| Diva a întrebat:

Care sunt factorii care influenteaza o anestezie nereusita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Alergie sau rezistenta la un anumit tip de anestezie.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Imunitatea la anestezicul respectiv. La dinti se mai poate ca puroiul aflat la radacina maselei sa nu lase anestezicul sa-si faca efectul. Eu, de ex. sunt imuna la xilina, anestezicul folosit si in stomatologie. Ori cu injectia cu xilina, ori fara ea, durerea este aceeasi. Imi amorteste falca si gingia, dar maseaua ramane vie. La inceputuri, credeam ca anestezicul si-a terminat efectul, pana am ajuns eu iar pe scaunul de tortura, de aceea ma doare asa de tare! Asa ca am invatat sa spun la dentisti ca eu vreau altfel de anestezie.