| cioca99 a întrebat:

Biblia este compusa din mai multe carti.toate cartiile au fost adunate si puse intr-o singura carte numita Biblia.imi poate spune cineva cine a facut lucru asta si cand.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vechiul Testament contine un numar de 39 de carti care au fost scrise de-a lungul a 900-1000 de ani de catre aproximativ 25-30 de autori proveniti din toate paturile sociale: regi ca David si Solomon, ciobani (Amos), poeti, politicieni (Moise, Daniel, Neemia), general (Iosua), carturari (Ezra), profeti ( Ierimia, Isaia etc)in locuri diferite: pustie, temnite, palate, etc., toate sub insuflarea Sfantului Duh. Traducerea in limba greaca a VT numita si Septuaginta a inceput sa circule in Egipt pe vremea lui Ptolemeu Filadelful (285-246 i. e. n.). Biserica crestina a mostenit canonul VT din iudaism, formarea canonului (colectia) VT in iudaism a fost un proces complex ale carui etape nu sunt cunoscute din lipsa de izvoare. O situatie clara in privinta canonului exista la sfarsitul sec. 1 dupa Hr, cand fariseii reia problema canonului si se confirma forma lui (Legea, Profetii si Scrierile) cuprinzand cele 39 de carti, practic din acest moment colectia de 39 de carti ramane definitiva in iudaism. Avand canonul VT de aici s-au facut traduceri in mai multe limbi de catre scriitorii bisericesti si carturari. Noul Testament cuprinde 27 de carti, dintre care cele patru Evanghelii, doua dintre ele sunt scrise direct de doi Apostoli care au fost martori la toate evenimentele din NT si anume Sf Ap Matei si Ioan care a scris si Apocalipsa. Doua au fost scrise de catre Ap. Marcu si Luca ucenici ai Apostolilor Petru respectiv Pavel, tot SF. Ap. Luca a scris si Faptele Apostolilor. Evangheliile au fost scrise in localitati si timpuri diferite, Ev de la Matei in Palestina/Siria intre anii 44-45 pentru varianta aramaica si anul 63 pentru varianta greceasca. Ev de la Marcu scrisa la Roma intre anii 62-63, Ev. de la Luca Ahaia/Roma anul 63 si Ev de la Ioan in Efes la sf sec. 1., Faptele Ap. posibil in Roma, anul 63. Mai sunt cele 21 Epistole si Apocalipsa scrisa in Patmos la anul 95. Crestinii din Biserica primara au fost primii care au adunat toate scrierile, insa canonul NT s-a format mai tarziu. Colectia de 27 de carti ale NT a fost intocmita de catre SF Atanasie cel Mare in anul 367 ce este pastrata pana in prezent. Cartile Bibliei s-au pastrat pana la inventia tiparului de catre de Johannes Guttenberg.

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In principal Biblia a fost "adunata" de calugari in perioada sec 8-11.
Bineinteles primele 5 carti erau adunate de catre evrei, completate cu profetii mari si cei mici, adica vechiul testament. Totusi intreaga colectie de carti, Biblia a fost intregita de catre calugarii catolici care au si numerotat-o, i-au adaugat si "trimiterile" (indexarile) din subsolul versetelor fixand si "cartile canonice" din ansamblul Biblic.

| GyeBaek a răspuns:

Pai nu se stie exact cine a luat tote scrierile sfinte si lea pus intr-o singura carte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O gramada de oameni care pretind ca exista un zeu. ceva cu D.nu stiu exact, oricum s-a intamplat de mult.insa e doar un SF biblia aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca esti un ateu sau atee care cauta sa bage bete in roate, sau sa starneasca furtuni intr-o galeata cu apa.si tu esti alcatuit/a din mai multe parti.cine le-a pus impreuna si cand?