput copilul ala e datoria da sa-l aduci pe lume si sa-l ingrijesti, oricat de bolnav ar fi, sdau car de putini bani ai avea. iar despre sufletele lor am auzit cevam cel putin ingrozitor: nu traiesc, dar nici nu pot sa ajunga in rai. Stau iintr-un fel de ceata, si plang dupa parintii lor sa vina sa-i ia, le este groaznicm vor doar as fie iubiti. Ma iau fiorii numai cand ma gandesc

| Andrei7520152 a răspuns (pentru scarharo):

Ok, deci sa inteleg ca circumsantele nu conteaza in niciun fel. Poate de aia suntem 7 miliarde pe planeta.

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu,nu e o crimă. Iar cei care au răspuns că da.merită să moară virgini.

| scarharo a răspuns (pentru Woodenpints91):

Mai bine sa mori virgin, decat sa avortezi. De ce sa faci tu un suflet, pe care tot tu sa-l omori?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru scarharo):

În primul rând, ăla nu este un suflet. Este un spermatozoid dezvoltat. Spermatozoid, pentru care au murit câteva milioane de spermatozoizi la fel. Aia nu e tot crimă? E ca şi cum eu omor jumatate de românie doar ca să salvez un singur om. Ce reprezintă un om pe lângă câteva milioane?

| scarharo a răspuns (pentru Woodenpints91):

Aia nu e crima: sufletul se formeaza in celula ou, care este spermatozoidil + ovulul. De atunci este un suflet.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru scarharo):

Sufletul nu există.

| Ronnix a răspuns:

Da, acest raspuns nu mai are nevoie de niciun fel de argument.

| VladimirPutin a răspuns (pentru Ronnix):

Crimă benefică poate fi

| Narcis2007 a răspuns:

Cel mai bun raspuns a fost a lui FullHouse...

| Nuvăsufăr a răspuns:

Bine că la oameni e o crimă şi la găini e o omletă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Una este un suflet care are dreptul la viata si parintii raspund in fata Lui Dumnezeu si una este o gaina care nu are suflet ci doar suflare de viata si este menita pentru a fi mancata si nu raspunde in fata Judecatorului

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeile lunar elimină un ovul, sunt ele criminale?
Dacă ne luăm după voi, fiecare femeie ce a ajuns la pubertate până acum e criminală în serie deoarece din acel ovul ar fi putut să iasă un copil, cu suflet cu drepturi, etc.
Având în vedere că voi consideraţi că şi un embrion de un milimetru ca fiind viu şi că are suflet şi viaţă, un ovul de ce nu? Doar tot la stadiu de " în burtă" e.
Gândinţi-vă bine înainte să mai comentaţi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

nu. nu este o crima

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba este. Doar vorbim aici de forme de viaţă nenăscute.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Este ceva genetic

| scarharo a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Pentru ca ovulul nu e o celula "intreaga", este o celula a mamei. Spermatozoidul e o celula a tatalui. Dar celula-ou, rezultata din unirea lor e celula copilului, deci nu poti sa spui ca un ovul pierdut breprezinta o crima.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru scarharo):

De aceea Biblia şi Biserica creştină consideră păcat masturbarea atât la femei cât şi la bărbaţI? Pentru că a ucide spermatozoizi şi ovule nu e păcat?
Aceeaşi Biblie şi Biserică care consideră păcat avortul.
Hai dă-ţi foc cu extinctorul că numai ai pe unde ăs scoţi cămaşa acum.

| scarharo a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

N-are nicio legaturs. Masurbarea e un pacat deoarece te lasi intr-o ispita, iar chestiile pe care ti le imaginezi iti raman in minte si poti fi foarte usor manipulat. Parctic esti prizonier in propria minte.
Si asta cu masturbareaare si un rezultat psihologic. Daca ai aceasta practica in mod regulat ajungi sa te gandesti tot timpul la asta, ceea ce se reflecta in comportamentu tau si in felul cum vorbesto (mai degraba despre ce vorbesti) etc.
Cat despre partea u extinctorul, nu ca mi-ar fi frica sa mor, deoarece exista posibilitatea sa inrtu in Rai, unde o sa am o viata mai buna, dar mai am multe de facut in viata asta.

| Archdaemon a răspuns:

Da

| FullHouse a răspuns:

O crimă este să naşti un copil pe care să îl abandonezi.
O crimă este să alegi naşti un copil cu malformaţii.
O crimă este să naşti un copil şi sa nu-i oferi dragostea şi grija de care are nevoie.

| Roxy1993 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,deoarece devine o persoana cu un suflet exact in momentul in care ramai insarcinata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ce naiba mai vrei argumente? ai dat funda ca un purec.Un avort e o optiune, nu e crima. Daca eu aleg sa nu fac sex neprotejat, tot crima se numeste? probabil ca da in mintea unora, pentru ca am avut cateva clipe de placere fara sa platesc cu pensia alimentara, sau sa ma inham la un car incarcat cu niste obligatii pe care eu inca nu le pot respecta(din cauze financiare, varsta, experienta).

| dexter7 a răspuns:

Din punct de vedere moral si religios pruncul are un suflet chiar din pantecele mamei lui. Avortul inseamna uciderea unei fiinte ce nu se poate apara si nu este aparat nici chiar de mama lui care ar trebui sa il protejeze chiar cu pretul vietii lui. Tu ca om ai avea nebunia asta in tine de a iti ucide propriul tau copil?

| robert123 a răspuns:

Avortul este si o crima si un pacat. daca vrei sa omori un suflet facut tot de tine nu ai de cat dar decat sa il aduci pe lume si sa iti bati joc de el sau sa il abandonezi prin centrele de plasament.ma rog nu sunt in masura sa judec

| Ralu06 a răspuns:

Http://www.narcisvirgiliu.ro/blog/mami-de-ce/

Eu cred ca imaginile vorbesc de la sine. Daca si citesti...