| CB4ever_3161 a întrebat:

As vrea sa-mi impartasiti parerea voastra despre demoni ca Lilith, Incubus sau Sucubus. Credeti ca exista? Eu nu cred. Pentru ca de felul meu sunt o persoana religioasa,(dupa cate stiu nu e crestineste sa crezi in demoni)si apoi, de unde au aparut acestia?( nu sunt amintiti in Biblie, decat la evrei, unde se presupune ca Lilith a aparut inaintea Evei, atunci cand Dumnezeu a creat Lumea). Si apoi, stiti ca exista trupe gen :Inkubus Sukkubus(este trupa gotica) ce au melodii referitoare la demoni. Este un pacat daca asculti acele melodii?

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"nu e crestineste sa crezi in demoni" - greşit!
Nu poţi crede în zeul iudeo-creştin fără să crezi în satan/dracu'/necuratu' sau mai ştiu-eu-ce alte denumiri mai sunt date pentru antiteza zeului iudeo-creştin, văzut ca fiind bun.
Din punctul meu de vedere nu există nici dumnezeu, nici dracu', nici allah, nici krishna, nici lilith, nici eva sau orice altă entitate descrisă în cărţile de basme din orice epocă ar fi ele.
În rest, ia şi-ascultă ce vrei.
Numai bine.
P.S. Dacă tot îţi place gothic-ul, eu îţi recomand să asculţi: To die for, After forever, Crematory, Dying tears şi, mai ales, Moonspell.

| MMihai a răspuns:

A păcătui / păcat înseamnă, să face rău, cu gândul sau cu fapta, cu voie sau fără voie, //voluntar sau involuntar/ /, asupra a cea ce are suflet.

Dacă acele melodii nu te direcționează spre păcat / păcătuire, le poți asculta, dar oricum, sunt multe alte melodii care pot fi ascultate și este preferabil să asculți melodii normale.

| thealchemist a răspuns:

Deci nu esti crestina daca crezi in existenta demonilor? pai cine i-a numit demoni daca nu crestinii? dupa tine Diavolul nu e important pentru Biserica? daca nu stii astea cum poti tu sa te numesti crestina?

| thealchemist a răspuns:

"s-a intamplat in realitate vreodata ca un demon sa aiba relatii sexuale cu o persoana in timp ce aceasta dormea?"
Nu.

| thealchemist a răspuns:

Plus ca Lilith nu face sex cu tine, nici macar in teorie - adica mituri.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Drăguţă.
Am observat că ceilalţi utilizatori au zis ceea ce voiam să spun şi eu, aşa că nu voi repeta. Doar o idee, aşa:
"Say a prayer, but let the good times roll
In case God doesn't show, let the good times roll."
batting eyelashes

| BigBang a răspuns:

Referire la Lilith e doar un mit,nici macar scrieri biblice nu sunt(din cate stiu eu), tocmai deoarece s-a incercat modificarea datelor biblice, creand scepticism.Incubus si Sucubus sunt doar o legenda.Parerea mea e ca tine de conceptul"bine rau",creat sau hranit de superstitii,intr-o anumita masura, cat si in necunostinta de cauza.
Si da si ba:biblia atat afirma, cat si infirma.Pana la urma tine de relativitate.

| BigBang a răspuns:

CB4ever
"Pt ca exista!"-nu"exista",ci este"posibil"sa existe.
"Este adevarat,s-a intamplat in realitate vreodata ca un demon sa aiba relatii sexuale cu o persoana in timp ce aceasta dormea?"-nu pot spune cu certitudine,daca s-a intamplat sau nu, insa cu siguranta, imaginatia omului este bogata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cb? treaba asta cu lilith este ca povestea cu strugurele si mura.a facut Dumnezeu strugurele, dulce frumos parfumat, pentru om. dracul din invidie a zis; voi face eu unul care sa se coaca inaintea celui facut de Dumnezeu.dar dupa caracterul lui a iesit si lucrul potrivit din mainile lui.mura se coace inaintea strugurelui, dar e mica, acra si neagra.atat l-a dus capul si puterea sa faca.asa si cu lilith.o confuzie creata sa induca in eroare multi fraieri care pun botul.cat despre demoni am auzit ca ar crede unii dar nu in sucubus ci in sugiubus.si nu numai ca cred.dar il pupa si in bot.sau il ling.ca sa aiba noroc si supces in viata.

| PrincessLilith a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie-mi plac murele

| PrincessLilith a răspuns:

Lilith:a fost prima sotie a lui Adam.S-au certat din motivul ca Lilith nu vroia sa stea sub Adam in timpul actului sexual si el I s-a plans Lui Dumnezeu. Dumnezeu a alungat-o pe Lilith din Rai si i-a daruit-o lui Adam pe Eva cea cuminte si ascultatoare.De atunci Lilith avea cate 100 de copii zilnic cu demonii iar Dumnezeu i-a spus ca daca nu se intoarce in Rai la Adam (scuze asta inainte sa i-o dea pe Eva) o sa-i omoare totii copii.Ea a refuzat si asa s-a intamplat.Lilith a devenit primul Sucub.Mai tarziu ea s-a razbunat si s-a transformat in sarpe si a ademenit-o pe Eva sa ia marul, Eva i l-a dat lui Adam si de aici stii mai departe. Faza e ca Lilith nu a mancat din mar si e nemuritoare.Sucubii sunt demoni feminini care apar in visele barbatilor si ii seduc.Incubii sunt demoni masculini care apar in visele femeilor si le seduc.Si nu, nu are nimic daca asculti acea muzica.Superstitii spuse de oameni obsedati religios.La ce te astepti, sa se deschida o gaura in pamant unde vin dracusori cu furci sa te fiarba in ulei incins? Sa te topesti la soare?
Sper ca ti-am raspuns la intrebari happy

| stefaniacamelia a răspuns:

Nu este un pacat daca asc mel alea st niste mel demoni nu exista sa vina la tine sa i vezi tu etc.dar...ext dracu...(satana)

| CB4ever_3161 explică:

I mean, bineinteles ca eu cred ca exista satan, si adeptii sai. Cea mai mare pacaleala pentru un crestin este negarea satanei. Pt ca exista! Dar eu ma refeream la denumirile demonilor de Incubus si Sucubus, Lilith. Este adevarat, s-a intamplat in realitate vreodata ca un demon sa aiba relatii sexuale cu o persoana in timp ce aceasta dormea?