| Inferno a întrebat:

Romania este pe locul 2 la credinta, dar din pacate situatia nu este la fel de buna si cand vine vorba de inteligenta. Media Iq-ului unui om normal este cuprinsa intre 90 - 110, 100fiind punctul de reper, mislocul. Sub 100 inteligenta este scazuta, peste 100 inteligenta este ridicataa. Media Iq-ului in Romania este de 94.
In tarile mai ateizate avem Iq-uri mai ridicate, si vom avea:
Germania – 107
Olanda -107
Polonia – 106
Suedia – 104
Majoritatea tarilor in care numarul de atei este mai mare,iar credinta in Divinitate mica sunt foarte bine dezvoltate atat din punct de vedere stiintific si tehnologic cat si din punct de vedere economic,politic si cultural, pe cand cele predominant crestine nu sunt la fel de bine dezvoltate.
Oare exista o legatura intre acesti factori? Credinta, stiinta si tehnologie, inteligenta.
Oare cu cat tehnologia este mai avansata intr-o tara cu atat indivizii sunt mai inteligenti si credinta in divinitate este mai mica?
Iar cu cat tara este mai prost dezvoltata cu atat inteligenta este mai mica si credinta mai mare?
Putem spune ca dezvoltarea pe toate planurile a unei tari este direct proportionala cu inteligenta si invers proportionala cu credinta?

54 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu credinta face diferenta. Fiecare om se naste cu un bagaj genetic.Pot sa aiba teistii iq-ul mai mare, pot sa-l aiba ateii, oricum nu e relevant. Poti sa ai nivelul de inteligenta ridicat chiar dacă esti crestin sau ateu.

| Purec a răspuns (pentru EmaS):

Ema toti ne nastem identici. Cu exceptia celor cu probleme medicale, TOTI avem acelasi potential.

| Purec a răspuns (pentru EmaS):

Ma refeream ca fiecare om are acelasi potential ( a se citii inteligenta), dar depinde de mediul in care traieste si cum alege el sa se dezvolte. Nu ca ar fi din punct de vedere genetic identic. Scuze daca ai inteles gresit. Oricum ideea era ca inteligenta nu are nicio legatura cu credinta. Pot exista atei prosti ( si cunosc cazuri), la fel cum pot exista si crestini destepti ( si spre fericirea mea si aici cunosc cazuri).

| Esperança a răspuns:

"România este pe locul 2 la credință" hai că am și râs....care credință cea de pupat oase moarte și făcut diferite mătănii pentru iertarea păcatelor?
Da, suntem pe locul 2 la credința falsă și plină de tradiții, ritualuri și obiceiuri demonice!

| Angel0 a răspuns:

Inteligenta este de mai multe feluri:
Verbala,logica,muzicala,spatiala,cinetica,interpersonala,intrapersonala, naturista, spirituala, etc.
Daca ai un studiu cu IQ-ul pentru fiecare tip de inteligenta este ok. Daca nu, raportul tau este fals.

| Inferno explică (pentru Angel0):

Sunt 2-3 adepti ai acestei teorii, majoritatea considera inteligenta ca fiind capacitatea de a rationa.

| Angel0 a răspuns (pentru Inferno):

Atei cumva?

| Angel0 a răspuns (pentru Inferno):

"Sunt 2-3 adepti ai acestei teorii"
Chiar nu-ti dai seama de ineptiile pe catre le debitezi?

| Inferno explică (pentru Angel0):

Ce atei? Eu vorbesc de psihologi, majoritatea psihologilor impartasesc parerea lui Binet, cel ce a inventat testul, si considera inteligenta un tot unitar. Ideea ca inteligenta ar fi de 9 tipuri este controversata.
Inteligenta verbala nu exista, pentru ca nu este ointeligenta este stranslegata de memorie si capacitatea de a memora. Una din caracteristicile inteligentei este independenta de alti factori. Aceasta "Inteligenta verbala" nu se poate manifesta in lipsa unei memorii foarte bune si prin urmare nu este o inteligenta.
Inteligenta logica este o inteligenta.Bun.
Inteligenta muzicala iar nu este o inteligenta, in realitate nu are legatura cu inteligenta. Daca intrebi un psiholog despre muzica silegatura ei cu inteligenta raspunsul va fi ca inteligenta nu are legatura cu muzica sifunctioneaza independent.
"Inteligenta muzicala" este strans legata de capacitatea de a receptiona sunete si a le percepe mai bine. Partea din creier care se ocupa cu asta nu are nicio legautra cu partea din creier care este responsabila pentru inteligenta, sunt doua parti total separate.
Inteligenta spirituala este controversata si ea, nici nu mai spun de ce.
Inteligenta spatiala consta in capacitatea de a-ti coordona corpul in spatiu si zona din creier ce se ocupa de asta, iar nu are legatura cu zona responsabila pentru inteligent.
In fine, toate sunt controversate.

| Inferno explică (pentru Angel0):

"Chiar nu-ti dai seama de ineptiile pe catre le debitezi?"
Cum 99% din psihologi merg pe testul Stanford-Binet care ia in calcul doar un singur tip de inteligenta si doar restul de 1% (si din acesti 1% majoritatea nici nu sunt psihologi sau nu au studii in domeniu) imparatsesc parerea dumneavoastra, afirmatia mea este foarte corecta.

| Inferno explică (pentru Angel0):

Am gresit la inteligenta spatiala, nu consta in ce am scris, consta in capacitatea de a vizualiza imagini in spatiu.
Inteligenta logica,, interpersonala si intrapersonala fac parte dintr-un singur tip de inteligenta, cea care este acoperita de testele IQ actuale, restul sunt controversate si nu sunt acceptate de majoritatea psihologilor.

| Angel0 a răspuns (pentru Inferno):

Testul iq clasic avantajeaza doar persoanele mediocre.

| Inferno explică (pentru Angel0):

"Testul iq clasic avantajeaza doar persoanele mediocre. "
Eu am spus cum sta treaba la nivel national, faptul ca aveti o parere diferita este treaba dumneavoastra, daca doriti sa va dati cu parerea fara a avea cunostinte in domeniu va priveste.

| reihiuke a răspuns (pentru Inferno):

Daca inteligenta e capacitatea de a rationa, prefer sa fiu prost.

| n0matterman a răspuns:

Nici nu-i nevoie de vreun test sau de anumite cifre pentru a demonstra ceva de genul.Te uiti la felul in care oamenii urmeaza o anumita religie si ce spune ea, deja e clar ce si cum.

| OOOLEOOO a răspuns:

La ce ajuta inteligenta?

| Purec a răspuns (pentru OOOLEOOO):

"La ce ajuta inteligenta? "

La nimic. Uite-te si tu ca domnul inferno poate sa scrie si sa citeasca, are calculator, acces la internet, are tot ce avem si noi ceilalti. Deci inteligenta nu ajuta la nimic

| Purec a răspuns:

Bai nene tu esti obsedat de credinta. Media aia a iq-ului din alte tari e fix ****. Inteligenta unui om NU are legatura cu credinta lui. Sunt oameni credinciosi si inteligenti, si atei prosti de tot. Romanul nu e prost, doar ca are o placere nemaipomenita de a sta capra pentru toata lumea

| Inferno explică (pentru Purec):

Eu doar am intrebat nu am afirmat nimic.

| Angel0 a răspuns (pentru Inferno):

"Sunt 2-3 adepti ai acestei teorii"
Asta era ineptia.Te faci ca nu o vezi.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

"Eu doar am intrebat nu am afirmat nimic"

Eu nu am zis ca ai afirmat tu ceva, ti-am raspuns la intrebare.

| Inferno explică (pentru Angel0):

Nu ma fac ca nu o vad, am si raspuns de ce nu este o ineptie, Peste 90% din psihologi afirma ce am afirmat eu mai sus, restul, dintre care mai toti nu au studii necesare, afirma ce ati afirmat dumneavoastra, asa ca-mi permit sa fac acea afirmatie.

| Angel0 a răspuns (pentru Inferno):

2-3 adepti inseamna 2-3 adepti.Stii sa numeri pana la 10?

| Inferno explică (pentru Angel0):

Eu nu am auzit decat de Howard Gardner ca ar sustine treaba asta, restul nu au studii.

| Angel0 a răspuns (pentru Inferno):

"nu au studii necesare"

Dr. Howard Gardner profesor la Universitatea Harvard are studiile necesare?

| Inferno explică (pentru Angel0):

Am pus ca el este printre cei care au, restul nu.

| Purec a răspuns:

SI nu mai te raporta asa de mult la niste cifre fara relevanta. Cine naiba a facut acele sondaje si cum au fost alesi cei testati? Cine si cum i-a testat? Iti pui si tu intrebari sau doar casti gura larg la toate dejectile? Cred ca ai buzele al naibii de mari, ca tot pupi dosul nemtilor. Nemtii de altfel iti zic clar ca sunt mult mai cretini decat iti imaginezi tu.La fel si polonezii. Oamenii cei mai inteligenti sunt in nordul Europei.

| Inferno explică (pentru Purec):

Eu ma spus ce scrie in statistici, daca doriti sa fie refacute si sunteti nemultumit de calitatea lor va sfatuiesc sa acesati http://www.statistici.ro/

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Nu orice statistica este neaparat adevarata. Orice om normal cand primeste o informatie incearca sa o analizeze si sa vada daca aceea informatie este corecta. Indiferent cine zice ceva, tu trebuie sa cerni informatia si sa vezi daca are fundament real. Daca tu faci altfel, e trist

| Inferno explică (pentru Purec):

Stati putin, deja duceti discutia pe un taramul absurdului, pai eu vorbesc aici din statisticile lui nea Ion si a lui Vasile?
Eu vorbesc din statisticile oficiale.

| Zenicide a răspuns (pentru Purec):

"Nemtii de altfel iti zic clar ca sunt mult mai cretini decat iti imaginezi tu."
Nu am mai ras asa de forte mult timp happy Ai fost recent in Germania sa vezi ce se mai intampla pe acolo? Cum arata? Ai pica pe cur si ti-ar sari mamaliga de la gura happy
Nu cred ca e nevoie sa mentionez ca au pierdut 2 razboaie mondiale, si tara lor e paradis in comp. cu Romania.

| Purec a răspuns (pentru Zenicide):

Nu am zis nimic de tara lor. Am zis strict de ei ca persoane. Daca tu nu sti9 sa citesti si o arzi aiurea pe aici, du-te si pupa-i in fund pe nemti.

| Zenicide a răspuns (pentru Purec):

Cum pot niste cretini sa aiba o tara exemplara? happy

| Purec a răspuns (pentru Zenicide):

Mergi la ei in tara si o sa vezi. Incearca sa vezi cati straini lucreaza la ei in domenile cele mai importante. Desigur ca sunt un popor muncitor si care nu accepta umilinte la fel cum o face poporul roman, dar nemtii sunt deaprte de a fi cei mai inteligenti

| Zenicide a răspuns (pentru Purec):

Strainii nu sunt folositi pentru ca fac o treaba mai buna, ci pentru ca fac treaba mai ieftin. La recitire, cand termini clasa a 8-a.

| Purec a răspuns (pentru Zenicide):

Asta sa i-o spui lui mutu, ca sunt folositi pentru ca fac rteaba ieftin. Am zis de domeniile importante. Esti actor? Faci pe prostul al dracului de bine

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Eu vorbesc din statisticile oficiale." - Dragul meu, la noi "oficial" nu ofera garantia corectitudinii... Poate intelegi daca te uiti la numerele folosite la referendum. happy Sunt curios daca ai si detaliile studiului din care ai luat aceste scoruri. Pentru ca obiectivitatea oricarui astfel de demers depinde realmente de a lua in calcul toti factorii, dupa cum spuneam mai devreme.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Tu ai luat in calcul faptul ca tarile enumerate mai sus au un sistem de invatamant difeir de al nostru?
Tu ai luat in calcul diferentele de educatie primita de la parinti (aia 7 ani si cam pana la 18)?
Sa fi sinceri in tarile alea viata e mai buna, adica oamenii au salariile mult mai mari si isi perimit mia mult timp cu familia.
Tu ai luat in calcul doar religi?

Si religia are anumite hibe, dar nu imi amintesc sa fi auzit la biserica (in foarte rarele oacazii cand ma duc, adica de sarbatori, ma duc cred ca de 2 ori pe an). La ora de religie de la scoala nu a zis nimeni nimic de faptul ca stiinta e rea, profu chiar ne incurajeaza sa ne folosim inteigenta, sa desbatem probleme (de natura religioasa sau si altele), sa punem intrebari.

Pe scurt, nu lua in calcul doar religia sunt diferente enorme intre noi si tarile alea. De cand sa fi ateu e sinonim cu a fi geniu si a fi crestin cu prostia si incultura?

Exista extremisti religiosi, iar aia chiar au ceva la "bibilica", dar nu generaliza.

P.S. Te rog sa-mi raspunzi la intrebari.

| RAY a răspuns:

Clar ca da

| Mădă0611 a răspuns:

Bineînteles, mai ales că, nu ştiu cum şi de unde, oamenii au asociat sintagma "crede şi nu cerceta" cu creştinismul/credinţa. Unii chiar spun că e poruncă, aşa că cercetarea, adică ştiinţa, e o încălcare a unei porunci divine. Cât de tare e asta.

| milan9 a răspuns:

Eşti tendenţios, cel puţin involuntar, atunci când nu ştii despre ce vorbeşti. În cel mai fericit cat te contrazici, pentru că Germania şi Polonia sunt două ţări foarte credincioase, în special Polonia...

| TrentonChase a răspuns (pentru milan9):

Prietene fa media, si spune cat iese..." ţara cu cei mai puţini credincioşi este Germania de Est, cu 52, 1% dintre respondenţi declarând că nu cred în Dumnezeu sau în vreo dogmă religioasă. În schimb, în Germania de Vest, doar 10, 3% s-au declarat atei. "

| martzian a răspuns:

Draga inferno, mi se pare ca o luam pe urmele lui Nyborg, ale carui studii sunt evident idioate pentru lumea academica serioasa. A face legatura intre credinta (cu referire la crestinul / omul religios practicant) si IQ denota o lipsa crasa de cunostinta in domeniu.

Nyborg si-a prins urechile cand a trebuit sa explice IQ-ul americanilor si cand a fost pus la colt pentru ca tarile religioase pe care el le dadea exemplu ca avand un IQ mic (in medie) erau dintre cele cu acces limitat la educatie, datorita saraciei. Aceiasi oameni, integrati in scoli si educati au rezultate mult superioare. Prin urmare nu religie = IQ mic ci saracie = educatie precara = IQ redus, etc.

Nu stiu de unde ti-ai luat tu informatia - ar fi interesanta sursa si detaliile, dar ma intreb daca:

1. "Credincios" este numit tot romanul si s-a luat din recensamant un numar al celor ce se considera crestini prin nastere sau studiul se refera la crestinii practicanti?
2. S-au luat in calcul si romanii de peste hotare? Este bine cunoscut exportul masiv de materie cenusie de la noi catre tarile din vest - fara a-i jigni cu nimic pe cei ramasi si fara a genereliza.

Ca o paranteza (si inchei) daca ne uitam la populatia de crestini practicanti din tara noastra vom avea surprize. Elitele bac-ului din anii trecuti sunt liceele apartinand acestor comunitati (si am dat cifrele daca va aduceti aminte, desi nu am avut nesimtirea sa trag concluzii deplasate). ATENTIE! Nu spun in nici un caz ca cei la care fac referire au un IQ mai mare din cauza credintei lor, ci doar ca sunt mai seriosi in ceea ce priveste educatia. Parintii isi dau silinta si lucrul acesta se vede. Ei nu au renuntat la carti in favoarea referatelor si sintezelor de pe net si au preocupari si activitati care le stimuleaza inteligenta. Veti avea surprize daca veti incerca un studiu care sa reflecte media IQ-ului...

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Pentru ca pentru viata asta nu iti trebuie multa inteligenta, doar sa ti castigi painea si sa L slujesti pe Dumnezeu.Sti ce zice Dumnezeu de inteligenta oamenilor? cauta in Biblie, citeste Biblia, oricum in cer nu vom mai avea ''inteligenta''

| rocco09 a răspuns:

Imi arati si mie te rog de unde ai luat statistica?

| casablanca40 a răspuns:

"Este o obsevatie personala si in acelasi timp obiectiva!" intelegi ce inseamna obiectiv?
"uite tocilaru` se cultiva" Se aplica tutror celor care citesc, indiferent daca esti ateu sau crestin. Am un ateu in clasa care mai este luat peste picior tocmai din cauza acestui fapt, iar crestinii din clasa mea sunt de genul " Hai la biserica sa ne rugam sa trecem la mate ", cluburi, buci etc.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Ce zici tu e foarte adevarat.Asta explica de ce un ateu are iq mai mare ca un crestin

| TrentonChase a răspuns:

"Putem spune ca dezvoltarea pe toate planurile a unei tari este direct proportionala cu inteligenta si invers proportionala cu credinta?" Categoric! Oamenii importanti in mare parte nu se vor comforma unei vieti religioase ele fiind perfecte doar pentru a controla oamenii de rand.

Cel mai ingrijorator mi se pare totusi ca romanii nostri sunt inca foarte superstitiosi, mai ales in mediul rural unde procentul trebuie sa fie pe undeva pe la 90%.
Astfel apar tot felul de clarvazatori pe banda rulanta, popi care citesc viitorul cu ajutorul N. Testament s.a.m.d.
Alt lucru ingrijorator este ca la noi majoritatea mai degraba accepta pseudostiintele ( ele potrvindu-se cu religia) decat stiinta pr-zisa care e la nivel foarte dezvoltat in alte tari.

Răspuns utilizator avertizat
| Mișika a răspuns:

''Un numar mare de biserici intr-o tara, este un semn ca acea natiune este slab dezvoltata (Inapoiata)'' Napoleon Bonaparte (Razboi si Pace Lev Nikolaevici Tolstoi), cred ca stia ce spune, desi acest adevar este relativ.

| surfer01 a răspuns:

N-ai văzut ce specimene avem numai aici pe forum?

Moare toată țara de foame cu toți credincioșii ăștia.

| DorDeL a răspuns:

M-am gandit la treaba asta exact ca tine dar sa fim seriosi. Cine e crestin getpeget in Romania? La biserica se duc doar oamenii de varsta a 3-a.Si oricum sa zicem asa dar eu nu ma bag in lupta dintre atei-crestini,eu doar am rabdare,dar faza cu inteligenta si credinta nu cred ca au legatura pentru ca, gandeste-te si tu, pe vremuri, in antichitate sa zic asa, oamenii erau si credinciosi si inteligenti, deci nu.

| tudormihai2001 a răspuns:

DA!