| Mogiojojo a întrebat:

Buna fluturasilor. Sunt singura care crede ca prin camera telefonului (cea din fata cat si cea de pe spate) suntem urmariti de fortele oculte si ei ne studiaza oarecum comportamentul?
Spuneti-mi ca nu sunt singura.

61 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da, multi ne urmaresc, insa nu finte oculte laughing ci alti oameni, asta e stiut.Multi se prefac ca nu stiu, de ce crezi ca avem atatea optiuni pe telefon? suntem urmariti la fiecare pas, numai ca nu stim.Chiar si prin satelit, trebuie sa intelegi ca sunt oameni care conduc lumea din umbra si stiu tot ce miscahappy

| Mogiojojo explică (pentru Liviu):

Glumesti sau chiar crezi in asta?

| Liviu a răspuns (pentru Mogiojojo):

Cred ca suntem supravegheati, e logic.

| sabin89 a răspuns (pentru Liviu):

"suntem urmariti la fiecare pas, numai ca nu stim"
Aşa de bine ne urmăresc, că nu ştiu unde se află Luiza şi Alexandra.

| StrongHeart a răspuns (pentru sabin89):

Din activitatea dumneavoastra pe acest site, am dedus ca sunteti un jucator bun si activ de sah, poate gresesc? dar eu asa tin minte.Eh,imaginati-va ca acesti politisti si procurori si chiar judecatori sunt doar niste pioni simplii.

| Mogiojojo explică (pentru sabin89):

Crezi tu ca ei nu stiu unde se afla Luiza si Alexandra. Stiu foarte bine. Bai oameni buni dispar din Romania sute de persoane. Alea nu sunt date la stiri si nu sunt mediatizate. Ei stiu exact unde se afla acesti. Exista o anumita patura a societatii (aia intelectuala) care stie tot ce misca. Degeaba va uitati voi la tv.
La fel si cu dezastrul din Colectiv: era o chestie premeditata ca sa faca ei in asa fel sa schimbe guvernu. Am citit blogul unui politician, nu-i mai stiu numele, stia tot despre dezastrul de la Colectiv si mai spunea ceva despre faptul ca planul asta cu Colectivul a fost deja testat in tarile arabe si in cele africane deci nu avea cum sa dea gres la noi.
Il vedeti voi pe Becali prost si 'venit de la oi' dar omul ala are bani, are relatii, are cunostinte si stie exact ce se intampla.
Ce vroiau ei sa faca este sa le declare pe fete moarte si ei sa scape basma curata.
Cred ca cel care s-a zbatut sa mediatizeze cazul si sa nu ramana lucrurile asa este unchiul fetei care apropo este un om foarte inteligent si deloc corupt.

| StrongHeart a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu astepta sa te creada cineva.Majoritatea iau mura in gura orice li se spune.Dar cred ca toata lumea are suspiciuni asupra liderilor si nu numai si cu ce se ocupa

| doctorandus a răspuns (pentru Mogiojojo):

Dap, daca iti dispare copilul sa zici mersi ca Google si Facebook au date despre el, unde a mers, cu cine a vorbit la telefon, etc.

| Liviu a răspuns (pentru sabin89):

Nu se vrea, nu ca nu se stie happy sa fim seriosi, ia sa dispara vreo unu din copii la parlamentari sa vezi...

| Mogiojojo explică (pentru Liviu):

Asa este. ia sa dispara copilul unui personaj influent... ca il cauta cu FBI-ul

| sabin89 a răspuns (pentru StrongHeart):

"acesti politisti si procurori si chiar judecatori sunt doar niste pioni simplii."
Şi cine sunt ...nebunii? happy

| StrongHeart a răspuns (pentru sabin89):

Noi

| RoCkKiD a răspuns:

De unde crezi ca exista atata pornografie pe internet? Eu zic sa te cauti pe siteuri de profil ca sigur te-au postat deja.

| RAY a răspuns:

Si daca ce e rau in asta? nu vad nimic rau in asta, atat timp acele date sunt tinute pe un server si sunt studiate in mod stiintific

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti singura. Restul nu ne simtim asa importanți sa fim urmariti zilnic.

| doctorandus a răspuns:

Nu, nu forte oculte. Ci Google, Apple, Microsoft, Facebook sau sotul gelos.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu Johnny, nu esti singura. Mai sunt astfel de persoane (cu toate ca in numar mic) care cred asta.

Nu eu sau probabil 90% din populatie, dar ca idee sigur se gasesc niste amatori de lucruri copilaresti ca acestawinking

| GabiDumitrescu a răspuns:

Buna, pisoias. De fapt mint. Buna, euglena. Pisicile sunt inteligente. Ia si filmeaza cu telefonul, vezi cit te tine bateria. Apoi ia si nu filma, vezi cit te tine. De detalii privind latimea de banda folosita, incarcarea inutila a retelei cu date - in cazul in care sa zicem ca ar face eu-stiu-ce-smecherii printr-un canal de date special... nu e suficient ca folosim Google si Facebook ca "fortele oculte" sa ne studieze comportamentul fara batai de cap?

| GabiDumitrescu a răspuns:

De aia exista sisteme de operare open-source, ca sa vii tu sa spui ca "nimeni nu poate sti"... geezus.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce englezisme, tovarase? Parerea ta e ca si cum ti-ai da cu parerea despre un adevar universal valabil gen teorema lui Pitagora.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu ai zis "Nimeni nu poate sti daca suntem sau nu spionati prin intermediul tehnologiei, asa ca intrebi degeaba.)))))" nu era vorba de existenta sau inexistenta unor forte din umbra care au eu-stiu-ce-planuri pentru viitorul omenirii. In functie de tehnologia folosita, unele device-uri pot fi folosite foarte usor pentru a supraveghea utilizatorii, altele mai putin sau deloc - gen Linux. In cazul de fata, fortele oculte sau mai putin oculte nu au nevoie de camere. Tiparul comportamental al unui utilizator se compune din alte elemente, nu din ce s-ar putea vedea pe camerele telefonului...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ma bucur ca te-am lamurit.

| Wr3nch a răspuns:

Nu, nu te studiaza nimeni. Elita globala are chestii mai bune de facut, nu sa stie ce mananci la pranzlaughing)

| doctorandus a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu, nu "elita globala", ci supermarketurile din oras sunt interesate de ce mananci la pranz. Si sa-ti trimita reclame personalizate, bineinteles.

| Sn4k3 a răspuns:

Fac asta pentru a pune stapanire pe planeta. Toata lumea stie.

| mentholinks a răspuns:

Eu sunt unul dintre ei. Chiar acum monitorizez camerele a 3213 de indivizi.

| StrongHeart a răspuns:

Ce te face sa crezi asta?

| Mogiojojo explică (pentru StrongHeart):

Pur si simplu asa cred. Ca camerele alea au fost inventate cu un motiv.

| StrongHeart a răspuns (pentru Mogiojojo):

Daca exista forte oculte au treburi mai importante decat sa te spioneze pe tine.

| Mogiojojo explică (pentru StrongHeart):

Nu am zis ca ma spioneaza pe mine personal dar in general spioneaza populatia si daca cineva nu se conformeaza societatii chiar e spionat pentru a fi tinut sub control.

| StrongHeart a răspuns (pentru Mogiojojo):

De asta iubesc haiducii. Vreau sa fiu ca ei, nu ma controleaza nimeni pe mine haha laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Sigur ca au fost inventate cu un motiv, camera din spate e pentru poze, iar aia din fata pentru self-iuri

insa intrebarea mea e cat se poate de idioata: "forte oculte" inseamna magie, camera video e tehnologie, cu alte cuvinte de ce ar avea nevoie de o camera video sa te urmareasca?!? daca e vorba de magie te pot urmarii cu orice chestie pe care o pot blestema (hainele de pe tine, peretii casei, asfaltul de pe strada, gardurile pe langa care treci, etc.)

| StrongHeart a răspuns:

Cateodata si mie imi pare ca e vreo umbra,vreo mana de oameni ascunsa care vrea sa ma distraga de la scopul meu pe aceasta planeta.
Cateodata mi se pare ca sistemul asta e ca in matrix,dar mai stiu ca noi toti avem fiecare ceva cu care sa contribuim,sa ne facem viata frumoasa,usoara,viata e o calatorie, nu te bloca in aceste "rabbit hole-uri" si nu lua in seama vorbele oamenilor, incearca sa iti creezi tu viata asa cum iti doresti chiar daca e greu si poate ai tendinta sa renunti.
Esti aici, existi, ai un scop.Lasa aceste lucruri menite sa te distraga, cauta-te pe tine in galagia asta.Succes!

| Superior a răspuns:

Se poate,dar daca stii cum sa-ti administrezi si sa-ti "pui la punct" telefonul,nu se prea poate / mai greu.
Facebook spre exemplu ne spioneaza,prin mesaje insa, cu pretextul ca "filtreaza continutul vulgar" (desi nu am vazut asa ceva). Si chiar si asa, e dreptul meu sa-l injur pe altul (prieteneste), caci el mi l-a dat, acceptandu-ma in lista de prieten sau adaugandu-ma.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Superior):

AI inteles complet gresit...
Facebook nu iti citeste tie mesajele, ci filtreza content-ul pe care il trimiti.
DAca tu trimiti de ex un film p0rn0 o sa vezi ca Facebook o sa-l stearga instant.La fel face si discord daca este sa o luam asa.Tu poti sa-l injuri pe unul cat de mult vrei, Facebook verifica decat media-ul trimis la fel cum face si discord.Si astea 2 pun accent pe treaba asta pentru ca pe astea 2 platforme se distribuie cel mai des content pornografic.

| Superior a răspuns (pentru Bogdan70001):

Pe discord se trimite o tona de p0rn0 si nu se sterge nimic happy

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Superior):

Se vede ca nu ai mai intrat de mult.
Acum discord filtreaza content-ul utilizatorilor mai noi (2019+) si sterge orice este legat de material pornografic, iar serverele 2019+ pot alege ca mesajele/videoclip-urile pornoigrafice sa fie sterse de pe sv automat

| Bogdan70001 a răspuns:

Termina dracu cu teoriile astea ale conspiratiei.
HAi sa-ti explic eu cum sta treaba.

Camerele nu pot functiona fara un sistem de operare!
SIstemul pe care 90% dintre noi il folosim este ANDROID
ANDROID este un sistem de operare transparent care nu ascunde nimic. ABSOLUT ORICINE poate vedea codul sursa si ce contine el, ok?
Acum mai sunt si firmele care modifica codul sursa si codul lor sursa modificat il tin privat (ex. Samsung, Huawei, iOS) si da in cazurile astea se pot adouga coduri pentru spionaj, desi te asigur ca nu este cazul!

Mereu vor fi oameni rau intentionati, dar in zilelele astea sistemele de operare, fara de care practic telefonul nu ar functiona, sunt OPEN SOURCE! Sun transparente. INAFARA DE IPHONE unde si eu personal am dubii.Ei de cand au aparut au facut tot posibilul ca si codul lor sursa sa nu vada lumina internetului si asta pune semne de intgrebare

Deci nu mai fi-ti prosti, va rog eu

| DarthNiger a răspuns:

Nu stiu daca ne urmareste cineva, dar cred ca nu ar mai trebui sa citesti teorii conspirationiste.

| TheGentleman a răspuns:

Nu, nu ești singura!

Mai este unul, se numește Ciprian Cătunescu care chiar a dovedit că suntem spionați prin telefon. A și găsit „antidotul";)

https://www.youtube.com/watch?v=yoN9OycpRhY

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-e frica ca esti urmarita prin camera foto, frontala si cea din spata, e cea mai mica problema a ta, uita-te in aplicatii -> permisiuni aplicatii, sa vezi acolo fericire, google play vrea sa stie inclusiv datele din runastic si alte aplicatii de sport, mesaje, foto, video, si nu numai, ci orice aplicatie instalata. Ori iti iei telefon prost ori pastrezi desteptulwinking

| chuckmanson a răspuns:

Doamnelor și domnilor, priviți al doilea caz de delir mistic pe care îl observ astăzi!

| Mogiojojo explică:

Gresit dar tine-o pe a ta.

| LupusDei1993 a răspuns:

Nu. In schimb, daca ai cont de Google, Facebook sau Whatsapp etc. ei urmaresc cam tot ce facem, si ei fac ceva cu acele informatii, ce anume mai exact? Numai ei stiu.

| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Se stie foarte bine ce se face cu datele, se folosesc in scopuri comerciale.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru suntserios):

Tot este incalcarea dreptului la viata privata, indiferent ce fac ei cu aceste date.
Se lauda ca ei culeg date ca sa descopere "teroristi", chiar daca niciun terorist nu a fost gasit de ei.

| Mogiojojo explică (pentru LupusDei1993):

Ei care vor sa ma omoare cat mai multi oameni ne apara de teroristi?

| suntserios a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ca nu e legal nu contesta nimeni. Doar ca scopul comercial e cam singurul pentru care colecteaza date

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Scopuri comerciale gen cambridge analytica

| LupusDei1993 a răspuns (pentru suntserios):

Oare sa fie pur comercial doar?
La tribunal Zucc parea cam foarte nelinistit si ezita sa raspunda la intrebari grele

| christine99 a răspuns:

De fortele oculte? Nu, in niciun caz. De corporatiile gigant de exemplu Facebook si Google? Da. Si daca stii robotelul ala numit Alexa de la Amazon, asculta convorbirile oamenilor si le inregistreaza.

| Daniel323 a răspuns:

Prin intermediul telefonului se pot afla multe informatii. Aproape orice aplicatie de pe telefon ar putea sa aiba acces la camere, biblioteca foto, locatie, mesaje, istoric navigatie etc. informatiile despre o singura persoana pot fi importante daca are o functie anume, iar despre cei neimportanti au valoare cand se refera la un oras de exemplu.
Informatiile pot fi valoroase pentru agentiile de publicitate care asa stiu pe ce corzi sa apese.
Chiar si TPU vinde informatii.

| Gaby212 a răspuns:

Nu se justifica ipoteza ta. De ce? Pai...
1.Camerele de pe dispozitive nu sunt puse random acolo, sunt folosite pentru a face fotografii, deci nu poti zice ca sunt suspecte

2. Daca ar exista asemenea forte oculte n-ar sta sa te urmareasca pe tine cum te speli pe dinti si cum mananci omleta, ar dori sa studieze persoane mai importante

3.Sunt prea multe gadgeturi cu functia foto inlumea asta, fiecare dintre noi are macar unul, ca sa nu mai spun ca aproape orice om are telefon, laptop etc.

| Mogiojojo explică (pentru Gaby212):

Eu ma consider o persoana importanta. Deci vorbeste pentru tine.

| Gaby212 a răspuns (pentru Mogiojojo):

laughing Esti penibila.
Ai functie politica inalta? Lucrezi pentru SRI sau asa ceva?

| Mogiojojo explică (pentru Gaby212):

Da.

| Gaby212 a răspuns (pentru Mogiojojo):

"da" la care dintre ele?

| Mogiojojo explică (pentru Gaby212):

La ambele.

| Gaby212 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Femeie e naspa de tine... Fugi in padure laughing)

| AIeXxX a răspuns:

Softul telefoanelor au fost create printr-un limbaj de programare. Acest limbaj de programare restrictioneaza accesul la camera fara acordul utilizatorului. Tu poți fi spionat doar daca ACCEPTI asta. De exemplu când te întreabă dacă 'permiteti accesul camerei video?' și dacă apeși ok atunci poate e ceva ceva, alte cazuri nu se aplica

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Prin camere e o metodă foarte simplă, însă nu sunt forțe oculte, sunt oameni. Ăștia ne spionează prin n metode, de la camere, până la reclame ( dacă tu cauți telefoane mobile, îți vor apărea reclame cu anumite telefoane ), până la Facebook ( nu-i nevoie să explic ) iar lista continuă.