| AmurgulNoptii a întrebat:

Buna,cred ca unii dintre voi au auzit de vise lucide. Vise in care esti constient de ele, ("vise reale").
Dar in aceste vise lucide se afla ceva bizar, neintalnit in viata reala adevarata. Cei care au avut vise lucide cred ca au visat umbre negre straine de oameni ce poate par a fi malefice (sau chiar sunt).
Acestia se numesc Oamenii Umbra (Shadow People).
Ei pot prodemina visele lucide si chiar pot omora omul.
Avem si cazuri in care unii oameni au cazut victime viselor lucide (prezint doar 3 exemple) :
1. O fetita de 7 ani pe nume Erika (din America) dupa ce a intrat in coma (pentru catva timp) s-a stins din viata. Se spune ca aceasta cauza se datoreaza unui vis lucid, (aflanduse Oamenii Umbra) in care ritmul inimii ii crestea pana ce a incetat sa mai bata, iar creierul sau intrand in alerta de teama.
2. Un baiat de 13 ani din Norvegia (numele Anonim), la ora 23:17, dupa ce s-a dus la culcare, (peste o ora) s-a trezit facand atac de cord (infarct, din cauza unui vis lucid, cu prezenta Oamenilor Umbra) si murind, fiind subconstient in timpul somnului. Mama lui argumentase ca a mai avut acest vis,(povestindu-i despre trei tipi umbra in casa sa.) dar fara sa-i acorde multa atentie, crezand ca acest cosmar va disparea.
3. Si chiar un barbat de 32 de ani,( avand aceasta cauza din copilarie,) a murit, sparganduse venele circulare la creier, cauza socandu-i pe doctori. (vise lucide, cu Oameni Umbra)
Toate acestea au fost provocate de vise lucide, ce pot fi foarte periculoase (mai ales celor slabi de inima).
Asa ca avem si o descriere a Oamenilor Umbra:
"I first encountered this phenomenon in the early 80's, but it would seem They have existed since the dawn of the human race. Commonly known as the Night Folk, or Shadow People, they live in the realm, by possessing vulnerable, unoccupied bodies.
As long as you don't know you are dreaming, you are safe... They attack when they sense a mind detached from its body, which sometimes happens during comas, but much more often during OOBEs and Lucid Dreaming."
-Thonsel Cody
Traducere:
"Am intalnit prima data acest fenomen la începutul anilor 80, dar se pare ca au existat încă de la începuturile rasei umane. Cunoscut sub numele de Night Folk, sau Oamenii Umbra, care locuiesc în domeniul, de care posedă organele vulnerabile, neocupate.
Atâta timp cât nu știi sa visezi, ești în siguranță... Ei ataca atunci când simt o minte detașat de corpul său, care, uneori, se intampla in timpul comei, dar mult mai des în timpul OOBEs și visul lucid."
Un caz si la mine in clasa: Am un coleg ce are vise lucide, si de cate ori doarme viseaza Oamenii Umbra ce vor sa-i faca rau,
iar el nu isi poate da seama daca viseaza sau e treaz, decat peste putin timp, si de fiecare data cand ii viseaza se trezeste cu un impuls mare de frica, chiar daca el nu simte.
Fiind un desenator bun, mi-a arata cateva desene cu acesti Oameni Umbra, si sunt infricosatoare, chiar si pentru inconstientul meu.
Dar cum putem scapa de acest fenomen pentru totdeauna?
Cum putem face sa nu domine corpurile nostre?
Cum putem rezolva aces caz, pentru a evita un conflict dintre om si Shadow People?
Raspunsurile ce nu respecte intrebarea vor fi raportate si sterse!
Fara abuz verbal, atitudine negativa, spam, contradictorii etc.

10 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Eu stiam ca SP apar cand ai "sleep paralysis"(paralizie in somn, sau ceva de genu', dar esti constient ca esti paralizat deci nu cred ca dormi), nu vise lucide.
Si daca ai un vis lucid inseamna ca-l poti controla, deci poti scapa de aia.Dar in postarea ta acele fiinte au fost descrise ca niste demoni.Niste chestii supranaturale care vor sa faca rau.

| Radu284 a răspuns:

Sunt extrem de sceptic in aceasta privinta, si sunt mult mai open minded (plus ca am studiat/citit o gramada despre OBE). Unde ai citit tu despre cazurile astea? De unde se stie la ce ora si ce minut s-a dus la culcare copilul ala? Multi oameni mor in timpul somnului, din diverse cauze. De ce crezi ca unii mor din cauza lu' shadow people?

Si cum ar putea un shadow people sa te omoare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fetita pe nume Erika, un baiat (Numele Anonim) si un barbat de 32 de ani... Adica nimeni.
Astea par povesti de adormit copiii mici.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Acesti "Shadow People" sunt entitatile creeate de subconstient in cazul unor disfunctii ale organismului, cunoscute sub numele de cosmaruri.

Odata ce un visator lucid, a devenit lucid, si isi metinte visul, are un mijloc de a-l stabiliza, unul propriu(original sau inspirat). Odata ce persoana care isi da seama ca viseaza, stabilizeaza visul, dar habar n-are cum sa il controleze, apare beleaua.

Un vis stabilizat este clar, real, sperietorile de ciori aparute fiind si ele mai reale.

Cum poti controla un vis? Crezi ca o poti face. Este lumea ta, subconstientul tau, te asculta pe tine si doar pe tine. Daca tu crezi ca vei da de Omu' Umbra, atunci vei da. Daca tu crezi ca te va speria, te va speria, daca tu crezi ca te va scoate la o bere, asa va fi.

Am dat de multi Shadow People, oameni fantoma, nefantoma, zombie, extraterestri. Doar fiind convins ca le pot zbura creierii numai cu un gand, am putut s-o fac.

In cazurile mentionate de tine, oamenii au murit de frica, efectiv, nu ca le-a furat trupul/organele careva.

Putem spune ca a fost selectie naturala: Daca nu iti poti controla propria minte, cum vrei sa iti controlezi viata? Zau...

| OMEGALIN a răspuns:

Cand eram mai mic si eu aveam un fel de vise in care parca ma trezeam si eram constient, dar fiind constient imi doream anumite lucruri si se implineau, o data tin minte ca m-am trezit asa intr-un vis si am avut un sentiment de frica dupa am spus ca nu e adevarat si am facut chestii diferite ca sa uit...o data am visat intr-un vis ca am fost muscat de un caine, iar cand m-am trezit inca ma durea piciorul...

| Kamakura a răspuns:

Man, eu stiu multe despre astea. Uite cum sta treaba:
Oamenii umbră sunt făcuţi de subconstient, si fac ceea ce te astepti tu sa faca. SI APAR DOAR IN SLEEP PARALISYS si nu in vise lucide. Dar daca ai citit tu povesti pe net cu oameni umbra in vise lucide, poate o sa intalnesti. Dacă vezi un dăla du-te la el imbratiseaza-l si zii ca e cel mai bun prieten al tau. Daca dai de ei im sp, (nu e tot aia cu vis lucid) gandeste-te ca o sa te ajute sa ai un vis lucid. Nu fi negativist "ooo ia uite arata ca fantomele din jocuri, deci sigur vrea sa ma omoare. oooo aaaaa ce frica imi e"

| Caragata_Carol_1997 a răspuns (pentru Kamakura):

Dude, aseara cred ca a patit asta (sleep paralisys) adica visam, m-am trezit si incercam sa imi ridic mana sa ma uit in jur sa strig, dar nu puteam sa fac nimic, miera frica, si simteam cum cineva imi respira inureche, m-am enervat si am incercat sa frig una, moment in care m-am ridicat din pat, e prima data cand patesc asa ceva dar ma jur ca pare cat se poate de real, de la ce **** vine asta?, care e odalitatea sa scap de "vise " din astea?

| costinvlad49 a răspuns:

Trebuie sa ramai calmbin permanenta cand visezi lucid orice ai visa si orice te ar ataca. Trebuie sa iti imaginezi ca atacatorului ii este frica de tine.

| Alien1 a răspuns:

Am avut un vis lucid si nu am vazut nici o umbra sau om umbra in vis.
Obe si visul lucid sunt doua fenomene diferite.

| BogdanBran a răspuns:

Salut! La noi în România visul lucid e un subiect tabu. Din această cauză m-am gândit să fac un podcast unde să învățăm împreună despre visul lucid. Scopul e să creez o comunitate în jurul acestui subiect. Dacă te interesează mai multe informații găsești pe site-ul meu www.treazinvis.ro Baftă!