| Antisistem11 a întrebat:

Bănuiesc ca toata lumea a auzit de filozoful francez voltaire. Printre citatele care îi sunt atribuite am gasit următorul si o sa il expun în limba engleză: it is very dangerous to be right in matters where established men are wrong. Ma poate ajuta cineva sa gasesc contextul in care voltaire a spus aceste cuvinte?

2 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

N-am inteles niciodata de ce, dar oamenii care inventeaza ei citate si vor sa le dea putina veridicitate le atribuie mereu ori lui Einstein, ori lui Voltaire.

Citatul tau de mai sus este atribuit adesea lui, dar precum multe altele, nu se regaseste in nici o opera oficiala a acestuia.

PS: Nici cel cu "daca vrei sa stii cine te conduce, uita-te pe cine nu poti critica" nu este de la el.

| dullcat a răspuns:

Daca nu gasesti niciun context inseamna ca, probabil, mesajul a fost rostit fie pe cale orala, fie pe cale scrisa neoficiala, adica in scrisori personale etc.Nici eu nu am gasit mare lucru.Mai eficient ar fi sa cauti direct in franceza, nu cu traducerea in engleza.