| perro12 a întrebat:

am o nedumerire.
In Biblie scrie ca Dumnezeu a facut pamantul dupa care si omul.Insa noi avem dovezi ca exista dinozauri, care au trait inaintea omului si nu scrie nimic despre asta in biblie, avand in vedere ca se presupune ca D-zeu a creat tot ce ne-nconjoara sau a luat o pauza de cateva milioane de ani si dupa aceea a creat omul?
Deci cu ajutorul dinozaurilor dovedim ca D-zeu nu exista?
Sa fie religia doar o metoda prin care uni lideri au incercat sa tina un popor in stransa legatura si chiar ai controla?
Apropo a-ti vazut "zeitgest" ce parere aveti?

HF. astept parerea voastra

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Perro12,
In Biblie, spune multe. Asadar, pornind de aici, spun ca - printre cele cinci carti care formeaza Pentateucul, cea importanta subiectului tau, este - Geneza. Prin urmare, expune ca lui Iehova (/Dumnezeu) nu i-a trebuit decat o saptamana pentru a crea lumea, si anume: in prima zi a separat lumina de intuneric. Dupa care A asteptat totusi cea de-a patra zi pentru a face ''doua deschideri, cea mare pentru a folosi zilei si cea mica pentru noapte''. Ne putem mira ca o singura zi a fost suficienta pentru a crea Universul si galaxiile, in timp ce mai multe zile au fost consacrate crearii ''animalelor salbatice si a speciilor respective.'' Bineinteles, omul a venit ultimul.
Si, da, putem spune si asa: '' religia doar o metoda prin care uni lideri au incercat sa tina un popor in stransa legatura si chiar ai controla'', - deci, putem intelege ca - ''religia'', ca si alte institutii sociale, are o structura organizatorica ce ia diverse forme. Deoarece este legata de clasa sociala, de etnicie/rasa; acestea creeaza deosebiri in cadrul comunitatilor religioase. Si, de astfel, deseori - si atitudinile politice difera dupa religie.
Cat despre ''zeitgest'' - parerile sunt impartite, fiecare acorda credit sau ba - relatarilor, asa dupa cum percepe, - doar ca - amintesc (sa spun asa) - noi, nu cunoastem istoria lui Iisus si a invataturii Sale decat prin mijlocirea Evangheliilor.

24 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

@Quiss

"Dovada o reprezinta fosilele speciilor gasite in cele mai improbabile locuri, departe de mediul lor de viata."

Serios?!? Ne spui ceva specii descoperite la mii kilometri de arealul lor? Sau schelete de mamifere din Pleistocen amestecate cu reptile din Cretacic, de-a valma, asa cum le-a surprins apa? Sau poate niste fauna oceanica pe varful muntilor? Felicitari, arheologii inca nu au gasit dovezi ale unui potop global si le-ai gasit tu pe internet.

| Razvan a răspuns:

Documentarul nu e deloc nereusit si daca esti la prima experienta cu modul de a judeca al americanilor mai-mai ca inghiti hapul.Citisem mult inainte sa vad trailer-ul documentarului si sa-mi atraga atentia partea financiara.Acolo,da e de 10.La partea cu religia nu e nicio noutate.Nu mi-a placut felul cum a sunat totul, EI marii americani, ei cu o istorie de nici o mie de ani ca popor EI au descoperit dom`ne ca religia are lacune mari. EI sunt cei alesi sa le deschida ochii lumi.Luati o pauza de modestie si iesiti din DC-uri pentru a va aerisi creierii.Inaintea voastra au luat-o cu mult "prietenii" vostri rusii, germanii & englezii
Era de asteptat ca Biblia sa fie cea mai controversata carte dar sunt sigura ca cei care au scris-o nu s-au gandit niciodata ca niste cuvinte pe care le poti interpreta fie in sensul lor fie metaforic pot provoca atata isterie in masa, pot justifica atatea crime "religioase" si pot lua atatia bani

| psiholoaga a răspuns:

Oamenii care au scris biblia nu aveau cunostinta de existenta dinozaurilor (secolul 1 d.H), deci iata si explicatia pentru care nu apar cu acest nume in biblie. Se spune ca dumnezeu a facut vietuitoarele, aici sunt incluse toate. Da, religia e o metoda prin care "liderii" controleaza popoarele, insa nu excluderea dinozaurilor din biblie demonstreaza asta.

| thealchemist a răspuns:

Cred ca intrebarea ta e doar de forma, esti impotriva religiei si incerci doar sa te bazezi pe asa zise concluzii rationale.

| ania a răspuns:

Sunt unii autori, pe care eu inclin sa ii cred, care spun ca in cartea Iov, care se presupune a fi prima din punct de vedere cronologic, animalul descris acolo si numit leviatan, e de fapt un dinozaur:
Nimeni nu e atat de indraznet ca sa-l intarate.
Vreau sa mai vorbesc de madularele lui si de taria lui si de frumusetea intocmirii lui.
Cine-i va putea ridica vesmantul?
Cine va putea patrunde intre falcile lui?
Cine va putea deschide portile gurii lui?
Sirurile dintilor lui cat sunt de inspaimantatoare! Scuturile lui marete si puternice sunt unite impreuna ca printr-o pecete.
Sunt ca niste frati care se imbratiseaza, se apuca si raman nedespartiti.
Taria lui sta in grumaz si inaintea lui sare groaza.
Partile lui carnoase se tin impreuna, ca turnate pe el, neclintite.
Degeaba este lovit cu sabia
caci sulita, sageata si pavaza nu folosesc la nimic.
Pentru el fierul este ca paiul, arama ca lemnul putred.
Sub pantecele lui sunt tepi ascutiti,
ai zice ca este o groapa intinsa peste noroi.
Pe pamant nimic nu-i este stapan
este facut ca sa nu se teama de nimic.
Priveste cu dispret tot ce este inaltat,
este imparatul celor mai mandre dobitoace.( Iov 42:10-340

| andre999 a răspuns:

Daca citeai Biblia si apoi te uitai la filmul acela care pentru un intelectual cultivat este 85% neadevar ai fi inteles ca Dumnezeu a facut intai animalele si apoi oamenii. Eu cand am vazut filmul ala m-am prapadit de ras de cat neadevar stiintific este acolo. Sa nu crezi nimic din filmul ala.
Ps Citeste noul testament si apoi vechiul testament.

| andre999 a răspuns:

RamiFlamenkita nu pot sa cred ca tu poti sa traiesti cu ideea ca nu este nimic mai mult decat acesta viata. Cum de nu iti ei zilele, ce rost ai tu aici? De unde vii, incotr-o te duci? Iti dai seama cat de stupida si nefolositoare este existenta ta in momentul asta.
"Fara Dumnezeu, omul ramane un biet animal rational si vorbitor, care vine de nicaieri si merge spre nicaieri. Si el ramane asa chiar daca este laureat al premiului Nobel sau maturator"
Petre Tutea.

| Adyr0 a răspuns:

Cuvantul dinozaur a fost inventat in anul 1842 de catre Richard Owen. Biblia a fost terminata complet cu ~2000 de ani in urma, in greaca si in ebraica, deci e normal sa nu existe termenul de dinozaur. In Biblia englezeasca a lui King James, din anul 1611, exista 2 creaturi care pot fi indentificate cu dinozaurii, si anume "behemoth" si "leviticus" care sunt descrise in "Book of Job". Asta este cartea din Biblie care demonstreaza ca oamenii si dinozaurii au locuit candva impreuna pe Pamant, nu acum n-spe milioane de ani.

Uite si un site stiintific unde poti sa te convingi ca ceea ce scrie in Biblie nu e minciuna: http://www.genesispark.org/genpark/ancient/ancient.htm

In Zeitgeist spune ca Isus a fost nascut pe 25 decembrie. Teapa ca in Biblie spune ca Isus a fost nascut cand "in tinutul acela erau pastori stand pe camp si facand de streaja noaptea in jurul turmei lor" (Luca 2:8). Sa-mi arati si mie ciobani care ies in toiul iernii cu oile la pascut, sau vaci sau oricare alt animal cu care se iese in turma la pascut. Deci tot ce zice Zeitgeist despre Isus este FALS.

| greudespus a răspuns:

Eu cred in biblie. Dar nu cred ca noi am inteles ce scrie acolo.Este clar ca geneza cap 1, 2, 3, 4 sunt cele mai grele din toata biblia.Moise a scris geneza acum 3500 de ani.Este clar ca in geneza nu gasim adevarul despre cum a facut efectiv D-zeu intregul univers.Cred ca nici nu isi propune, pentru ca relatarea este foarte sumara. Dar mesajul central este ca a avut loc o creatie, conforma cu dorinta lui D-zeu, si care a mers exact cum si-a propus.Deci este suveran, atotputernic si indreptatit in a cere inchinare.
Si mie imi pare ca etapele descrise sunt mai degraba limitarile de intelegere ale unui om, decat adevaruri de necontestat.
Adica, pamantul exista in ziua1, dar soarele, luna si stelele, inca nu.Pai stim ca soarele inmagazineaza 99, 9 procente din masa galaxiei.Deci este forta principala care tine galaxia.Nu este rational sa faci intai soarele si apoi pamantul?
Eu nu ma indoiesc de puterea lui D-zeu de a creea ceva, dar stiu ca este o minte ordonata, care iubeste armonia, si nu vad ce motiv are sa lucreze haotic.Asadar luati mesajul cartii, nu neaparat felul de a lucra. Daca D-zeu ar explica astazi unui invatat, tot nu cred ca ar pricepe totul legat de felul in care a creeat universul, darmite unui om din epoca bronzului.Totusi moise a facut o treaba extraordinara, in felul in care prin cuvinte putine, reda informatii vaste.Aici se vede inspiratia divina in a-l ajuta sa formuleze niste adevaruri relative, folositoare omului la acea vreme.Astazi teologii se cramponeaza de niste dogme sterpe, si in loc sa-i ajute pe oameni sa faca un pas inainte catre D-zeu, mai rau inspaimanta cu ideea ca ei inteleg geneza si cine nu-i crede pe ei, nu are credinta in D-zeu. Din toata biblia putine sunt adevarurile cu valoare de mantuire, si anume acelea care ni le-a spus Cuvantul intrupat insusi:sa credem ca exista un singur mijlocitor intre om si D-zeu, care este jertfa de ispasire pentru oricine crede in El, si care a inviat dupa cum spusese scriptura, si care va invia toti mortii din toate timpurile, spre judecata. Aceasta va fi abia dupa ce va reveni in slava sa, pe norii cerului pentru a-si lua cu El pe cei drepti morti sau vii la data venirii Lui. Ceilalti morti vor invia spre rusinea lor(caci vor arde ca miristea uscata).
Toate celelalte adevaruri nu sunt baza evangheliei (a vestii bune), si nu trebuie sa ne fie frica sa le respingem, daca avem intelesuri noi. Evanghelia insa nu se negociaza, este baza mantuirii fiecaruia.
Deci cine crede in intruparea lui D-zeu in pruncul Isus, si crede si in invierea tuturor mortilor spre judecata (in ziua aceea ), sta pe ceva solid, si sa ramana in ceea ce are. Restul nu mai este adevar absolut, ci este adevar relativ care are menirea (sau a avut) sa pregateasca omenirea pentru Adevarul evangheliei.
Eu cred ca oamenii de stiinta nu sunt cu totii idioti cand spun ca soarele are 4, 5 miliarde de ani, sau ca omenirea are minim 120 000 de ani. Sau ca Calea Lactee are cam 100 000 de ani lumina in lungime si 10 000 de ani lumina in latime, si ca ar fi cam circa 500 de mii de astfel de galaxii in intreg universul.
La fel de adevarat ca prin stiinta niciodata nu se poate ajunge la adevarul teologic, cum ca exista universul vazut si cel nevazut, cum ca exista D-zeu, cum ca suntem calauziti si asteptati cu dragoste la linia de sosire.Stiinta lucreaza cu ce vede, masoara, sau defineste matematic, adica cu marimi si legi fizice observabile. Realitatea lui Dumnezeu este nevazuta, deci nu face parte din studiul stiintei, insa intervine si genereaza schimbari in lumea observabila.Deci stiinta are limitele ei, si teologia limitele ei.Ma bucur ca exista preocuparea de a cunoaste, in orice directie.Este spre binele umanitatii sa cunoastem, indiferent daca ne ataca interesele egoiste (biserica nu vrea sa-si piarda credibilitatea, iar oamenii de afaceri nu doresc eliberarea omenirii de sub jugul lor. Ex: tehnologii solare de deplasare inseamna falimentarea celor pe baza de combustibili fosili, etc)

| otilia88 a răspuns:

Citeste despre pariul lui Pascal( apropo om de stiinta). Sf. Augustin spunea "In legatura cu toate lucrurile care se supun intelegerii noastre consultam nu pe un om care, vorbind, face ca glasul sa-i rasune in afara, ci acel adevar care troneaza inlauntrul mintii noastre si pe care probabil, suntem stimulati prin cuvinte sa-l consultam. Acest adevar, prin a carui consultare ajungem sa aflam ceva si care locuieste in omul launtric, a fost numit Hristos, adica neschimbat-oarea si eterna intelepciune a lui D-zeu. Aceasta intelepciune o consulta orice suflet rational, dar ea se dezvaluie fiecaruia numai in masura in care este in stare sa o primeasca, potrivit propriei sale - bune sau rele -vointe". Altfel zis raspunsurle la unele intrebari la gasesti in tine, daca iti folosesti putin neuronii.
Cat despre ''zeitgest'', se discuta mai mult problema religiei, si nu atat cea a credintei.

| AdelinaC a răspuns:

Dumnezeu a creat pamantul, animalele si apoi oamenii.In Biblie scrie ca a creat animalele, nu le ia pe toate pe rand(adica nu zice ca a facut caini, pisici, vulturi, etc). Iar oamenii au existat si in perioada preistorica.
Religia este o forma de manipulare dar depinde cum o iei.Important este sa te iei dupa religia cea adevarata, nu dupa toate sectele, sa crezi in Dumnezeu.

| ChristinaO a răspuns:

Parerile sunt impartite la acest capitol. exista multe lucruri care nu se leaga, si care nu prea au logica. Daca ne gandim bine, Biblia a fost scrisa cu mult timp in urma, in vremuri in care oamenii credeau inca ca tot ce zboara se mananca, asa ca nu ai de unde sa stii daca totul e adevarat.Sincer,mie imi este cam greu sa cred ca omul a aparut asa, de la Adam si Eva, deoarece, doi oameni nu aveau cum sa populeze tot Pamantul, nu? Pe de alta parte, nici teoria cu evolutia imi vine greu sa o cred.de ce acum nu mai evolueaza nimic? ar putea fi si din cauza ca nu mai are ce sa evolueze, s-a ajuns la maximum, dar nu se stie.Eu consider ca crestinii astia, care fac totul ca la carte, sunt niste disperati(fara suparare, e adevarat). Nici eu nu prea stiu ce sa cred, exista Rai si Iad, nu exista, exista Dumnezeu, sau alta putere divina sau nu. Poate ca vom afla candva...sau poate nu

| amaadina a răspuns:

Pai daca nu Dumnezeu a creat lumea, atunci cine? si cine ne'a creat si pe noi?
Cine suntem?,
De unde venim?,
Unde ne ducem?
Daca imi raspunzi serios la intrebarile astea, voi admite si eu ca Dumnezeu nu exista.winking

| amaadina a răspuns:

Apropo... nu mai cerceta asa mult treaba cu Dumnezeu, bisericile, masonii si illuminati, ca vei ajunge la concluzia ca poate nu existi, sau ca tot ce se intampla e un vis, sau alte prostii de'asteawinking

| Nirvana a răspuns:

Ma crezi ca si eu am aceeasi intrebare ca tine? M-am documentat si am citit ca de fapt Dumnezeu a pus fosilele de dinozauri ca sa ne duca in eroare. Asta e ceea ce am citit. Mi se pare o bazaconie. Stiu ca exista o forta acolo care are grija si noi si ne vegheaza, dar sunt unele lucruri care nu se potrivesc. Nu putem sa acceptam tot ce ni se da drept corect. Trebuie sa ne punem intrebari! Religia a fost dintodeauna cel mai controversat subiect. Nu cred ca stie nimeni de pe TPU raspunsul. Daca exista adevar acesta este foarte bine ascuns de cei pe care il afecteaza.

| MikeRowe a răspuns:

Pai nu or gasit astia o minciune despre aparitia dinozaurilor

| Sweet00gum a răspuns:

Mai intai a facut animalele si abia apoi pe om.
. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra.
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mişune apele de vietăţi, fiinţe cu viaţă în ele şi păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Şi a fost aşa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape şi toate fiinţele vii, care mişună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, şi toate păsările înaripate după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Şi le-a binecuvântat Dumnezeu şi a zis: "Prăsiţi-vă şi vă înmulţiţi şi umpleţi apele mărilor şi păsările să se înmulţească pe pământ!
23. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"

andarstend?

| Cori_7775 a răspuns:

Poi, nici eu nu prea cred in aceasta divinitate, tind mai tare sa cred in teoria evolutionista decat in cea creationista. Si parerea mea este ca omul in general ar trebui sa mai tina cont si de faptul ca are capacitatea de a rationa, nu vine d-zeu sa il conduca, datorita ratiunii sale traieste ca daca nu ar fi aceasta ratiune poate nu ar mai exista nici vointa.

| Quiss a răspuns:

In Biblie s-a urmarit evolutia omului, a poporului evreu, calea spre mantuire, dragostea lui D-zeu. Biblia nu e un manual a speciilor care au fost; doar pentru faptul ca nu-i pomeneste nu inseamna ca n-au fost. Pur si simplu de ce ar fi trebuit sa-i pomeneasca? Ai nevoie de ceva mai multe decat dinozauri ca sa incerci macar sa pui problema ca D-zeu nu exista.
Si iti scapa din vedere ceva... potopul. Atunci toti oamenii si toate animalele au murit, mai putin cei din arca. Apa a crescut asa mare ca a acoperit si muntii cei mai inalti. Dovada o reprezinta fosilele speciilor gasite in cele mai improbabile locuri, departe de mediul lor de viata.

| perro12 explică:

@Alex's Style Nu am voie sa pun intrebari? Sunt nedumerit, cer explicatii. daca nu stii nimic legat de subiect te rog sa te abti si gata happy.

HF

| Blablabla_8623 a răspuns:

Asa cum mi-a spus si mie cineva Dumnezeu e ca vantul : nu il vezi, dar observi consecintele lui. (pentru cei care au nevoie sa-L vada pe D-zeu. fara suparare) Nu ai nevoie sa-L vezi pe Dumnezeu in carne si oase ca sa crezi in El.

Cat despre dinozauri si intrebarea ta Quiss zice foarte bine.

| alexx_8375 a răspuns:

Ma prietene du-te tare ma laughing nu poti sa dormi la noapte happy? doamne ce oameni... ( vede omul un film si gata ma devin destepti si vor sa afle tot mai mult laughing )

| anonim_4453 a răspuns:

Eu cred ca Sweet00gum ti-a aratat totul destul de clar... in rest te poti documenta din alte surse (un om de stiinta sau un preot), care sa-ti explice mai bine, daca te framinta atit de tare aceasta intrebare... Insa eu iti zic cu siguranta ca DUMNEZEU EXISTA!
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In biblie este pomenit, leviatanul, ca fiind cel mai puternic animal. dar nimeni nu stie care e acela leviatan, si carui animal ii spuneau oamenii de atunci, astfel.