| norb1t32 a întrebat:

Cum este posibil sa, ridici un obiect prin telekinezie si cum trebuie sa te concentrezi?

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Termenul telekinezie ("miscarea obiectelor cu puterea minti") e o alternativa a psihokineziei. Telekinezia e un fenomen paranormal care presupune influentarea unor elemente pur fizice(spatiu, timp) fara interventia unui element fizic. Telekinezia poate fi folosita pentru a muta ori a modifica starea fizica a unui obiect, ori pentru a influenta diferite sisteme tehnologice (semafoare, generatoare de numere etc).

Scepticii afirma ca telekinezia nu exista cu adevarat si e doar o metoda de frauda, de inselatorie - asta chiar daca persoanele ce dobandesc aceste puteri vin cu explicatii ce au o baza reala solida (invidia omului).

1.Telekinezie este o prelungire a aura psiho-cinetice.

2.Telekinezie este o forma de aerokinesis. Acest lucru nu ar fi in considerare pentru levitatie perfecta a unui obiect si atunci cand este activat nu exista nici un sunet. Un obiect plutind prin manipularea presiunii aerului ar fi dificil si neglijent, in loc de plutind in aer, obiectul s-ar invarti probabil.

3.Telekinezie actioneaza prin controlarea gravitoni. Gravitonul este o particula elementara ipotetica, particula care, conform presupunerilor unor fizicieni, trebuie sa intermedieze interactia gravitationala. Desi nu a fost detectata, prezenta acestei particule se face simtita prin diverse modificari ale energiei cinetice, vitezei, a energiei de repaus a corpurilor asupra carora interactioneaza direct sau indirect.

Oameni cu abilitati :
Nelia Mihailova
Eusapia Palladino
John Chang
Svein Rygh

Din propria mea experienta se poate.

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu e nevoie sa te concentrezi cine stie cat. Gandeste-te numai la o fantezie cu o fata frumoasa si sa vezi cum se ridica singur.big grin

| sublime89 a răspuns:

Nu s-a demonstrat niciodata asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te concentrezi destul de mult, poti influenta/manipula pe cineva sa-ti ridice obiectul ala.

| Kriss96 a răspuns:

Nu cred ca este posibil. Iar daca este, iti trebuie ani buni de practica. Citeste despre yoga si practicile sale. Poate gasesti ceva pe acolo care sa te ajute. In yoga inveti cum sa te concentrezi. Pentru telekinezie sigur ai nevoie de concentrate.

| KateMiddleton a răspuns:

Nu e posibil, dar nu renunta la Stephen King!

| Birlik65 a răspuns:

Nu este posibil...hai sa fim seriosi, nu suntem in SF!winking

| Radu284 a răspuns (pentru Birlik65):

Esti tu detinatorul adevarului absolut? Ai cercetat subiectul?

| Birlik65 a răspuns (pentru Radu284):

.dar tu te crezi detinatorul adevarului absolut? ..nu este nevoie sa devii sarcastic, omu" a intrebat ..fiecare la randul lui are dreptul sa-i raspunda. nu sa o dam dodii.ok? o zi buna...winking

| Radu284 a răspuns (pentru Birlik65):

Pai am raspuns si eu, nu am dat cu parul :p

| Birlik65 a răspuns (pentru Radu284):

Vrei sa-ti reamintesc cui ai raspuns de fapt? ok

Radu284 a răspuns (pentru Birlik65):
Esti tu detinatorul adevarului absolut? Ai cercetat subiectul?
Parca asta era raspunsul tau nu? Raspunde-i omului care a pus intrebarea, nu pur si simplu te iei de cei care-i raspund celui care a pus intrebarea.e totusi o diferenta nu? ..si cu asta am incheiat!
PUNCT!

| Radu284 a răspuns (pentru Birlik65):

E cam complicat un raspuns pentru cel care a pus intrebarea, nu e a si cum ar exista scoala de telekinezie happy Dar am raspuns totusi cu un video, care e on topic.

| nocturna a răspuns:

Trebuie sa fii fumat.

| Aurel_8034 a răspuns:

Chiar si eu am fost curios mult timp cum e posibil ca uni oameni sa ridice obiecte mari adica cu masa mare iar eu care am mai multa energie nu pot ridica obiecte mari. Dupa aproape 8 ani de experiemente am inteles fenomenul si se pare ca difera de la om la om, sunt mai multe tipuri de telekinezie, asa ca voi face o lista cu acestea. Universul e plin cu bioenergie in toate starile de agregare adica lichida, solita, gazoasa, plasma, superplasma, super gheata lichida, starea atemporala, starea simultana oriunde nonlocalizare. Bioenergia e ca si materia cu deosebirea ca poate exista simultan in mai multe dimensiuni ale existentei adica in alt timp si spatiu, mai exact atata timp cat nu devine materie poate fi folosita simultan de mai multi oameni din mai multe dimensiuni si din alt timp si spatiu. Bioenergia dupa ce formeaza o conexiune electrica puternica devine materie, adica atomi si molecule ce au aceiasi masa ca atomii reali din universul nostru.Bioenergia poate fi polarizata electric si magnetic deoarece in general bioenergia o regasim sub forma de aburi la fel ca aerul sau ca apa. Bioenergia cand o simtim are forma de dipol electric adica o parte e polarizata electirc poxitiv iar paetea opusa e polarizata electric negativ, simultan o parte e polarizat magnetic cu polul nord si o parte cu polul sud. Cea mai mare parte din bioenergie e sub forma lichida si asa cum stim e foarte dificil sa interactionam cu ea deoarece la fel ca apa are o tensiune superficiala, pentru a interactiona e nevoie de o forta electrica in palma ce depaseste forta electrica din tensiunea superficiala adica e nevoie de vreo 5 volti in brat. Omul genereaza 0, 2 volti si de acea nu simte bioenrgia lichida dar poate interactiona cu bioenergia gazoasa.De exemplu batetria electrica are 1, 2 volti pana la 1, 5volti. Putem sa regasim conglomerari de sfere de bioenrgie solida la fel cum e grafitul sau ca diamentul, carbunele si alte metale, sau siliciu. Nu vom intalni niciodata bioenegie cu diametrul mai mare decat un fir de paianjen adica praful acela de bioenrgie e foarte fin.La fel ca in univesul nostru intalnim gaze ce ard adica metanul cu oxigenul, tol la fel intalnim in bioenergie gaze ce ard si dau flacara violet, bioenrgia interactioneaza cu ea insesi la fel cum magneziul arde cu oxigenul sau magneziul e intretinut de apa dupa ce e aprins la 2000 grade celsius.Proprietatea interesanta orice gaz la temperatura mare nu mai poate fi magnetizat deoarece agitatia e prea mare, iar la temperatura pea mica nu mai poate fi electrizat, intotdeauna e nevoie de o temperatura optima pentru a face telekinezie. Principalele forte ce le intalnim exista atat in lumea materiala cat si la bioenergie asa ca le voi enumera :forta de presiune ( orice gaz comprimat are presiune ), forta de aspiratie ( in prezenta unui vartej sau tornade apare o depresiune datorita unei orientari a agitatiei termice si a polarizarii giroscoprice a moleculelor, forta electrica apare intre sarcinile electrice sau intre dipoli electrici, forta magnetica apare intre magneti sau sarcini polarizate magnetic giroscopic, forta magnetica rotativa apare intre magneti rotiti perpendicular pe axa lor de rotatie sau intre sarcini magnetice inclinate si rotite unde avem miscari de nutatie, precesie, rotatie; forta electrica rotativa unde avem un dipol electric rotit perpendicular pe axa de polarizare sau rotit la un unghi inclinat, forta electromagnetica sau undele radio, microunde, radiatia termica, lumina vizibila, radiatia termica, radiatia x, raze gamma.In afara de aceste forte mai exista o singura forta numita inseparabilitate cuantica si aceasta nu e decat o forta ce apare intre sistemele ce au aceiasi miscare si proprietati electrice, magnetice asemanatoare, forta se transmite instantaneu la orice distanta in univers.Mai exact daca 2 orameni vor sa comunice telepatic e nevoie ca cel putin 5 secunde fiecare sa stea in aceiasi pozitie ca si celalalt si sa se miste la fel ca el, sa gandeasca ca el sa simta emotional ca el, gandurile se vor transfera instantaneu dupa acea deoarece intre sistemel relative ce au aceiasi viteza nu mai exista notiunea de distanta ci exista doar notiunea de viteza unghiulara. Cum apare telekinezia? relativ e simplu : omul deja are suflet si deja are vortexuri ca niste tuburi sau fire de paianjen, e suficient sa le extinda metri, pana la sute de metri si poate sa le infasoare pe obiect si apoi incordeaza bratele si trage obiectul, aceasta suna mai degraba a omul paianjen insa asa e realitatea si in unele experimente am putut face fir vizibil argintiu din bioenergie iar daca il atingea un om se dizolva, aceasta e problema, orice energie pe alta frecventa deterioreaza firul adica il dizolva si devine bioenergie lichida adica polarizarea elctrica a bioenergiei dispare la fel si polarizarea magnetica.Mai avem posibilitatea sa extragem lichidul de bioenrgie din obiect si atunci obiectul material va pluti ca un submarin in acest ocean de bioenrgie ce ne inconjoara, atata timp cat obiectu le polarizat electric la suprafata si e mentinuta tensiunea electrica mai mare decat tensiunea superficiala la bioenergie va levita obiectul indiferent de marime. Pentru a aspira lichidul de bioenergie e nevoie de o forta de aspiratie enorma si o depresiune de 64 bari cel mult, atmosfera are 1 bar aproximativ egal cu 10 metri coloana de apa presiune. Omuldaca atinge tensiunea electrica de polarizare la bioenrgie de 15000 volti atunci depaseste presiunea de aspiratie de 64 bari si poate extrage lichid de bioenrgie din obiecte. O alta metoda de a extrage lichid de bioenrgie din obiecte e prin frecventa electromagnetica foarte mare sau prin ultrasunet si camp electric la dipol, deasemeni mai e posibil si prin camp magnetic alternativ extrem de puternic, dupa ce e extras lichidul de bioenrgie trebuie ca in mai putin de 0, 1 secunde sa polarizam suprafata obiectului altfel va intra lichid de bioenergie in obiect si nu va levita.O metoda folosita de tibetani la levitatie e generarea de vortexuri de bioenrgie in obiect, acestea vor ocupa locul in obiect si pentru ca sunt goale in interior vor avea masa mica si obiectul va fi ca si cum ar fi gol in interior.Pentru a mentine vortexurile goale e nevoie de multa caldura adica de abur de bioenergie deoarece gazul are densitate mai mica decat lichidul asa va putea pluti acel vortex. Stim bine ca bioenrgie poate sa arda dar la fel ca orice combustibi lare o presiune de autoaprindere de exemplu motorina in amestec cu aer comprimat fierbinte se autoaprinde, putem spune ca bioenergia se autoaprinde dupa ce depaseste presiunea de 125 bari.e nevoie sa comprimam de aproximativ 24. 25 ori gazul de bioenergie pentru a se aprinde si a arde cu el insusi. dupa ce arde volumul creste de cel putin 30 ori fata de un gaz necomprimat iar temperatura poate depasi 2500 grade celsius. Deoarece bioenergia e sub forma de sfere conglomerari e nevoie de multa energie pentru a separa sferele si foar pulbere fina va arde, o mare parte din energia termica dupa aprindere e folosita pentru a separa acele conglomerari de sfere din bioenergie ce vor arde in continuare asa ca energia obtinuta dupa ardere ramasa nu e mai mare de 10 ori decat am folosit pentru a comprima bioenergia sa se autoaprinda. Daca nu mentinem o rotatie magnetica si o rotatie elctrica nu putem tine impreuna acel praf ce va arde.E nevoie de multa rabdare pentru a intretine focul insa dupa ce porneste e excelent si arde ca o lumanare fara efort. Pentru a controla temperatura se introduce acea flacara de bioenrgie prin vortexurile de bioenrgie si pentru a face aburi se adauga putina bioenergie lichida la baza vortexului, iar aburul va urca prin vortex si dupa ce creste temperatura aburul isi mareste volumul de 6000 ori adica devine plasma si se autoaprinde uneori, ada ca va avea o densitate foarte mica si omul poate levita ca si cum ar fi aproaope gol acel vortex contine putin gaz extrem de fierbinte. Omul e inconjurat de bioenrgie rece asa ca nu simte o temperatura foarte mare, stim bine viteza de transfer a cladurii la lichid e de 20 ori mai mare decat la gaz si nu simte durere cel ce leviteaza. Binenteles nu orice obiect poate fi levitat adica sunt 47 grade celsius... 135 grade celsius, se poate topi plasticul uneori, sau daca esueaza levitatia aprare 260 grade celsius, 800 grade celsius pana la 3700 grade celsius, oirce se poate intampla. De exemplu 1 milimetru cub de bioenergie are puterea de explozie ca o mica petarda si da lumina bleu alb spre argintiu cu putin mv si indigo iar viteza detonatiei depaseste 7 kilometri /secunda. E bine sa stim densitatea lichidului de bioenergie la temperatura de 9 grade celsius e de 2, 564 kilograme /decimetru cub. Uneori difera daca e polarizata electric sau magnetic poate avea o densitate mai mica sau mai mare asa cum grafitul are densitate mica 2, 25g/cm^3 iar diamantul are o densitate 3, 51 g/cm ^3 mai mare ( grame /centimetru cub ).Am exclus posibiltiatatea ca in genral oameni ce fac telekinezie sa foloseasca forta electrica pentru telekinezie deoarece omul nu depaseste 250 volti la palma, in general are pana la 135 volti, cu exceptia mea care prin tehnica speciala pot depasi 15000 volti la fel ca o bobina Tesla sau ca un aparat electrostatic pot freca firele de bioenergie si se electrizeaza iar altele capteaza curentul electirc generat la fel ca un condensator elctric.Am exclis forta de interactiune magnetica deoarece din experimente doar la camp alternatic pot general maxim 1 tesla si pe perioade de cateva secunde iar in rest am forta egala ca a Pamantului cu inductia 1 Gauss=0. 0001Tesla. Explicatia e urmatoarea doar la intalta frecventa avem suficineta energie pentru a rupe legaturile electrice alte dipolilor de bioenrgie si putem uni bioenrgia axial sa formam mici magneti de tip bara deci in general mu avem o forta magnetica mare si nu putem interactiona cu obiectele. Ce a mai ramas de folosit e forta electrica rotativa, prin rotatie putem polariza electric bioenergia si putem genera fire vortex oricat de lungi si acele fire se pot uni de obiectul pe care dorim sa il atragem sau sa il impingem.Deasemeni forta magnetica rotativa poate polarixa giroscopic permanent bioenergia si putem interactiona cu ea chiar si daca facem pauza si apoi revenim cu experiment o vom regasi polarizata sub forma de aura. Deci cum ridicam un obiect, cel mai dificil desi e cel mai simplu necesita mult efort sa incordam sarotim bratul sa incordam si abdomenul sa concentram atentia si privirea la obiect sa stabilim rezonanta si polarizareaelctrica si apoi magnetica si in final tragem puternic de vortexul generat iar in urma lui apare o cavitatie in lichidul de bioenrgie si in acea cavitatie apare o forta de aspiratie unde obiectul aflat in apropiere interactioneza cu bioenergia si va fi aspirat de acel gol, dupa 0, 1 secunde golul se umple cu lichid asa incat forta dispare. Putem impinge obiectu lde zos i nsus folosind abur de bioenrgie comprimat de muschi si polarizat electric si giroscopric axial unde va Iasi prin degete sau palma adica podul palmei, presiunea nu depaseste 3 bari la iesire insa in interior e nevoie de presiune mare 5 bari deoarece frecarea e mare prin acel vortex de bioenrgie mai subtire de 0, 1 mm poate chiar cat firul de paianjen, cu cat e mai batran omul are vortex mai gros adica mai larg si necesita mai putin efort la telekinezie. Sper ca se intelege, e nevoie de foarte mult efort si dupa 20 minute esti obosit, e mai dificil decat ai ridica la haltere cu bratele, bioenegia e fierbinte si poate obosi muschii, deasemeni poate intra bioenrgie rece ca gheata cand aspiri si muschii obosesc deasemeni la frig scade forta musculara. Chiar si eu sunt uimit cum unii oameni reusesc sa faca telekinezie, insa cred ca au ceva special, reusesc sa acceseze subconstientul si sa scoata din suflet vortexuri groase ca si cum sunt brate mediumnice si cu acestea apuca obictul la fel cum o caracatita are tentacule si ventuze. e clar ca nu poti concura cu cei ce sunt dotati cu acea concetrare psihica insa acestia risca sa li se rupa acele tentacule si ii va durea la spinare dupa ce se rup, omul are sute si mii de tentacule insa se refac lent e nevoie de cel putin 3 luni pana cresc iar si cresc vreo 20 cm /luna. Uneori e nevoie de maxim 85 metri si minim 12 metri pentru a le putea folosi, cu cat sunt mai lungi genereaza o tensiune elctirca mai mare si pot sa se atraga elctric de obiect sa se prinda ca o ventuza.Cand sunt tinre au culoarea bleu apoi verde albastrui, urmeaza portocaliu si in final devin maro cand sunt mature, abia atunci le poti folosi sa atrati sau sa prinzi un obiect cu ele. Tentacule subtiri cam 0, 15 mm grosime cel mult si au in forma de hexagon multe sfere la fel ca fagure de albine umplut cu sfere si fiecare sfera are un orificiu prin care ies alte tentacule mai subriti, in varf acel tentacul gros are un orificiu prin care ies 2 tentacule de dimensiune medie folosite la curatarea in caz ca se infunda aspiratia ies din sufletul omului. Pentru amatori e bine sa stie cateva lucruri fiecare :daca omul a racit de mai multe ori sau raceste vara, iarna, e sensibil la boli inseaman ca fie are infundat un tentacul fie are prea multe tentacule tinere ce ii consuma energia electrica si se vor maturiza peste foarte multi ani, adica evolueaza lent dar devine un supraom daca exerseaza. Se poate spune ca cu cat esti mai bolnav devii mai puternic daca reusesti sa te vindeci singur cat mai repede fara medicamente inseamnaa ca reusesti sa iti desfunzi tentaculele de la sira spinari si la brate, picioare, nas; dupa ce le desfunzi in aproximativ 3 secunde vei simti ca se desfunda si nasul ca prin minune desi erai racit si curgea nasul, explicatia e data de faptul ca omul primeste curent elctric si bioenergie noua si se poate incalzi.Nu pot spune daca in prezent mai exista multi oameni cu putere de telekinezie dar pot spune ca exista multi magicieni ce fac trucuri cu ata, stoara, elastic subtire, magneti, suflanta cu aer, electrizare statica sau modificare film pe calculator. Oirce magie nu seamana cu telekinezia, e mult mai intersanta realitatea si cu atat mai interesant cu cat oricine poate invata si va reusi in vreo cateva minute sau ore.Cel mai interesant e telekinezia la distanta mare unde poti roti mici meteoriti sa ii poti deplasa, la fel se intind fire elelctrice sau magnetice din bioenrgie polarizata si ca un fir dublu dus intors infasori obiectul indiferent de distanta si il poti atrage, respinge, roti prin aspiratie la deget sau impigere, ori incordare abdomen sau simpla concentrare cu creierul, privirea.E interesant ca viteza de rotatie e aceiasi la orice obiect ce nu depaseste masa omului, adica si o foaie de stanio pusa pe un varf de ac se va roti la fle, o poti acelera la fel ca un lemn de 20 kilograme legat de un fir de nylon sau un meteorit aflat la milioane de kilometri distanta cu masa de cateva zeci de kilograme.Pentru obiecte mai mari se aplica legea conservarii momentului cinetic unghiular, cu cat masa e mai mare il vom roti mai lent sau il vom accelera mai lent. Viteza cu care ajungem cu vortexul la obiect este cel mult viteza luminii, insa e suficient un vortex de cel mult 100 metri la deget si la obiect inca un alt vortex de 100 metri lungime si atunci poti depasa instantaneu orice obiect aflat chiar si la marginea galaxiei, aceasta e cu adevarat magia data de telekinezie, cu atat mai mult pot genera vortex in alt timp, in trecut sau in viitor si poti depasa un meteorit pe care il poti cocni cu Pamantul oriunde odresti, poti locui in inchisoare si aruncand un meteorit poti sparge zidul la inchisoare te poti elibera, intotdeauna telekineiza te elibereaza, iti schimba viata, iti poti prelungi viata, te poti vindeca si intineri.Telekineiza e arta suprema de vindecare si depaseste tehnica prananadi sau alte tehnici de vindecare cu bioenrgie.Telepatia e conexiunea directa prin acele tentacule ale sufletului ca si cum privesti prin fibra optica, mirosi prin fibra optica si simti caldura, presiunea.Cred ca oricine merita sa incerce ce poate reusi la telekinezie. Omul cand respira ia bioenergia aburi in plamani sia apoi daca incordeaza abdomenul si bratele va iesi prin brate acea bioenergie adica prin podul palmei si varf la degete.