| Vizitiul a întrebat:

Bogatia tarilor, proportionala cu inteligenta cetatenilor?

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Fara echivoc, poate sa aiba o tara bogatii de la natura cat de multe, daca cetateni sunt prosti le-o sufla altii.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Relevant pentru întrebare: http://www.youtube.com/watch?v=mbef07aQtB8

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Probabil in alte tari, da! Aia stiu cum sa-si exploateze resursele. Nu si in Romania! Avem o tara bogata. Pacat de cei care o conduc! Avem petrol, carbuni, gaze naturale si aur. Minele noastre de aur o parte sunt inchise, iar cealalta parte vandute strainilor.
Citat :
" Pe timpul lui Ceauşescu se scoteau între 14 şi 20 de tone de aur pe an. Dar, după 1990, extracţia a scăzut dramatic, iar în 2005, minele au fost sigilate. Oficial s-a spus că sunt epuizate".

Discursul ar fi mai amplu! Cetatenii se impart in mai multe categorii si clase sociale. Cei sus -pusi, stiu a vinde bine ( sau a fura, dupa caz ). Noi cetatenii de rand, suntem legati de maini si de picioare si depindem de ei. Ce putem face?

| Dumnezău a răspuns:

Da,insa nu si in SUA. Oamenii aia, ma refer la americani 100 % sunt uneori batuti in cap.Asa si EAU ar trebui sa fie super-inteligenti, insa pe ei nu-i duce capul decat la palmier si lumea din nisip si sticla.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca ar fi sa luam ceea ce ai spus tu de bun, atunci ar trebui ca kuweitienii sa fie inteligentii planetei! Dar in afara de norocul de a avea subsolul plin cu hidrocarburi...altceva stralucitor nu au!

| oz a răspuns:

Acum,depinde ce intelegi prin bogatia tarilor. Daca te gandesti la resurse, nu are nicio treaba petrolul cu neuronul...

| bebetho a răspuns:

Proporţională cu poziţia geografică dar şi cu inteligenţa cetăţenilor pentru că, la dracu, ei îşi aleg conducătorii/conducătorul.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Indirect adevărat pentru că țările bogate atrag "materia cenușie" din statele incapabile să le valorifice.
O zi cu zâmbet să ai!

| corasa a răspuns:

Nu. Generatiile se schimba. SUA este o tara prospera, intemeiata de munca unor oameni inteligenti, iar acum este plina de rateuri umane.

| Bezea a răspuns:

Depinde la ce te referi cand zici "inteligenta cetatenilor"; nu trebuie ca toti sa fie destepti, trebuie sa fie cativa mult mai destepti decat restul. Atunci da este posibil ca tara sa aiba de castigat de pe urma cetatenilor mai inteligenti, dar ca sa faca asta are nevoie si de alti cetateni care nu stiu sa gandeasca pentru ei si sunt facuti sa urmeze pe cineva. Spre ex putem sa luam Microsoft.

| Whiff a răspuns:

Neh. Poate invers proportionala. Desigur, exista si tari bogate cu oameni... ceva mai sus decat dragul de Basescu happy

| noi3 a răspuns:

"inteligenta fara ambitie e nimic"

| dannyella15 a răspuns:

In locul tau eu as inlocui,, bogatie,, cu harnicie, ambitie, determinare.Cazul Japoniei, de pilda: zero resurse economice, succes cat cuprinde.In Romania economica, culturala etc e bogatia e invers proportionala cu inteligenta cetatenilor.Ca daca ar fi, asa cum spui tu, direct proportionale, alde Basescu ar fi de mult de atata inteligenta...

| FOCUS a răspuns:

tactica, ca tactica, te omoara practica, degeaba ai inteligenta daca nu pui in practica

| 3rdWW a răspuns:

Bogatia Romaniei proportionala cu inteligenta lui Basescu.

| KaRa23S a răspuns:

Nu numai atat. In special a presedintelui si restul turmei dupa el din partid, chestii de astea. Dar la ei nu'i faza ca n'au minte, ca la furat le vin idei, e vb ca vor doar pentru ei. Degeaba cetatenii sunt inteligenti caci n'au nici o putere, dar totusi ar imbunatati situatia, gandindu'te in alt mod, dar mrg.

| JuAl a răspuns:

Sa stii ca oarcum da. De obicei in tarile cele mai dezvoltate exista destui bani cat sa sustina o educatie moderna, avansata si eficienta inca de la gradinita. Tarile din Vest (Germania, Franta, Marea Britanie etc) si DUA, dinainte sa inceapa sa exploateze si sa distruga popoare mai putin evoluati din Africa cat si resursele de acolo astfel sa se imbogateasca cum sunt acum, atunci oamenii erau exact la fel cum sunt cei din Estul Europei sau din alte tari mai slab dezboltate sau mai putin bogate.