| ateu123 a întrebat:

Banii sunt totul in viata? http://www.clopotel.ro/......bani-426-1

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Eu cred ca omul a progresat, tu asta trebuia sa pricepi din raspunsul meu. happy

Om, ban totul se leaga.

Sau doreai sa vezi ce mi-a iesit la test? Poftim:
''Rezultatul tau:

Banii iti conduc viata! Banii sunt pe primul loc intotdeauna pentru tine. Alergi mereu ca sa faci rost de ei. Ar fi bine sa iei o pauza! Banii nu inseamna totul.

Ai obtinut acelasi rezultat ca 30% din utilizatorii care au facut acest test.'' laughing

27 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Banul e un mijloc de-a supravietui urmat de alte nevoi, necesitati.

Si, inainte sa apara banul, omul facea, si se rezuma la- 'troc'.

| ateu123 explică (pentru JeSa):

Hai sa nu evitam subiectul fara ei nu traiesti

| JeSa a răspuns (pentru ateu123):

Si eu ce ti-am spus?

| ateu123 explică (pentru JeSa):

Banul e un mijloc de-a supravietui urmat de alte nevoi, necesitati. nu e un mijloc e tot

| ateu123 explică (pentru JeSa):

La fel ca mine.vb si cu mortem mam cam derutat

| ateu123 explică (pentru JeSa):

Esti una dintre cele mai sincere persoane de pe TPU

| JeSa a răspuns (pentru ateu123):

Eu cred ca omul a progresat, tu asta trebuia sa pricepi din raspunsul meu. happy

Om, ban totul se leaga.

Sau doreai sa vezi ce mi-a iesit la test? Poftim:
''Rezultatul tau:

Banii iti conduc viata! Banii sunt pe primul loc intotdeauna pentru tine. Alergi mereu ca sa faci rost de ei. Ar fi bine sa iei o pauza! Banii nu inseamna totul.

Ai obtinut acelasi rezultat ca 30% din utilizatorii care au facut acest test.'' laughing

| shadovv a răspuns:

"Banii sunt ca hartia igienica, ii arunci dupa cacaturi"

| Coconutz a răspuns:

"Numai cand ultimul copac a fost taiat si ultimul rau a fost otravit si ultimul peste a fost prins o sa ne dam seama ca banii nu pot fi mancati " ~Cree Indian Proverb

| MortemAeternum a răspuns:

Nu chiar, ia exemplul amish care nu dau prea multa atentie banilor.
Banii iti ofera supravietuirea daca stai la oras, in rest depinde de fiecare in ce isi gaseste placerea. Poate unii sunt fericiti cand au multe propietati materiale, altii cand au posibilitatea sa cunoasca si sa invete cat mai mult, altii cand asculta o melodie care le face placere, depinde de la om la om.

| ateu123 explică (pentru MortemAeternum):

Fara banii nu ai nimic.nici piesa aia nici propietatii. nici placere

| MortemAeternum a răspuns (pentru ateu123):

Ai viata, atata timp cat cei din jur se indura de tine.
Poti sa mergi ori cand pe o insula pustie si sa traiesti singur si atunci o sa ai totul daca natura iti permite.

| ateu123 explică (pentru MortemAeternum):

Si mori in saracie.fi serios fara banii esti mort

| MortemAeternum a răspuns (pentru ateu123):

E mai bine sa mori in bogatie laughing?
Pana la urma rezultatul este acelasi, moartea face dreptate tuturor, fie ei bogati, saraci, destepti, prosti etc.
Dar banu pune societatea in miscare, deci este o inventie utila.

| ateu123 explică (pentru MortemAeternum):

Parca ai fi crestin asa vorbesti. nu conteaza cum murim conteaza cum traim pana murim.una e sa ai tot ce isi doresti si alta e sa traiesti in saracie pentru tine nu isi aduc fericire banii de ce ai nevoie de ei?

| MortemAeternum a răspuns (pentru ateu123):

Am nevoie de bani ca sa supravietuiesc.
Sunt un om simplu, nu am nevoie de vile, masini de sute de mii de euro, ma uit in piata si vad atat de multe lucruri care nu imi trebuiesc. Cele mai scumpe lucruri sunt cele de care nu ai nevoie, iar cele mai ieftine sunt cele practice, utile.
Nu sunt ipocrit, nu spun ca banii nu ajuta, dar nu sunt viata, sunt doar instrumentul prin care iti poti continua existenta.
Viata inseamna mai mult decat bogatie chioara, deja dai in manele.

| ateu123 explică (pentru MortemAeternum):

Mie fericirea mi-a aduce banii nu-mi pasa ce crezi tu.da vreau vile.masinii ca doar o viata am nu doua asta e unicata. piesa nu-i manea e din generatia mea cand se canta pe bune

| MortemAeternum a răspuns (pentru ateu123):

Dar nici nu trebuie sa iti pese, ti-am spus ca fiecare isi gaseste fericirea in diferite lucruri, tu te bucuri cand ai multe bogatii materiale, nu e nimic rau, este alegerea ta si eu nu am dreptul sa te judec dupa propiile mele principii.
De exemplu azi la facultate m-am uitat prima oara la microscop, si am vazut o celula in realitate si nu pe un desen, m-a facut fericit, o experienta noua. Acum bine inteles ca a fost nevoie de bani pentru procurarea materialelor, dar asta e lumea in care traim. Poate generatiile viitoare vor renunta odata si odata la bani si vor reusii sa creeze o utopie comunista bazata pe tehnologie.

| ateu123 explică (pentru MortemAeternum):

Mai mergi la biserica?

| MortemAeternum a răspuns (pentru ateu123):

Daca sunt ateu de ce sa mai merg la biserica laughing?
Trecutul e trecut, prezentul e prezent, viitorul e nesigur.

| ateu123 explică (pentru MortemAeternum):

De ce traiesti? pentru ce traiesti? nu traiesti din dorinta de avea tot ce isi doresti?

| MortemAeternum a răspuns (pentru ateu123):

Traiesc pur si simplu, imi trebuie neaprat un scop? Parca ti-am spus ca sunt nihilist.
Astept sa termin facultatea sa pot sta frumos in padure, acolo ma simt cel mai bine, departe de orasele reci si moarte. Nu traiesc din dorinte, traiesc in realitate.

| ateu123 explică (pentru MortemAeternum):

Si eu imi doresc sa traiesc in natura. langa un lac o casuta acolo asta imi doresc

| Coconutz a răspuns (pentru MortemAeternum):

Nu ma pot abtine sa nu iti raspund dar ai obtinut respectul meu.
Nu o sa mint. Imi plac banii ca deh. imi asigur destule placeri cu ei.
Dar nu asta vreau eu de la viata.
Eu unul vreau cunostinte.Experiente.Trairi.Sa cunosc lume interesanta.
De multe ori sunt lenes recunosc dar de multe ori ma si imfierbant si imi vine sa plec in drumetie prin lume.

Banii nu pot cumpara intelepciunea asta e sigur.
Trimite un om in lume 12 ani si altul la cea mai de top scoala. Vezi care e mai bazat dupa durata asteptata.

| baiasuciprian a răspuns:

Complet GRESIT!
Vietile noastre sunt controlate de cei care produc la propriu bani.Practic NIMENI NU E LIBER suntem toti sclavi lor.

http://baiasuciprian.blogspot.com

| ateu123 explică (pentru baiasuciprian):

Eu nu am scris la fel