| Dellia39 a întrebat:

Am tot auzit chesti despre " telekinezie ", că poţi mişca lucruri şi altele cu ajutorul minţii şi trebuie să te concentrezi mult. Adică. voi ce credeţi? Aţii încercat? Aş vrea şi eu' dar nu prea ştiu cum! Vă rog, dacă ştiţi spuneţi'mi şi mie. ( FUNDĂ )!

Răspuns Câştigător
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Am sa-ti spun ceva.N-ai sa ma crezi sub nici o forma.Si postez eu o astfel de intamplare, care sunt un om rational.Care nu crede in bau-bau sau Satana care asteapta dupa pat sa te muste de ****.
Cu 2 ani in urma dupa terminarea orelor am fost la cel mai bun prieten al meu.Frati de cruce! Mi-a spus de nebunia asta cu telekinezia.A adus o candela in camera.Era totul stins.In afara de PC si lumina din baie de pe hol laughing) s.a. Am aprins focul candelei.Si am incercat sa miscam focul prin intermediul mintii.Si sa vorbim cu focul.Si a mers extraordinar de bine! Vorbeam cu focul sa ia diferite forme.Inima.A luat forma autentica a unei inimi! Bineinteles avea fluctuatii, dar forma era foarte clara.Si diverse obiecte. Buci de cur.A luat forma aia, am ras si brusc s-a marit focul! Ne-am kk.t pe noi de frica.Dar a mers bine in continuare. Apoi spuneam sa se mareasca focul s-a marit, sa se miscoreze, chiar s-a micsorat.Si am stat sa ne gandim, poate ne-a raspuns Dumnezeu.Focul nu poate fi de la Diavol, ci de la Dumnezeu chiar daca arde.Cum ar fi pastele care se apropie.De ce luam foc de inviere? Adica lumina.Pentru ca e a lui Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Glumet dumnezeu asta

| Dellia39 explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

rolling on the floor te cred într-un fel!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Dellia39):

Ce-i cu al 2 lea raspuns al meu? laughing N-am scris chiar tot.Si n-am tastat space de atatea ori.

| Rock10 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu te supăra că te întreb...același foc l-ați folosit anterior pentru a aprinde și altceva... ceva weed?big grin Pentru că și eu pot mișca lucruri prin casă când sunt "în formă"!

| Dellia39 explică (pentru Rock10):

-.-''.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Rock10):

Nu.Pur si simplu s-a intamplat.

| RAY a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Dumnezeu urăște vrăjitoria

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt basme, basmele sunt dorintele omului de a invinge ratiunea, inca nu a fost invinsa ratiunea, legiile naturi

| RAY a răspuns:

Daca reusesti ai un milion de euro asta e premiul academiei de stiinte, plus premiul nobel

| NuMaiFumez a răspuns (pentru RAY):

Scuza ma ca ma bag si eu de unde stii ca nu exista deja oamenii care fac asta dar ni se ascunde?

| RAY a răspuns (pentru NuMaiFumez):

Fii atent vezi soarele?

| NuMaiFumez a răspuns (pentru RAY):

Il vad si bun daca ar exista? ar fi o polite? ca asa daca va exista pe viitor cand vom stii cum functioneaza creierul iti misca unul lustra si iti da cu ea in cap.

| RAY a răspuns (pentru NuMaiFumez):

Alta e ideea, aceste pesudostiinte stau ascunse in fanteziile umane,de ce oare stau mereu ascunse? Gândirea magică, nu, nu exista așa ceva, ar fi bine sa ne concentram asupra științei, Romania este ceea mai slab dezvoltata tara ca știință din Europa, tu ce spui soarele se învârte în jurul pământului?

| RAY a răspuns (pentru NuMaiFumez):

Îți recomand oglinda neagră că serial bun despre tehnologie, e un serial gen niste mici drone ca albinele care ucid oameni, asta e mai realistic, e greu de găsit criminalul, era o chestie aia votau pe cine să ucidă, gen persoane de pe tik tok, alegeau o vedeta o votau apoi x îți trimitea albinuța )))))

| jucatormeci a răspuns (pentru RAY):

Pai si il prindeau pe killer? pai da man dar Charles manson cum a fost prins? ca nu era probe? si sunt n cazuri unde nu erau probe, mie mi -a zis un psiholog ca poate face asta, oricum e ciudat rau.

| RAY a răspuns (pentru jucatormeci):

Eu nu cred in fantezi dar pe baza unor dovezi, martori, marturisiri se poate, nu uita ca conta detectorul de minciuni atunci

| jucatormeci a răspuns (pentru RAY):

Pai si detectorul ala a fost folosit? ar putea face politia vreun fir daca cineva ti-ar sparge capul cu tekelkinezia fictiv vorbind? pai detector de minciuni dar daca cineva influenteaza pe cineva sa isi ia viata si ala si-o ia si nu apuca sa zica nimic, nimanui, nicio dovada de unde sa il caute pe respectivul? nu e acelasu lucru si cu tele? ca nu sunt dovezi in ambele.

| RAY a răspuns (pentru jucatormeci):

Ca in cazul elodia

| Yoghinul1345 a răspuns (pentru RAY):

Adica? zi mai detaliat.

| Oana92 a răspuns:

Eu cred ca fiecare dintre noi are astfel de puteri, doar ca nu toti stim sa le folosim. Totusi, oamenii care fac asta sunt suficient de evoluati incat sa nu isi vanda imaginea la tv...

| drhotzu a răspuns:

Sunt de acord ca ne folosim dor o mica parte din puterea creierului. dar nu cred ca la puteri parapsihologice se referera restul... adica e ceva de domeniului SF-ului, pentru ca daca ar posibil nu am fi singurele "animale" de pe planeta care ar putea asta nu? adica studiind teoria evolutionista... ar trebui sa mai fie si alte animale care sa poata la un nivel sau altul sa aiba "puteri speciale" dar nu mai exista.
toata treaba cu telekinezia si toate celelalte a inceput o data cu descoperirea undelor electromagnetice pe care le are creierul uman, si de aici s-a speculat ca ar fi posibil ca cineva sa poata muta lucruri daca ar amplifica undele. singura problema este ca trebuie amplificate cu un factor de ordinul zecilor de mii, ceea ce este fizic imposibil!
daca vrei putem sa discutam pe larg despre toate aceste amanunte!

| dennixtreme a răspuns (pentru drhotzu):

Faptul ca ne folosim doar o mica parte din creier este un mit urban penibil.

| drhotzu a răspuns (pentru dennixtreme):

Treaba cu creierul nu este un mit urban... mai cauta, mai citeste si tu un tratat medical, chiar 2 si ai sa vezi si tu.

| Oana92 a răspuns (pentru dennixtreme):

Nu e adevarat! e dovedit stiintific ca folosim foarte putin din capacitatea creierului. putina lectura nu ar strica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au incercat prin anii '80 astfel de experimente cu copii.De obicei copiii sunt cel mai usor de manipulat.Intr-o incapere li se induceau diferite calitati ale unor profesori care miscau diferite obiecte cu magneti.La randul trebuiau sa execute aceleasi figuri, crezand ca asta face parte din starea naturala.
Sunt sceptic, cu toate ca unele experiente traite de mine ma fac sa cred un pic in toata povestea asta. Oricum, e frumos, asta insemna ca dam mai putini bani pe telecomenzi, nu? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telekinezia e o minciuna. O folosesc ''magicienii'' la spectacolele lor pentru a atrage publicul ca sa faca ei bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a facut si ceva studii legat de acest fenomen se crede ca in cel putin 2 secole omul va avea aceasta abilitate natural, dar totusi plecand de premisa ca meditatia e cheia se poate, dar e vorba de forte oculte.

Răspuns utilizator avertizat
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

De in bau-bau sau
na care asteapta dupa pat sa te muste de ****.
continuare. Apoi
Asa ceva, numai in 2 ani am vazut cu proprii ochi in toata viata mea.Am mai incercat si dupa-aceea dar fara succes.

| Hevnoraak a răspuns:

Telekinezia este un basm foarte raspândit datorită filmelor, jocurilor cărților Sf.Acest lucru e imposibil.
Încă ceva, multă lume consideră că nu ne folosim toate regiunile creierului acest lucru fiind fals, singuri care nu folosesc unele regiuni ale creierului sunt autiști.

| Dellia39 explică (pentru Hevnoraak):

Pun pariu că nu ai scris tu asta! happy

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Dellia39):

Da funda big grin.Am scris cel mai mult si chiar e adevarat.Cum s-a intamplat chiar nu stiu.Dar sigur, mai mult ca sigur asa a fost.Doar atunci.In rest niciodata nu mi s-a mai intamplat.

| Hevnoraak a răspuns (pentru Dellia39):

Adică?

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Sincer cred ca am reusit si eu odata, eram singur acasa si nu gaseam telecomanda si aveam piciorul in ghips si m-am gandit la alt canal dar cu foarte multa concentrare si forta si atunci s-a schimbat ppe acel canal la inceput chiar m-am speriat si a 2-a oara nu a mai mers.
Deci concluzia o sa reusesti daca iti doresti cu adevarat si daca te concentrezi indeajuns

| THRUSTMASTER a răspuns:

Buna Delia, pare ca nu mai frecventezi TPU, trimis mesaj aici pentru ca mesaj privat nu pot trimite inca. Au trecut 10 ani (doar) de la intrebarea ta. Ai aflat ceva intre timp? Poate ne putem ajuta reciproc. Eu fac tk la nivel de incepator, pot sa misc chestii foarte mici.

| cristi20ilie a răspuns:

Nu exista asa ceva. Mintea umana nu poate combate legile fizicii.Asta este doar o teorie nedovedita stiintific.Si daca ai vazut asa ceva la TV nu le considera adevarate, sunt niste facaturi menite sa insele ochiul uman, niste iluzii, atata totwinking

| Dellia39 explică:

Geniali mai sunteţi câte unii! laughing Auzi cică nu e adevărat! : cum să nu fie? normal că e adevărat, doar că nu ştim noi cum să procedăm. apropo' nu mai lăsaţi răspunsuri fără logică. dacă nu ştiţi nu mai comentaţi! happy eu am pus o întrebare la care voi să-mi răspundeţi. decii -_-. va rog happy.

| Aurel_8034 a răspuns:

Eu sunt maestru la telekinezie si multe alte lucruri legate de bioenergie, am avut nevoie de minim 2 ore pentru a intelege fenomenul, nu e simplu si nici dificil. Trebuie sa simti energia ca pe un fluid, ca un vant, ca o apa, si mai tarziu ca un combustibil la fel cum e gazul metan lichefiat sau benzina, motorina, uleiul parfumat. Ideea e ca bioenrgiae un fluid universal, existent oriunde in univers si ooate avea multe stari de agregare, inclusiv plasma extrem de fierbinte. Pentru a intelege totul am experimentat 8 ani de zile, intre 2 si 8 ore pe zi, si in medie arpoximativ 4. 6 ore pe zi.Oml are suflet format din bioenergie si e ca si materia, in prezenta unui camp electric devine materie, uneori poti sa o vezi, devine argintie poate putin spre verde prazuliu sau spre bleu, se poate filma cu camera video, uneori in infrarosu cu rezolutie mare. toti oamenii pot face telekinezie daca exerseaza insa telekinezia speciala o pot face in general femeile deoarece pot realiza de cel putin 2 ori mai multe conexiuni decat barbatii. Chiar daca nu sunt femeie, acest lucru nu m-a oprit sa incerc, exersad 2 saptamani am ajuns sa am aproape 10 % din forta pe care o am in prezent. Exersand 2 ani am ajuns la 50 % din forta pe care o am in prezent. Ideea e ca nu conteaza forta ci timpul de incarcare, cu cat te incarci mai multe ore cu atat mai mare forta, deasemeni cu cat exersezi mai multe ori cu atat devii mai puternica.Omul emite si primeste bioenergie prin palma in special prin partea unde e podul plamei si prin degete, nu prea poate primi prin spatele palmei insa poate emite. Varsta optima la care poti exersa telekinezie la orice putere este de 24 ani.La o varsta mai mare e nevoie de inca 45 minute pana cand omul trece pe metabolism special unde in acel caz omul poate intineri sau isi poate modifica procesul celular. In general doar persoanele tinere pot sa isi modifice brusc metabolismul. Varsta minima recomandata este de 10 ani, la o varsta mai mica e dificil deoarece omul poate simti un reflux gastric daca exerseaza peste 4 ore la putere mare. Raspunsul e faptul ca omul da un curent elctric cand face telekinezie si daca o parte din curent vine spre stomac omul simte nevoia sa elimine din stomac, de aceea recomand sa consume zahar impreuna cu otet si apa, poate si lamanie astfle incat sa compenseze curentul electric si sa nu il deranjeze, in plus zaharul da energie chimica la creier ceea ce bine.In unele cazuri e bine sa se ia pana la cel mult 5 milimetri cubi de pilitura fina de fier insa doar daca omul are peste 22 ani.In alt caz recomand doar sa puna calciu efervescent in pahar cu pilitura de fier si sa bea dupa 3 minute insa pana sa ajunga la pilitura adica doar ce deasupra. Fierul nu ajuta foarte mult, creste doar campul magnetic aproape de 2. 3 ori. Pentru a creste si campul electric e nevoie de vitamina C foarte mult, de cel putin 5 ori mai mult decat doza zilnica recomandata, deasemeni tebuie si o comprimata de zinc efervescent. E nevoie sa omul sa manance in special legume si carne de pasare. Trebuie sa priveasca obiecte suspendate cu fir de ata si sa le roteasca cu privirea pentru inceput. Pentru continuare trebuie sa aseze o cutie goala de suc si sa miste brusc palma in sus si in jos aproape de cutie si cand intra in rezonanta se va roti cutia si simultan de palma se vor atasa de cutie vortexuri de bioenergie. In continuare se tine palma in arpopiere de cutie si se aseaza o carte sau un carton gros inte palma si cutie si se continua experiemtul anterior, daca forta exista se va roti usor cutia stanga dreapta adica se poateface telekinezie. Nu e nevoie sa iei vitamine sau alte lcrui pentru o telekinezie asa simpla, ci doar pentru telekineize speciala ce depaseste distanta mare de peste 50 centimetri.In cazul in care nu reusesti imi poti pune intrebari pe facebook : Ilie.Aurel.9 adresa de facebook. Telekinezia nu are limite de distanta insa are limite de forta, la distanta mare ai o forta limita egala cu forta la distanta de 85 metri, indiferent de distanta kilometri, sau milioane de kilometri forta va fi aceiasi, desigul va fi mare, poti roti cu privirea un obiect ce are aceiasi masa ca tine si cu fiteza de 25 centimri /secnda iar aceleratia de cel putin 0, 5 milimetri /s^2 si pana la 5 mm ^s ^2. Forta la privire e mica insa e aproape aceiasi ca la gand. Orice om poate face telekinezie si dupa minim 2 ani poate sa incerce sa leviteze, e poate cel mai simplu dar si cel mai dificil deoarece trebui sa ai rabdare si sa cresti trepta forta sa simti prin tot corpul acele vortexuri ca fire de paianjen.E minunat levitatia desi doar 15 cm am reusit sa mainanl si doar 2 secunde, sper ca tu sa reusesti mai mult. Fetele sunt mai bune la levitatie decat baietii insa la fel ca noi se grabesc si poate nu reusesc.

| THRUSTMASTER a răspuns (pentru Aurel_8034):

Salut, mai frecventezi TPU? Ma intereseaza subiectul insa nu stiu cum sa dau de tine. Daca stiam de tk acum 10 ani eram foarte avansat acum. Am nevoie de niste sfaturi. Multumesc