| Francs a întrebat:

Ce părere aveți despre Facultatea de Asistență Medicală Generală? Ar merita dacă aș urma această facultate? (nu mă interesează o școală postliceală)

6 răspunsuri:
| christine99 a răspuns:

Am o parere foarte buna, e o facultatea grea de unde ies asistente medicale de exceptie, o scoala postliceala e cu mult mai inferioara in ziua de azi, pentru ca scolile postliceale de asistente sunt private si nu stie nici ministrul educatiei ce fel de carte se face acolo, am auzit un reportaj din Suedia cu scoli postliceale romanesti care dadeau diplome fara sa te duci la ore. Eu daca as avea de ales as da banii in plus doar sa fiu tratat de cineva cu o pregatire reala si serioasa, din pacate la noi nu prea ai de unde alege pentru ca e criza de personal in sanatate.

| Francs explică (pentru christine99):

Mulțumesc frumos ????

| Ralena a răspuns:

Depinde ce anume iti doresti cand termini aceasta facultate. Te atrage meseria, sau salariul de asistenta? Ca daca este cea de a doua, o asistenta cu facultate la un spital judetean de provincie are 7 mii de lei net.

| Francs explică (pentru Ralena):

Mai mult meseria mă atrage cumva, m-am gândit și la salariu însă acesta nu este un factor decisiv pentru mine. Aș vrea o părere in ansamblu despre ceea ce implica această meserie happy

| Ralena a răspuns:

Dupa cum ii spune si numele, asistentul este cel care il asista pe un medic specialist. Prin urmare, ceea ce faci ai exact, depinde foarte mult de specialitatea medicului cu care lucrezi. Poti sa fii asistentul unui medic de familie, si sa faci de la discutii cu bolnavii, la programari, injectii, recolater, reducere luxatii. Asistentul unui chirurg, toate cele de mai sus, plus e asiguri ca are tot necesarul in sala, ca e steril locul, ii dai instrumentarul. Te ocupi ca asistent de pastratea curata si sterila a oricarei ustensile medicale, de la dulap, la masa de operatie.

| Francs explică (pentru Ralena):

Mulțumesc mult happy