| LinK0ff a întrebat:

care sunt factorii evolutiei?

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Mutatia si selectia naturala.

| Locus a răspuns:

1.Ereditatea
2.Variabilitatea
3.Suprapopulaţia
4.Lupta pentru existenţă
5.Selecţia naturală

| RAY a răspuns (pentru Locus):

Ereditatea se produce cand un mascul isi transmite mai departe genele
Variabilitatea sau diversitatea sta in faptul ca membri unei unei speci nu sunt indentici au sisteme imunitare diferite cea ce le ajuta sa supravetuiasca
Suprapopulaţia este un factor atunci se produce un dezastru din cauza a multor indivizi care lupta pentru hrana
Lupta pentru existenţă este cel mai important factor impreuna cu selectia naturala
totusi trebuie spus faptul ca mediul are multe influente asupra unei speci de fapt ea determina aparitia unei noi speci
ca exemplu lupi care au evoluat in caini se difera fizic de ei genetic, orice specie izolata geografic poate deveni o noua rasa, caldura, frigul are multe efecte, http://www.scribd.com/doc/72488527/dovezile-evolutiei1
eu recomand cartea asta
DESPRE TEORIA EVOLUTIEI, DOVEZI CARE SUTIN TEORIA EVOLUTIEI

http://www.scribd.com/doc/78050841/EVOL-B

DOVEZI TEORIA EVOLUTIEI FOSILELE

http://www.scribd.com/doc/45638793/Fosile-Vii
DOVEZI TEORIA EVOLUTIEI ARHIVA FOSILELOR

http://www.scribd.com/doc/72488527/dovezile-evolutiei1

http://istoria-lumii.ucoz.com/index/articole_cartii/0-8
documentare de toate, cartii, evolutia e un fapt stiintific nu o teorie

| Madalin_Catanet_1990 a răspuns:

În biologie, evoluția este fenomenul prin care o populație de organisme vii își transformă treptat caracterele fizice și comportamentul, pierzând anumite caractere sau obiceiuri sau căpătând caractere și obiceiuri noi, ceea ce modifică specia, și uneori crează, dintr-o populație unică, două populații diferite (noi varietăți sau specii: acest fenomen este denumit speciație iar fenomenul invers, hibridarea naturală, contopește varietăți diferite într-o populație unică).

În cele mai multe cazuri, evoluția biologică este un proces complex prin care organismele complexe rezultă din precursori mai simpli, deși există și fenomenul invers de simplificare, mai ales în domeniul paraziților. Evoluția morfologică și etologică a populațiilor, observabilă pe planul macroscopic în succesiunea generațiilor, se traduce în domeniul microscopic prin modificarea informațiilor codate genetic în ADN-ul organismelor. Evoluția biologică poate fi explicată în mai multe moduri, dar, pentru a surprinde cele două fațete ale ei (aspectele genetice și diferențele dintre organisme)