| valintinvalic2011 a întrebat:

am un scop, ca sa am visuri lucide, inainte nu tineam minte visurile, am inceput sa le scriu, aproape timp de 7 zile am inceput sa tin minte orice detaliu din vis, fac si o lista de intrebari care puteam sa mi le adreses, dar in vis nu imi da in cap sa imi pun vreo intrebare, totul este asa de clar si real, si sunt sigur ca cea mai simpla intrebare daca as putea sa mi-o pun as constientiza ca sunt in vis. Care e problema?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow..cat timp liber au unii

| valintinvalic2011 explică (pentru suntserios):

Tie ti se pare ca eu stau toata ziua si dorm? happy de ce sa nu incerc sa am ziua o viata si noaptea alta?

| Dismally a răspuns:

Nu este chiar asa simplu sa ai un vis lucid, normal ca nu iti vei aminti nici una din intrebari dupa ce adormi happy Sunt mai multe metode prin care poti avea un astfel de vis, una dintre ele care este si cea mai buna ar fi "verificarea realitatii" - sunt anumite lucruri care in vis sunt total diferite de realitate, deci cautand aceste detalii vei putea sti daca esti intr-un vis. Spre exemplu - ai incercat vreodata sa citesti o carte sau un ziar in vis? Daca ai incercat probabil stii ca acestea nu contin text ci doar niste caractere amestecate fara nici un sens. Cautand aceste inperfectiuni din vis vei putea realiza ca visezi happy

| valintinvalic2011 explică (pentru Dismally):

Poate nu o sa ma crezi, dar de cand am inceput sa-mi insemnez visurile, imi aduc aminte cate 2-3 visuri pe noapte, si toate clar, cu detalii, imi aduc aminte de ce am facut anume actiunile care le-am facut, si intr-un vis eram la scoala, si acolo era un anunt, pe care scria ANUNT! cu rosu nu stiu de ce, "angajam bucatari" chiar asa si scria, pentru ca m-am concentrat anume la acea foaie, si tin minte si pe ce perete era si ca peretele era cafeniu si ca jos era scaune, a doua oara nu m-am uita la anunt pentru ca a venit o femeie si actiunea a mers mai departe, dar scrisul in vis chiar este scris

| Dismally a răspuns (pentru valintinvalic2011):

Incearca sa citesti ceva de pe o carte sau o revista si ai sa vezi ca scrisul nu este chiar scris happy Pe anunt este posibil, sunt cateva cuvinte, dar undeva unde este mult text se schimba situatia.

| untu a răspuns:

Totul depinde de calitatea si sanatatea somnului! Sa bei un pahar de lapte cald sau o cana de ceai de tei cu lamaie si cu o lingurita de miere cu o ora inainte de culcare! Sa te culci devreme zilnic cam in jurul orei 22:00 sau 23:00, nu mai tarziu ca sa ai un somn bun si sanatos si sa visezi foarte bine! Trebuie desfasurata activitatea zilnica acasa si la serviciu, nu sta in lene!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Insista.
In vis ti se pare normal sa zbori, sa vizitezi orase si locuri necunoscute iar cand te trezesti sa-ti para rau ca nu ti-ai dat seama ca era un vis.
Cu timpul prezenta de sine se va accentua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tii un jurnal de vise inseamna ca ai citit despre trucurile care te pot ajuta sa ai un vis lucid. Sunt pe net o gramada de chestii de felul asta, care ar putea sa te ajute sa iti dai seama ca esti intr-un vis. Incearca pe fiecare si vezi care merge pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înainte sa adormi gândește-te la una din întrebări. Când spui acea întrebare trebuie sa te simți cât mai bine, fără sa te îndoiești sau sa fi cu moralul la pământ. Pt. ca asta ii transmiți subcontientului.
Când ii dai un ordin subconștientului si acel ordin este însoțit de o stare buna, pozitiva este executat imediat. Eu asa fac mereu când ii dau un ordin ma simt foarte bine și gândesc pozitiv, de aceea am reușit sa am 11 vise lucide luna trecuta. Si ar mai fi un lucru foarte important, când devii lucid trebuie sa stabilizezi visul.
Uite aici un link cu tehnici de stabilizare a visului:
http://controlul-viselor.blogspot.ro/......nirea.html
Succes.

| Płotr a răspuns:

Poti avea vise lucide doar daca stii sa meditezi,de obicei meditezi pe o muzica care induce starea de somnolenta ( Starea de somnolenta e starea care te transcede din starea de constient in starea de sub-constient ) dupa un anumit timp de meditatie continua vei observa ca incepe sa iti vibreze capul sau mainile sau picioarele,aceasta chestie este numita stare de meditatie,atunci e ca si cum pornesti spre sub-constient,poti avea senzatia ca plutesti,e ca si cand dormi (Simti ca pici) aici apare socul meditatiei care trebuie sa stii sa il ti sub control ( Sa nu te trezesti cand ajungi in vis ),si de aceea ea este performata in multe sporturi (Yoga,Karate,Arte Martiale) exista oameni care mediteaza de zeci de ani. In adevarata arta de lupte numita Karate,cei cu centura neagra si-au terminat antrenamentul fizic,se trece la antrenamentul spiritual care este calculat in DAN,ei testeaza abilitatile invatate in interiorul Sub-Constientului,provocand vise care se spune ca au legatura cu ce se intampla in jurul persoanei in cauza si in natura,se spune ca sunt constienti de o anumita amenintare care e pe cale sa se aproprie,luptand in interiorul minti cu ea zi de zi,aceasta metoda fiind folosita prima data de catre shaolini,Buddha a folosit meditatia ca un mijloc de viziune asupra lumi,de aceea exista si in ziua de azi oameni batrani care prvestesc anumite evenimente naturale si chiar si propria moarte. Deci cand vrei sa ajungi in Sub - Constient trebuie sa stii pentru ce te duci acolo,vei primi un shoc la intrarea in Sub-Constient,o sa intri in vis si o sa constientizezi ca esti constient in vis,trebuie sa iti stapanesti emotile ca sa nu iesi din starea aceea. Deci,cand esti in vis nu o sa zbori cum vrei tu,atunci cand esti acolo va trebui sa pastrezi o stare de liniste si intelegere asupra sub-constientului,e ca si cum ai ajunge intr-o lume de sticla in care daca calci prea tare totul se va sparge. De aceea e nevoie sa stii motivul pentru care te duci acolo,am avut o singura data experienta asta,am vrut sa ajung in Sub-Constient pentru a intelege lumea sa vad daca pot afla ce se intampla cu lumea cu terorismul si alte chesti,si stiu ca eram acasa ma concentram sa intru in sub-constient si m-am trezit deodata pentru ca am simtit ca parul de pe maini incepea sa se ridice,si am avut senzatia ca am fost atins (Efectul parului care s-a miscat pe mana),si parca in urmatoarele zile am inceput sa imi dau seama fara sa fi stiu vreodata de anumite chesti,deci stiam chestii pe care eu nu cred ca le stiam la vremea aceea,a fost un shoc pentru mine,si sincer sa fiu cred ca am intrat in Sub-Constient dar nu imi amintesc cum a fost acolo sau ce am facut, imi aminteam doar cuvinte. Si cred ca chestia asta tine de ceva, ceva controla, timpul a fost foarte scurt si am acaparat atata informatie, dar cred ca ceva tine seama cat stai acolo. Probabil o divinitate absoluta.

| valintinvalic2011 explică (pentru Płotr):

Am auzit si eu de meditatie, am incercat si eu sa intru acolo, dar cu parere de rau mi se primeste doar pentru o actiune, actiuni de genu sa ating ceva, de aceia m-am saturat ca pierd o gramada timp, dar cind voi mai avea timp voi mai incerca, da sa iti lamuresc cum a fost la mine poate stii ceva, de aceste sfraturi am auzit de la un prieten, ma pun intr-o pozite care sa ma simt comod, pun muzica, ca trec masini si nu ma pot concentra, si imi linistesc gindurile, incerc sa nu imi mai dau intrebari in gind, si incerc sa ma "teleportez" undeva, o data imi imaginam ca sunt la mine in camera, si incercam sa ma teleportez cu mintea acolo, si sa ating tot, imagini erau nu prea clare, dar o data sa primit sa ating patul, cum l-am simptit deodata am devenit constient inapoi, alta incercare, incercam sa imi imaginez ca mingii motanul meu, cum l-am simptit si cum i-am auzit "miriitul" deodata mi-am revenit, o alta incercare a fost, ca tot imi imaginam ca sunt in camera si sa incerc sa ating totul, si parca am controlat toata camera de vreo 3 ori, si tot ceva nu se primea, si am spus in gind ca da sa ies afara, si cum dau sa deschid usa, cum simt minerul, si cum iar inapoi.
Daca ai inteles ce am spus happy, poate nu fac ceva corect, dar asa am auzit ca trebuie sa te concentrezi pe ceva anume, si nu dai multe intrebari, dar pur si simplu sa incerci sa il simpti

| Płotr a răspuns (pentru valintinvalic2011):

Eu ti-am adus o metoda, ti-am explicat cum sa o folosesti, mai multe informati nu iti pot da.

| tpuNatalia2600 a răspuns:

laughing Gandeste-te profund la intrebare inainte sa adormiwinking