| daana a întrebat:

Am si eu o problema. Imi cer scuze daca s-a mai pus aceasta intrebare, dar eu vreau un sfat personal. Stiu ca niciodata nu o sa se ajunga la o concluzie. Eu sunt atee si i-am spus mamei acest lucru. Nu numai ca i-am spus, dar i-am dat si argumente puternice. Am discutat mult timp. Ea a incercat sa ma convinga, dar eu am ras de ea. Acum nu mai stiu cum sa dau inapoi. S-a suparat foarte tare, a zis ca nu poate crede ca a crescut asa copii, a regretat ca nu m-a invatat cand eram copil despre Dumnezeu. Am dezamagit-o, din pacate, si imi pare rau. Nu poate intelege (sau nu vrea), argumentele pe care i le- am dat. A zis ca fara Dumnezeu ar fi moarta. Dar eu consider in proportie de 90% ca am dreptate, pentru ca am analizat dovezile, am citit, si sunt aproape convinsa ca nu exista nici o forta supranaturala. I-am zis ca daca un om de stiinta-geniu, imi zice ca exista Dumnezeu.eu cred. Ea crede cu tarie in biblie. Desi i-am spus ca e o carte de primitivi, care cere omului sa se umileasca in ultimul hal ( sunt multe citate care arata ca omul nu are nici o forta-nu trebuie sa se increada in fortele lui, nu poate sa ridice singur un fir de pai, etc.), ea nu crede. A zis ca sunt o pacatoasa, ca nu stie cum pot sa gandesc asa, ca sunt proasta, ca ii e mila de mine.Pe ea o ajuta cand se roaga, dar cred ca de fapt o ajuta subconstientul ei. Dar sincer mie imi este mila de ea pentru ca are niste iluzii, vise care nu se vor indepini niciodata. Crede ca va avea o viata vesnica, in paradis, pe pamant. (asta daca va fi buna, daca va face eforturi ). Am vrut sa-i deschid ochii, dar nu am reusit. Si imi pare rau. Pt ca e mama mea. Si traieste in minciuna. Ma doare acest lucru. Dedica foarte mult timp studiului biblic. Intrebarea e : cum sa fac sa ii treaca supararea? Cred ca nu am nici o sansa cu ea pentru ca e prea indoctrinata. E legata la ochi. Eu am citit si sunt aproape sigura ca nu exista Dumnezeul din bibile, pe care il iubeste ea atat. Cum Dumnezeu, daca e asa mare si puternic, si a creat Universul, poate fi gelos, orgolios, egoist etc?
Si ma doare ca ma dispretuieste, ca ma considera un om de nimic pentru ca nu cred in ceva ce nu am vazut niciodata. A zis ca daca eram in trecut trebuia sa fiu omorata cu pietre. Iubeste mai mult ceva ce nu vede, decat pe fata ei. E foarte trist. Ma descurajeaza ca o sa am o viata extrem de grea si ca nu o sa intru la nici o facultate. Imi pare extrem de rau ca am asa o mama.
Ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Georgiana21 a răspuns:

Te unde stii tu ca Dumnezeu e gelos, orgolios si egoist? Datorita Lui ai o familie; datorita Lui existi. Faptul ca uneori te simti singura, ca nu te ajuta nimeni nu dovedeste lipsa Lui din viata ta. Pentru ca va veni o judecata unde fiecare va plati pentru pacatele sale, important e sa te caiesti pentru ele si vei obtine iertarea Lui. E pacat, caci tu traiesti in minciuna, nu mama ta. Si daca nu exista Dumnezeu cum spui tu, atunci Iisus, fiul Sau al cui fiu e? Existenta Lui este dovedita; pacat caci tu te lasi influentata probabil de un anume tip de muzica sau de anturaj. Va veni o vreme cand iti va parea rau pentru lipsa ta de credinta.

33 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sigur ai o problema si eu sunt ateu, sa nu mai faci presiuni asupra nimanui sa-si schimbe convingerile. Avem fiecare libertatea sa credem in ce vrem. Poti avea discutii contradictoii pe argumente dar nu poti sa impui. Daca vrei sa te desfasori in probleme de ateism ai aici pe TPU niste lupi batrani in ale religiei si te serveste imediat, daca le faci fata treci proba de foc, altfel te zdrentuie.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mie mult mai grav mi se pare faptul că spui că vei avea o viaţă extrem de grea şi că nu o să intri la nicio facultate.
Faptul că maică-ta este teistă îndoctrinată şi legată la ochi... deja e total irelevant.
Sfatul meu: Fugi cât mai repede de-acolo, un viitor cu părinţi îndoctrinaţi şi care-ţi dau în cap din toate punctele de vedere nu poate exista!
E supărată că i-ai spus că nu există fantoma sfântă, virgine dătătoare de viaţă şi că refuzi să fii omorâtă cu pietre doar pentru că ai îndrăznit să gândeşti? Atunci înseamnă că nu merită să-ţi fie mamă!
Respectul pentru părinţi NU trebuie să fie necondiţionat şi, în ciuda tâmpeniilor de le citesc constant aici pe acest site, părinţii sunt adeseori nişte oameni care nu merită nici măcar să respire acelaşi aer cu oamenii darămite respectaţi.
Cât mai repede cu putinţă fugi din casa săracă şi îndoctrinată religios.
Învaţă cât mai mult, deprinde-te într-o meserie şi FUGI! Acolo nu e de stat!
Mult succes!
Un ateu care cunoaşte opresiunea majorităţii creştine şi-o resimte aproape zilnic!

| AvalohAlyn a răspuns:

Mie imi este mila de tine, sincer.Fiecare are parerea lui.Nu ar trebui sa existe cearta intre voi din cauza credintei.Ati putea asa de bine sa va intelegeti si cu credintele diferite. Tu nu crezi, ea crede, viata merge mai departe.Nu incerca sa-i impui sa nu creada fiindca nu e placut asa cum nu iti place tie sa iti impuna sa creada.Si nu se stie care e adevarul absolut, eu nu stiu de unde atata convingere din partea ta fiindca nici oamenii de seama de stiinta nu pun asa multa incredere 90%, 100%. Fii fericita asa cum esti si incearca sa cauti binele tuturor, indiferent de credinta.

| Alphawolf a răspuns:

@siwel
Este foarte amuzant raspunsul tau. Raspunsul tau este format din strategii si tertipuri, iar tot raspunsul = propaganda. Specific religios.

| cristi202 a răspuns:

Te intreb, in legatura cu ce face omul, cit de mare e forta lui? Sotia mea a iesit doar ca sa faca 200 m pina la o vecina, alaltaieri, si a avut un accident cu un scuter care a trintit-o si s-a lovit la cap, si a ajuns la spital. Putea fi si mai rau: azi sa o inmormintez. Multi altii asa au facut. Si au fost accidente si mai stupide, in care nu era cazul sa se moara. Cit de mult poti controla viata ta? Daca ai fi realista, ai recunoaste ca prea putin, caci prea adesea suntem condusi de imprejurari, de circumstante, fara a putea face nimic. Azi poate mai esti, dar cit de sigura esti ca vei fi si miine, sau poate doar deseara? Gindind realist, iti dai seama ca de fapt esti mult mai mica si mai neinsemnata decit crezi. De fapt, pentru ca te consideri a fi cineva, nu poti sa il gasesti pe Dumnezeu, si de aceea ai ajuns atee. Cind te vezi mare si privesti doar in jos, nu poti privi in sus, acolo unde de fapt Il poti gasi pe Dumnezeu, caci El e nespus mai mare ca tine, ci doar vazindu-te mic si neinsemnat, asa cum si esti, poti privi in sus, si sa-l vezi pe El. Ai argumente pentru ateism? As vrea sa le aflu si eu. Eu am fost ateu. Si am ajuns sa cred. Si la fel iti pot dovedi, atit prin argumente logice, cit si prin imprejurari in care am vazut cum Dumnezeu efectiv a actionat, forta credintei, a existentei Sale. Si au mai fost multi atei care au ajuns sa creada. Insa niciodata nu am auzit de vreun credincios care sa devina ateu. Da, poate s-a lasat de credinta, dar nu a devenit nimeni niciodata din credincios ateu. De ce oare? Si inca ceva: fara Dumnezeu, si eu as fi azi mort. Pe bune. In 1998 am fost bolnav grav, si doar o minune de la El m-a salvat. Si asemenea cazuri oricind pot sa iti aduc ca marturie. 10. 20. 30. 100. Cite vrei. Cum vei explica minunile intimplate in vietile unor oameni, care, ca si mine, sau ca mama ta, nu pot decit sa spuna ca fara Dumnezeu ar fi morti?
De unde ai ajuns la concluzia ca Dumnezeu este orgolios, gelos, egoist? Ai ajuns sa Il cunosti ca fiind asa? Sau e din auzite? Eu Il cunosc un pic, am avut "de-a face" cu El, si pot spune cum spune Biblia, ca este dragoste, dragoste desavirsita. Am avut prieteni care m-au parasit cind am avut nevoie, insa El nu a facut-o niciodata, mereu a fost linga mine la nevoie si m-a ajutat. Nu inteleg cum poti sa il vezi asa, cine sau ce te-a determinat sa il vezi asa.

| Parintele a răspuns:

Sustine-ti ideile. Lasa-ti mama sa-si vada de fantomele ei, nu ai cum s-o mai convingi de acum atat timp cat vezi bine ca este indoctrinata religios. Nu te lasa influentata de ea atunci cand iti spune ca o sa ai o viata grea sau ca nu vei reusi la facultate, tu stii bine ca asta depinde numai de tine, de cat de bine te pregatesti. Oricum nu ceda presiunilor celorlalti religiosi, comunitatea noastra a ateilor este din ce in ce mai numeroasa in romania si din ce in ce mai multi tineri, adolescenti isi dau seama ca religia este un basm prost. Deasemeni si pe acest site, TPU, suntem majoritatea atei, agnostici sau liber-cugetatori, iar ca religiosi sunt doar o mana de prozeliti pe care-i poti usor ignora.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Credinta/ateismul este ceva ce tine de intimitatea fiecaruia, sunt de parere ca fiecare are dreptul sa creada/sa nu creada in ceva, nu trebuie blamati niciunul si ca nu trebuie sa faci prozelitism in nici un sens. Asa fiind cred ca ai gresit incercand s-o determini pe mama ta sa renunte la credinta. Poti avea o discutie cu ea, sa-i spui ca ai gresit, te-a luat valul, avantul tineretii, sa-i ceri scuze si sa-i spui ca te vei gandi mai bine pe viitor. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Dragostea dintre parinti si copii nu are nicio legatura cu religia si cu credintele acestora. Nu stiu in ce masura te dispretuieste mama ta, probabil insa tu o dispretuiesti cel putin la fel de mult din moment ce o caracterizezi aici ca indoctrinata, legata la ochi si manata de iluzii si chiar declari cu lejeritate ca iti pare rau ca ai o astfel de mama.
Indiferent de credinta ta, respectul fata de parinti trebuie sa fie neconditionat, deci singurul meu sfat este sa iti respecti parintii, sa le respecti deciziile si optiunile si sa respecti credinta lor chiar daca aceasta contravine conceptiilor tale. Sunt convins ca nu ai ce pierde facand asta, iar in timp respectul oferit ti se va intoarce.

| siwel a răspuns:

Draga daana,
Eu sunt credincios si il iubesc pe Dumnezeu si sunt tata si imi iubesc si copiii. Si ma pun si in pielea ta si ma pun si in pielea mamei. Si pe mine m-au tarat parintii la biserica ca si copil si adolescent si am urat religia. Si nici acum nu mi-e simpatica.
Hai sa o luam pe rand: in primul rand afirmatiile tale ca crestinismul e nerezonabil si nu poate fi sustinut stiintific, dupa aceea iti voi spune si ce cred cu privire la situatia ta cu mama.
Din discutiile mele cu ateii de pe situl asta si in alta parte, ateismul e mult mai subtire stiintific, logic si filosofic decat teismul crestin. Majoritatea intemeietorilor stiintelor exacte sunt crestini. Majoritatea castigatorilor de nobel in domeniul stiintei sunt teisti. Ce mai vrei? Varful in domeniul cercetarii genetice, seful proiectului genomului uman a fost ateu si s-a convertit la crestinism studiind nu Biblia, ci structura genetica umana in toata complexitatea ei. E Francis Collins. Si-a dat apoi seama ca scriptura nu e demodata, ci perfect in acord cu stiinta. Cauta-i situl pe net. Sunt zeci de profesori de Oxford, Harvard ca sa iti spun de cele mai proeminente scoli din lume care sunt crestini.
Ideea ca nu ar fi oameni de stiinta crestini e o magarie a propagandei religiei atee. In general disputele care le gasesti pe net din abundenta dintre marii preotii ai religiei atee si oameni de stiinta crestini sunt castigate cu brio de crestini. Cauta pe youtube, daca sti engleza, dezbateri dintre Dawkins si Knox dintre Craig si Hitchens, dintre Souza si Shermer. Acolo ai toata stiinta discutata, filosofia, logica si ce vrei in favoarea celor doua pozitii, facute de oameni care predau la Oxford (si ateul si crestinul), de oameni cu doctorate in fizica, filosofie etc. Depune munca asta pentru a fi o atee care a cercetat. Altfel poti fi doar o credincioasa atee, care crezi in ce iti spun alti atei din manipularea cu masca stiintifica publicata in bibliile atee ale lui Dawkins sau Hitchens. Daca ascultam doar o sursa se cheama ca NU suntem documentati, ci doar creduli? nu? Apropo, in general, ateii cu care am discutat nu au in primul rand motive rationale pentru a fi atei, ci motive personale: i-a traumatizat un parinte bigot, au fost traumatizati de religia prost inteleasa, vor sa se culce cu ceva fata sau baiat si stiu ca in religie asta e rezervat pentru casatorie, vor sa poata trai viata in mod egoist si ei sa fie dumnezeul propriei vieti. (Nu ca eu nu m-as lupta in continuu cu egoismul si prostia mea). Deci nu e un ateism la care multi au ajuns in urma ditamai studiului meticulos al dovezilor stiintifice, ci doar au cautat un refugiu intelectual care sa le justifice stilul de viata ales. Huxley, unul dintre cei mai ferventi atei a recunoscut pe finalul vietii ca motivul lui principal pentru ateism a fost ca a vrut sa aiba libertatea sexuala neingradita. Intelegi?
Ok, hai sa revenim la conflictul cu mama ta. Eu ca tata ma astept ca copiii mei sa vada in viata mea pe Iisus si sa vada dragoste neconditionata pentru ei. Deocamdata asa spun, dar sper sa spuna si la adolescenta ca: ‘am un tata grozav, un prieten adevarat, un om integru intelectual, un om de incredere si unul pe care ma pot baza’. E parte din integritate sa le dau sa citeasca si sa se documenteze cu privire la toate pozitiile: atee, new age, ale altor religii. E normal sa isi puna intrebari si sa ajunga la propriile lor concluzii. Pe de alta parte, stiu ca eu personal l-am experimentat real de multe ori pe Dumnezeu in viata mea si a familiei, si si ei l-au experimentat, fara ca eu sa fiu acolo si fara ca eu sa stiu de asta. Pt ca daca Dumnezeu exista, El e viu, activ si comunica. Dumnezeu se poate descoperi pe sine fara nici o problema. Si tie, doar sa vrei. Pt ca El e un gentleman: nu se baga acolo unde i se intoarce spatele!
Cum mie nu mi-e draga religia, nu cred ca copiii mei vor avea ceva de-a face cu ea si deci sper ca nu va fi necesar sa se lupte cu ipocrizia din sistem. (Apropo sa stii ca ipocrizia nu a confiscat-o religia crestina, am intalnit foarte multa ipocrizie in religia atee).
Imi pare rau ca poate mama ta te ameninta si nu incearca sa te inteleaga si sa te lase sa explorezi in voie. Intr-un fel o inteleg pentru ca ea e convinsa de ce crede si probabil incearca sa te preseze. Ceea ce probabil nu realizeaza e ca cu cat te preseaza mai mult, cu atat te indeparteaza mai tare de ea si de pozitia care ii e draga ei.
Ma rog sa am si eu intelepciune, si sa pot sa ma abtin de la a manipula sau a face presiuni asupra copiilor pentru ca e greu atunci cand chiar esti convins de ceea ce crezi. Dar cred ca fara a acorda libertate totala nu exista dragoste. Dragostea poate inflori doar in climatul de libertate totala in ce priveste propriile convingeri. Ma rog ca mama ta sa inteleaga ca daca te iubeste va trebui sa te lase sa ajungi la concluziile tale singura. Daca in schimb tu o iubesti pe mama ta ar trebui sa te pui serios pe studiat si sa nu ai prejudecati fata de crestinism doar pentru ca propaganda religiei atee iti spune ca crestinismul nu e stiintific. Prejudecatile nu fac nici ele parte din dragoste. Daca tu o iubesti pe mama ta, ar trebui sa te documentezi. Poate ea nu stie sa iti indice sursele unde sa studiezi. Uite poti incepe cu un sit al unui utilizator TPU care e biochimist si are peste o suta de articole in romana despre stiinta si ateism si crestinism. Asta e situl: http://wordarmy.org/
Mama ta probabil ca te iubeste. Probabil ca nu stie exact cum sa iti arate iubire hristica cu daruire de sine si cu acceptare neconditionata. Dar cred ca poate sa invete asta si cred ca daca il cunoaste pe Iisus si nu doar religia ei se va schimba.
Eu am inceput sa inteleg ca Iisus nu ma cheama la o religie, ci la o relatie. Religia din pacate e de multi pervertita, dar asta nu inseamna ca toti cei religiosi sunt bigoti. Religia atee are multi bigoti care cred cu gura cascata ce zic preoti lor. Te invit si eu nu la religie, ci la a redescoperi proaspat cine e Iisus. Te provoc sa citesti cele 4 Evanghelii si vei intalni cea mai tandra, iubitoare, puternica, neipocrita, si plina de pasiune persoana care a umblat vreodata pe pamantul asta!
Sper sa te ajute ce ti-am scris. Cu mult drag.

| Duhovnicul a răspuns:

Nu poti face nimic sa ii schimbi credinta, dar nu ar trebui sa iti fie mila numai de ea. Gandeste-te la batranii bolnavi care isi pun sperantele in dumnezeu, la copiii care sunt indoctrinati de mici sa creada orbeste in loc sa isi gaseasca singuri calea spre adevar, la toti oamenii care se duc in biserica si apoi dupa ce ies revin inapoi la cele lumesti. Nu esti un caz izolat, atata timp cat mama ta iti respecta credintele si convingerile e ok, si eu sunt ateist si ai mei sunt foarte credinciosi, si au cam inceput sa comenteze ca de ce nu ma duc la biserica sau nu ma mai rog de la o anumita varsta dar cu timpul au inteles care e treaba, le-am spus ca nu cred si sincer chiar daca sunt crestini foarte devotati spre surprinderea mea nu au avut nicio reactie naspa cum ar fi sa stam la taclale pe subiectul acesta si sa ne certam, poate din cauza ca am deja 20 de ani si sunt liber sa percep lumea cum vreau eu, nu cum vor altii, si poate ca si-au dat seama ca nu imi vor putea aduce argumente in favoarea lor.

| Gospell a răspuns:

Eu zic sa o asculti pe mama ta - pentru ca ea vrea sa te duca pe drumul cel bun.Chiar daca mama ta este mai credincioasa incearca sa ajungeti la un punct comun. Si te rog mult nu asculta de sfaturile lui "kongeriket" care habar nu are ce inseamna sa fii parinte, in plus te "ajuta" cu sfaturi ca sa fugi care te indeamna sa fugi de acasa (as fi curios ce s-ar intampla daca copilul lui i-ar fugi de acasa din cauza unei dispute). Sper sa-ti ajute mesajul pe care ti l-am dat in privat.

| Marcian a răspuns:

In primul si-n primul rand toata lumea are dreptul la propriile opinii si convingeri.Mama ta nu ar trebui sa se supere pentru ca tu nu esti de parere cu ea dar nici tu nu ar trebui sa incerci atat sa o convingi. Spui ca ti-e mila de ea ca traieste in minciuna, dar ei nu ii este frica si mila de tine ca o sa ajungi in Iad? Gandeste-te ce simte ea.De asemenea nu e frumos sa razi de convingerile ei si sa numesti Biblia, fundatia crestinismului, o carte de primitivi. Dar cel mai grav mi se pare ce ai spus la sfarsit, cum ca iti pare rau ca ai asa o mama.Este unul dintre cele mai injositoare lucruri pe care un om poate sa le zica sau sa le gandeasca. Familia ti-e familie, ti-e data(de Dumnezeu sau de genetica) si trebuie s-o pretuiesti asa cum este. Fetita sa nu te mai aud ca spui asa ceva ca ma apuc si eu de injuraturi!

| karellen a răspuns:

N-ai sa-i poti schimba convingerile, mai ales la varsta asta. poate ca n-a fost o idee prea grozava discutia respectiva, mai ales daca este atat de ferventa/habotnica precum spui. cel mai bine ar fi sa ajungi la un compromis cu ea - acorda-i superficial dreptate, la nivel verbal, si atata tot. in fond fiecare e liber sa creada ce vrea si n-are rost sa incerci acum sa schimbi oamenii care nu vor/nu au nevoie de asta

| deeeeeebora a răspuns:

Eu cred ca cea mintita esti tu, nu mama ta.nu uita cei mai multi oameni dep e planeta sunt crestini(oare toti sunt dusi?), nu uita ca in Biblie sunt promisiuni ale Lui Dumnezeu cu privire la evolutia evreilor, la visuri si proorocii ce se vor intampla diferitelor persoane, la dezastrelor ce se vor intampla.Chiar crezi ca totul e o coicidenta? de ce unii vrajitori iti pot spune trecutul fara sa te cunoasca, nu este nimeni care sa ii ajute?(satan). eu zic sa studiezi Biblia, dar inainte roaga-te la Dumnezeu sa iti deschide ochii sa poti intelege. Dumnezeu te iubeste si pe tine chiar daca nu crezi. vrea sa te faca unu din copii Lui doar sa-L primesti in inima. o sa fie foarte fericit! si vei vedea ca iti va raspunde la rugaciuni.(daca vrei sa-mi pui intrebari in privat, fa-o linistit). Uite cateva melodii: http://www.youtube.com/watch?v=FveNOhB4blQ http://www.youtube.com/watch?v=EB4ATIV0PIU&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=CUyR4-2g68M http://www.youtube.com/watch?v=mzKiZX8Wybo&feature=related

| deeeeeebora a răspuns:

Uite cativa dintre oamenii puternici din lume credinciosi:cel mai bun neurochirurg din lume, Homer -cel mai mare poet al Greciei, Sofocle, Socrate-filozof grec, Benjamin Franklin-fizician si filozof american, Thomas Paine-om politic, Sir Walter Scott a spus despre cei care iau in ras Biblia:''Cei ce se indoiesc sau citesc doar sa rada, mai bine nu s-au fi nascut'', Sir Michael Faraday-fizician si chimist englez, Victor Hugo-scriitor francez, W. Longfellow fost profesor la universitatea harward, Mark Twain, Ralph WALDO Emerson-filozif american, Dr Maurice Rawlings-medic cardiolog si multi altii.mai multe in cartea ''exista viata dupa moarte'' de petru popovici(o carte foarte interesanta). inainte sa zici ca nu exista ceva- incearca tu sa vezi, NU din auzite. te intreb tu cand intri intr-o incapere unde este uraniu vezi radiatiile acestuia? nu, dar o sa vezi reactiile de pe corpul tau penttru ca acesta este toxic.decat sa te tot zbati daca exista ceva sau nu, mai bine incearca pe propia piele si nu asculta replicile unor oameni carora nu le-ar conveni sa exista EL.
uite un cantec ce imi place mult:http://www.youtube.com/watch?v=GsHgQmdOeQY

| moodyblues a răspuns:

Iti vorbesc ca agnostic, ca sceptic sau mai degraba ca o persoana care iti intelege problemele. ca exista sau nu dumnezeu, voi trebuie sa fiti constiente de un lucru esential.nu veti fi niciodata la un numitor comun! mama ta este ajunsa intr-un stadiu in care orice teorie ce sustine cat de cat evolutia este o mare blasfemie(ceea ce cred ca ai observat si tu). va veti contrazice mereu totul ducand la o inrautatire a relatiei dintre voi.de ce? sunt oameni care nu pot combate nevoia innascuta de a avea un stapan alaturi, care ii iubeste caci vorba lui alexander pope,, din etern speranta izvoraste''. revenind la subiect, tu trebuie sa mai lasi de la tine, sa pui aroganta la o parte si sa scapi de nevoia de a-ti arata dreptatea si a-ti apara principiile in fata ei.altfel nu vei reusi. daca nu faci ce am spus iti dai foarte usor seama ce este in inima unui crestin fie ca se inseala fie ca nu, el crede ca raspunde de tine pe lumea cealalta si cea mai mare realizare si dorinta a lui ar fi ca fiii sai sa creasca credinciosi neajungand in iad.mama ta este o persoana minunata desi iti adreseaza uneori vorbe dure. vrea din tot sufletul ca tu sa alegi cele mai bune lucruri din opinia ei.
in concluzie cel mai bun sfat este ca intr-o convorbire sa o asculti fara a o contrazice desi in sinea ta esti departe de convingerile ei, iar tu sa nu iti expui starea de spirit fata de ea caci asta o face sa sufere.ascult-o mai mult insa taci. daca va crede (subliniez,, crede'')ca esti crestina va avea o bucurie imensa si totul va reveni la loc. ea nu te distretuieste ci vrea doar sa nu ajungi in,, flacarile iadului''. n-ai ce face cu omul religios, nu o poti determina sa isi schimbe parerea.PREFA-TE frate de opinie cu credinciosul ca sa treci puntea.

| MuadDib a răspuns:

Ai incercat sa sari? nu peste toate astea, nu peste ceea ce crezi, nu peste cuvintele care... eu cred ca te iubesc. Sari in tine si cauta linistea, pe care sfaturile noastre nu le pot da. Habar n-am cum vezi tu lumea si nici ce intelegi tu din viata, spui ca iti pare rau ca ai o asa mama, si ca ai convigeri pe care le crezi sanatoase. Si eu as fugi daca as fi in locul tau. Nu as abandona pe nimeni, as pleca pe o bicicleta si as pune fiecare lucru in serarul lui inaintand in necunoscut... si dupa m-as intoarce.

Nu ai spus daca iti iubesti mama, mila si rusinea nu sunt sentimente rude cu iubirea, decat rar. Daca as fi tu (poate avem caractere diferite) eu nu m-as putea preface, nici cred ca tu nu poti face asta, din moment ce i-ai spus mamei tale ce crezi... Ai procedat oarecum bine. Eu vad doua cai de iesire din sutatia ta, prima e josnica si consta in a da vina pe ea, daca e atat de credincioasa si crede atat de mult cum de nu a insuflat copiilor principile care au ghidat-o? Cum si-a lasat fiica sa nu inteleaga adevarata fata a existentei (cum o crede ea)? Acum tu te-ai transformat in ce a vrut logica, intamplarea, anturajul si ai amestecat tu. Nu te mai poti intoarce si iti pare rau ca nu o poti intelege.
A doua solutie e sa o convingi (asta daca asa e; si daca pentru ea ajunge asta) ca o iubesti, si ca de dragul ei te vei ruga in fiecare seara (asa cum face ea) la acel Dumnezeu in care nu crezi, pentru sufletul ei... Tu nu ai nimic de pierdut daca faci asta. Corect? Cuvinte sincere adresate, pentru tine, in van, "nimicului" pe ea ar putea sa o faca fericita...

Mi-ar placea sa am ocazia sa discut cu tine happyDaca nu te deranjeaza, desiguta. ID-ul meu : japonezuma.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Si eu sunt atee si la fel ca tine imi sustin parerea cum ca ei oameni ce se roaga la un chip neexistent nu inteleg ceea ce noi ateii inteleg.Fratiilor nu mai va ruga la D-zeu ca nu exista, asa numiti sfanti sunt doar niste oameni obisnuiti care au facut rele si bune la fel ca alti, iar mantuitorul s-a casatorit de 1000 de ori si plus ca mai era si un mare mincinos.bravo daana

| emmyl a răspuns:

Pentru cei 10% eu îţi recomand să răsfoieşti două cărţi care mi-au folosit mie. Sunt mult mai multe cărţi de folos. Trebuie să culegi nectarul din ele. Una e : URMAREA LUI HRISTOS. Alta e JURNALUL CONVERTIRII. A doua o găseşti gratis în format electronic pe www.danionvasile.ro

Nu sunt de acord cu exagerările mamei.

Şi eu mănânc greu. Dar folosesc apă şi merge.

| oannah a răspuns:

imi pare rau ca gandesti asa. ar trebui sa vezi prezenta lui Dumnezeu in viata ta zilnica. stiu ca orice ti-as spune ai zice ca gandesc la fel ca mama ta. o sa ai destule in viata si atunci singurul care te va ajuta va fi Dumnezeu.

| Oana_5036 a răspuns:

Iti dau un sfat:las-o in pace. Daca tu nu crezi, nu inseamna ca trebuie sa iti jugnesti mama.sa iti traduc cateva bucati din ce ai scris:
"Ea crede cu tarie in biblie. Desi i-am spus ca e o carte de primitivi, care cere omului sa se umileasca in ultimul hal "->"esti o primitiva si te umilesti in ultimul hal!"
cam asa ar suna.tot ce i-ai spus e o mare jignire! cere-ti scuze si spune-i caoricine greseste, doar dumnezeu nu.asa o sa o convingi.in rest nu mai spune nimic despre credinta.

| wormy a răspuns:

Auzisem undeva chestia asta.:
"Ce pierzi daca tu crezi in Dumnezeu si El nu exista? dar daca exista si tu nu crezi in El?"

| CB4ever a răspuns:

Crezi ca daca Dumnezeu nu ar fi existat, ar mai crede oamenii in el? Crezi ca daca Dumnezeu nu ar fi existat, s-ar mai preda in scoli? Dar ai atatea dovezi, pentru ca Dumnezeu a savarsit multe minuni! De ce nu crezi? Daca Dumnezeu nu ar fi existat, iti zic eu, ca omenirea nu ar fi existat. Sunt atatea raspunsuri aici, probabil ca nu o sa mai intrii pe intrebarea asta, dar poate ai sa vezi totusi si parerea mea, si sper sa iti deschizi ochii(la figurat).

| BabalGam a răspuns:

Diana - dar tu poti sa faci minunile pe care le-a facut Dumnezeu? ( daca tot zici ca este DOAR un simplu om si ca este pacatos)

| anitcolor a răspuns:

Si eu sunt atee si intr-un fel as vrea sa pot crede intr-o fiinta atotputernik, daca te-ai gandit atat de muult la aceasta problema at trebuie sa te gandesti ca un om de varsta mamei tale are nevoie de cineva care so ajute de un dumnezeu la care sa se roage sa sp problema ei sa creada ca dupa o viata intreaga de munca de crescut copii etc. o asteapta un paradis unde nu va face nimic decat sa a ibe o stare de fericire sau at cand are o problema fara rezolvare sa aibe speranta ca poate cineva (dumnezeu)o va ajuta. Mediteaza asupra acestui lucru iar cand mergi la mama ta nu mai vb despre religie si prefate ca esti de acord in mare cu ea si totul va fi bine

| andreea234 a răspuns:

Hmm, cred ca orice mama crestin-ortodoxa ar reactiona asawinking
Si are si de ce... exista Dumnezeu, sa stii. happy
Daca nu exista, nu aveam nici noi [romanii] atatea minuni prin Biserici, ba cu icoanele, ba cu altceva. happy
Si inca ceva: ai zis ca tu crezi un om de stiinta-geniu?! Si nu crezi in Dumnezeu?! Mai gandeste`tewinking
Oamenii de stiinta- "genii" ziceau ca noi trebuia sa fim morti din 2000, ziceau ca va cadea in meteorit. Apoi in fiecare an dadeau o data fixa in care "vom muri".
Mai gandeste`te cu genii astia de c***twinking
Daca nu crezi in Dumnezeu si crezi in niste idioti... poti sa...:-J
Pffstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punct ochit punct lovit si sa vezi dezbateri fratioare. Dincolo de a fi ateu sau credincios exista inteligent si asta presupune a vedea clar reactiile celorlanti si a sti raspunsurile de inainte. Un singur sfat iti pot da; ramii totusi cu aceeasi credinta ateista dar nu mai tulbura apele inutil pe nicaieri indiferent ca-ti sint parinti, frati, surori sau simpli useri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kongeriket urmatoarea timpenie debitata sa-i dai drumul catre copilul tau daca nu vei fi in stare sa-i deschizi orizonturile inteligentei spre a vedea singur si a refuza contrastul intimitatilor intre oameni. Sfatuieste-ti copilul sa fuga de parinti si nu-l sfatui sa ramina si sa faca diferenta cea ce ar aduce un real succes inteligentei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe TPU sunt atei? straight face