| Infernia a întrebat:

Daca Iisus nu ar fi fost crucificat ci omorat cu pietre, decapitat, sau spanzurat care ar fi simbolul crestinismului azi?

Răspuns Câştigător
| Drolja a răspuns:

Sa incerc sa iti explic.
Cred ca stii de ce Iisus a venit pe pamant si de ce a trebuit sa moara, nu trebuie sa lamurim si asta, nu?

Acum, crucificarea este cea mai grea moarte. Nu iti pot explica cu cuvinte sofisticate ci voi fi cat mai clara. Sa ai cuie in palma si in picioare si spini in cap, da doare, insa nu iti provoaca moartea. Stai atarnat de o cruce. ranile durandu te si iti doresti sa mori, dar nu poti. Trupul vrea sa iti cada, dar mainile sunt pironite nu se pot misca, iti dai seama cat de dureros e. Iti aduni toata puterea pe care nu o mai ai si iti ridici trupul.
In acel moment nu ai nici aer si trebuie sa faci eforturi pentru a te ridica sa iei o gura de aer. Imagineaza ti putin cat de greu este, pune te in locul Lui.
Crucificarea, e o moarte care dureaza zile. zile bune. Te crucifica luni si mori miercuri, joi. Insa, se stie ca Iisus a murit in prima zi.
Acum, din ce ti am descris cred ca ti ai dat seama caci crucificarea e moartea cea mai grea. Atunci El a luat pacatele asupra lui.
Daca ar fi fost decapitat, El nu ar fi suferit, iar pacatele nu l ar fi durut, iar jertfa nu ar fi avut nici un folos.
Plus ca pe vremea aceea, rastignirea era cea mai grea moarte, folosita numai pentru cei mai rai oameni.

Sper ca ai inteles ceva din ce m am chinuit sa iti explic!
Felicitari pentru intrebare!
sper ca te am lamurit! big grin

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Era un comic pe un site că dacă Isus ar fi fost ucis acum 10-20 de ani, probabil toţi creştinii ar fi purtat scaune electrice la gât sau spânzurători laughing.

| EmaS a răspuns:

El s-a facut blestem pentru noi la cruce, pentru ca a luat pacatele noastre asupra Lui.Galateni 3:13,, Hristos ne-a rascumparat din blestemul Legii, facandu-Se blestem pentru noi -fiindca este scris:blestemat e oricine e atarnat pe lemn.,,

| Angel0 a răspuns:

Pui intrebari doar ca sa para interesante, dar nu-ti dai seama cata ignoranta se ascunde in spatele lor.

| FucktheSystem a răspuns:

Piatra, strangul sau cutitul.

| DorelSudoru a răspuns:

O piatra sau o secure banuiesclaughing

| Kosuchin a răspuns:

Nu.
De ce? : Nu exista. Punct.

| lplostonyou a răspuns:

Buna.Soarta nu o alegem noi, noi suntem doar niste actori in acest film al vietii, dar ce putem face noi este sa ne jucam rolul mai prost sau mai bine.Paste Fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil steaua lui david.sau semiluna.sau un meteorit lovind un cap.dar uite ca dumnezeu a vrut asa, si profetii vechiului testament au profetit cu mult inainte ce avea sa se intample.iar cei ce l-au rastignit pe Iisus nu stiau ce fac, dar conducatorii lor stiau.si erau conducatori religiosi, dar erau orbi si surzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfanta ghilotina e cea mai plauzibila teorie al eventualului simbol la care crestinii ar cotiza nestingheriti, crucea reprezinta doar un obiect artizanal pe care a "fost" atarnat Isus, daca ar fi murit pe magar, am fi chinuit milioane de animale ca sa le taiem urechile si sa ne facem noi medalioane, talismane. Daca murea de ghilotina am fi inceput altfel rugaciunile, poate am fi atarnat si o lama de aur deasupra capului nostru, stiu ca suna stupid dar mai cititi inca o data Adam si Eva sa vedeti cata paranoia exista in randuri.Acum ca sa nu se faca de ras, au introdus stilul scrierii intr-unul metaforic, simbolic...ma lasi? era sarpe frate, care se freca cu... ulei.
Ema, te rog, ai soarec performant, fa-ti de cap!batting eyelashes